Děti a plastová kolečka dokážou hodně pozlobit rodiče i sousedy. | foto: RAKO

Co dělat, když vám soused dupe nad hlavou

  • 6
Vadí každému. Hluk přicházející stropem dokáže pořádně zkazit náladu. To, co se vyčítalo starým panelákům, se však často objevuje i u nových staveb. Jenže i mnohé rekonstrukce končívají zhoršením situace – stačí vyměnit nepříliš estetické PVC za dlažbu či laminát a podcenit zvukovou izolaci.
Prvním krokem ke klidu v domě – ale i ve vlastním bytě – je proto volba podlahové krytiny a zejména způsob jejího položení. Nejúčinnější pak bývá použití speciálních zvukových izolací, zejména při pokládce dlažby či laminátu.

Pár decibelů vám "ukrojí" i akustické stropní panely – to v případě, že si váš soused nelámal hlavu s tím, zda vám bude, či nebude  vadit pobíhání jeho ratolestí nad hlavou.

Proč podlahy lepit
 
Zámkové systémy dovolují položit plovoucí podlahy během pár hodin a stejně tak rychle je používat. Bohužel tím, že se podlahy nelepí, se zvyšuje hlučnost.
 
Levné protihlukové podložky za pár korun, které se používají při jejich pokládce, během pár let totiž tzv. vypraskají a každý krok pak bývá výrazně slyšet, zejména na laminátu.
Ten má totiž třikrát až pětkrát tvrdší povrch než dřevo, kontakt s ním tak bývá výrazně hlasitější než v případě dřevěné podlahy.
 
"Přilepením získá podlaha na celomasivnosti. Například u dvouvrstvých parket pokládám lepení za nezbytné. Výrazně se sníží hlučnost," vysvětluje Radek Havlík z firmy Parket Atelier.

Co nám vadí nejvíc

Po stržení starého PVC většina majitelů panelových bytů volí na podlahu dlažbu. Jenže když se pod ni nepoužije dostatečná protihluková podložka, mezilidské vztahy dostanou většinou pořádnou trhlinu.

Jak se bránit hluku? Jednu z možností představuje tzv. tichá dlažba. Pod keramické dlaždice se použije zvukově izolační vložka - SDI panel s tloušťkou jen 4,8 mm. Ten se vkládá mezi vrstvy lepidla.

"Minimální navýšení podlahy vyhovuje i pro rekonstrukce v panelácích, kde každý centimetr navíc způsobuje často problémy. Způsob pokládky dlaždic se nemění," vysvětluje Pavla Nováková ze společnosti Lasselsberger. Panely by měly snížit hlučnost o 16 až 18 decibelů - tuto účinnost potvrdila akustická studie.

Pokládání zvukově izolačních panelů

Pokládání zvukově izolačních panelů

Metr čtvereční zvukově izolačního panelu SDI stojí 260 Kč (bližší informace lze nalézt na www.lbcs.cz).

Další možností pro snížení hlučnosti je použití vodě odolného systému weber.sys acoustic. Ten funguje jak u dlažby, tak u jiných tvrdých nášlapných vrstev, například parket.
Na speciální lepicí tmel přijde akustická textilie, která se pokládá na sraz. Na ni se pak aplikuje samonivelační ztužující hmota s výztužnými vlákny. Po čtyřech hodinách je možné pokračovat běžnou pokládkou – nanesením lepidla a položením dlažby. Přenosu zvuku do svislých konstrukcí lze zabránit pružnou samolepicí koutovou páskou.

"Z hlediska útlumu hlučnosti jsou vhodnější menší formáty, více spár totiž ´rozbíjí´ hluk, rozdíl mezi moderními velkoformátovými dlaždicemi a klasickou velikostí však není příliš velký," vysvětluje Pavlína Sobotíková z firmy Weber Terranova.

Útlum hluku se pohybuje od 18 do 25 decibelů. Systém není ani náročný na výšku - představuje osmimilimetrovou vrstvu. Včetně lepidla pro pokládku vyjde přibližně na 800 korun za metr čtvereční.

"Je velmi vhodný třeba pro panelákové předsíně, chodby nebo koupelny, kde plocha nebývá nijak velká. Finanční náklady na zvukovou izolaci za klid mezi sousedy určitě stojí," říká Pavlína Sobotíková. (Více na www.weber-terranova.cz)

Do vrstvy fixačního lepidla se pokládá akustická textilie

Do vrstvy fixačního lepidla se pokládá akustická textilie.

Samozřejmě ideální je myslet na hluk už při stavbě a volbě konstrukce podlahy. "Pro zvýšení útlumu kročejového hluku se doporučuje všechny akusticky tvrdé prvky konstrukce podložit izolačním materiálem, který přeruší akustický most," radí například Ing. Miroslav Zliechovec ze společnosti Knauf Insulation (www.knaufinsulation.cz).

Podle něho pomáhají bránit šíření zvuku například okrajové pásy izolace, jejichž funkcí je přerušit šíření kročejového hluku z vodorovné podlahové konstrukce do svislých stěn a následně do spodních podlaží.

Akustické podlahy

Akustické podlahy

Sousedské vztahy

Co lze udělat v případě, že váš soused zvukovou izolaci podlahy ignoroval? Částečnou úlevu mohou přinést například speciální podhledové systémy z děrovaných sádrokartonových desek Rigips, které lze instalovat na strop - www. rigips.cz.

Další možností jsou speciální akustické textilie používané na podhledy - tzv. vlies. Akustické kazetové podhledy Rigips z řady Casoprano a Gyptone lze i demontovat. Jsou to kazety o velikosti 600 x 600 mm nebo perforované lamely ze sádrokartonu opatřené na zadní straně akustickou textilií.


Zvuk se nese podlahou i vzduchem

Tzv. vzduchová neprůzvučnost podlah představuje zjednodušeně schopnost podlahové konstrukce bránit pronikání zvuku z jedné místnosti do druhé (společně se stropní konstrukcí).  Pro naměřené hodnoty se používá laboratorní neprůzvučnost Rw nebo  stavební neprůzvučnost R’w.
Zatímco laboratorní vychází z ideálních podmínek bez ohledu na okolní konstrukce, stavební je "reálná", bere v potaz vliv okolí.
 
Běžný uživatel bytu se častěji setkává s výrazem kročejová neprůzvučnost podlah, tedy schopnost podlahové konstrukce tlumit hluk. Ten vzniká kontaktem s podlahou, ať již běžnou chůzí nebo různými nárazy. Šíří se jako vlnění do okolních, pevně navázaných konstrukcí.