Co dělat s malou a úzkou koupelnou

-
Někdy má člověk pocit, že architekt je jeho největší nepřítel. Jen těžko lze pochopit, proč koupelna vypadá jako dlouhý rovný rukáv, kterým lze projít pouze tam, ale už jen těžko zpátky. Přidá-li se k tomu typické frontální zařízení, kde jsou umístěny rozvody vody jen po jedné straně, pak je o nepříjemný pocit z hygieny postaráno dokonale.

Návrh 1

První řešení počítá s vanou pod oknem, které má vysoký parapet. Koupelna jinak zachovává všechna zařízení, která domácnost používá, a to oboustranně přístupným blokem skříní s policemi pro umístění hygienických potřeb, s držáky na ručníky a dalšími doplňky. Umyvadlo zůstává na stejném místě, může být však zabudováno do spodní skříňky. Na stěně se počítá s vysokým zrcadlem s postranním osvětlením. Za umyvadlem je dostatečný manipulační prostor, na stěně se najde místo na věšáky.

Návrh 2

Stejně jako první návrh nevyužívá pouze jednu stěnu, ale protahuje zařízení koupelny do tvaru písmene "L" na dvě stěny. Pro někoho možná nezvyklé, ale z architektonického hlediska vhodné umístění umyvadel ke stěně pod okno využívá vysoký parapet. Snadno se sem vejdou otočná zrcadla. Hygiena a estetika mytí u umyvadla je zdůrazněna použitím předložek nebo barevně odlišným povrchem podlahy. Skříňový blok přístupný od umyvadel s nimi vytváří samostatný prostor oddělený od WC a sprchy. Klozet je "uschován" mezi skříňkovým blokem a sprchou. Ta je dostatečně velká, a tak byla předělána na sedací vanu se sprchovým zařízením včetně masáží apod., to vše na zvýšeném ostrůvku s novým keramickým obkladem.

NÁVRH A KRESBY: AUTORKA