Co dělat, když firma nedodrží termíny

  • 81
Všechno jsme si předem skvěle naplánovali. Vypadalo to na bezproblémové nastěhování. Představy o spokojených Vánocích v novém se rozplynuly rychleji než pára nad hrncem. Stavební firma nedokázala dodržet stanovené termíny a stěhování se odsouvá. Co v takové situaci dělat?

Článek je součástí seriálu Jsme mladí a nemáme kde bydlet, ve kterém pro vás sledujeme koupi nového rodinného domu v blízkosti Prahy. Poradíme vám, jak bydlení financovat, na co si dát při koupi pozor a další zajímavosti ohledně pořizování vlastního bydlení.

Správné plánování při stavbě domu je to nejdůležitější. Co se ale stane, když firmy nesplní jeden termín? Všechno začalo u toho, že dodavatelská firma přivezla špatné vchodové dveře…

Na jeden termín bohužel navazuje další. Při nedodržení jednoho, není možné pokračovat a dodržet další. Následuje lavina průšvihů, která nelze zastavit. Když jsme dům kupovali, byli jsme ujištěni, že předání proběhne do konce listopadu včetně kolaudace.

V takovém případě je normální, že už měsíc před kolaudací je v domě vše hotovo. Ale ani jedno se nepodařilo. Kolaudace nakonec proběhla až 2. prosince a všechno se dodělávalo na poslední chvíli.

Bohužel díky tomu na některé dodělávky nezbude čas a musí se kvůli velké zimě odložit až do jara. To se týká zejména exteriéru. Interiéry měly být do kolaudace, ani to se však nekonalo, takže se v prosinci jednoduše nestěhujeme.

Kontrola je základ
Jediná rada na to, jak se vyhnout budoucím problémům, je: všechno a včas si kontrolovat. Tohle jsme samozřejmě věděli, ale každý den jsme bohužel do Nehvizd, našeho nového domova, dojíždět nemohli. S drobnými zádrhely jsme počítali. Ale špatných zpráv stále přibývalo.

Na počátku bylo to, že do našeho nového domu přivezli "jiné" vstupní dveře. Za to pochopitelně naše developerská firma nemohla a můžeme být rádi, že je odmítla. Proč však nové, správné dveře dovezla firma až za dva měsíce?

Na tento nemalý problém se začaly nabalovat další a další. V domě byl chlad a děsivé vlhko a do toho začaly mrazy. Štuky nechtěly schnout, proto se nedaly dělat ani omítky.

Dokud tohle nebylo, nemohlo se začít s obklady. Obklady se nemohly navézt, protože nebyly dveře a někdo by je mohl ukrást. Vymýšlelo se náhradní řešení v podobě uskladnění ve vedlejším domě. Obkladači by si pak odebírali pouze tolik dlaždic, kolik by potřebovali.

Termíny se odsouvaly
Termíny se začaly přesouvat a oddalovat. Kolaudace měla proběhnout 21. listopadu. Vzhledem k tomu, že jsem chodila na pravidelné kontroly, říkala jsem si, že se to snad ani nedá stihnout. Ze všech stran jsem byla ubezpečována, že je vše v pořádku. Stěhování jsme si naplánovali tedy na 11. prosince.

Chtěla jsem mít všechno připraveno tak, aby se stěhování zdařilo. Objednala jsem kuchyňáře na 28. listopadu (týden po údajné kolaudaci). S tím souvisela i šatní vestavná skříň.

Elektřinu jsme měli schválenou již měsíc předem (pro jistotu) a s plynem jsme museli počkat až na revize. Nemohlo se tedy začít dříve topit. Nad drobnými problémy typu, že nám místo klasické zásuvky dali do ložnice internetovou, jsem mávla rukou a nechala si to jednoduše na náklady firmy předělat. Horší bylo, když jsem nakoupila barvy na zeď a přijela (v předem domluveném termínu) vymalovat.

Nestačila jsem se divit. Stropy ještě nebyly natřené a na zdech velmi špatně zasychala teprve první vrstva nátěrů. Začala jsem být trochu nervózní. Pak jsem zjistila, že dva dny nato mají přivézt kuchyňskou linku a ani malby ani obklady za kuchyňskou linku nebyly hotové. O dlažbě v patře, kam měla přijít vestavná skříň, ani nemluvím.

Pozor na smlouvy
Naše firma sice nedodržela termíny, ale to zase nezajímalo kuchyňáře. Naštěstí jsem natrefila na slušnou firmu a mé týdenní odsunutí termínu na poslední chvíli pochopili. Tehdy mi ale nedošlo, že dům je tak vlhký, že se do něj nedá instalovat nic ze dřeva.

Zprvu jsme odložili montáž o týden. Mezitím přišla poslední zdrcující zpráva: vnitřní dveře a obložkové zárubně namontují až nejdříve v lednu (nebo až v únoru) kvůli velké vlhkosti.

Tehdy bylo jasné, že i když dojde k předání domu, nebude se v něm dát bydlet. A už vůbec ne s malým dítětem. Kde budeme bydlet, když nám končí pronájem? Kam dáme své věci?

Montáž kuchyně se tedy nakonec vůbec nekonala a na mně bylo, jak vysvětlím firmě, aby nám ji tak na dva měsíce někde uskladnila. (A modlila jsem se, aby po nás nepožadovala za tuto službu nějakou náhradu.)

Dobře si přečtěte všechny smlouvy a pohlídejte si, abyste dodrželi všechny podmínky. U kuchyně je to např. zajištění dodávky elektřiny a plynu do termínu montáže.

Mezi tím nám však přivezli koberce. Podotýkám, že to bylo také měsíc a půl předem domluvené. Neměli jsme je kam dát, museli se tedy uskladnit v našem vlhkém domě. Jsou zabalené v igelitu a doufám, že vysoušecí proceduru přežijí bez úhony.

Postel, kterou jsme si objednali v obchodním domě Kika nám dodnes nepřivezli. Kupovali jsme ji před třemi měsíci a je to právě tři týdny, kdy měla být dovezena. Informační linka na zákaznické centrum je nedostupná, volala jsem tam celý týden. Nezbývá, než tam zajet osobně a vyříkat si to s reklamačním oddělením.

Podle smlouvy máme nárok na nějakou kompenzaci za každý týden zpoždění. Teď však nevím, jestli mám do Kiky zajet a vymáhat na nich postel, kterou vlastně nemáme kam dát, i když se bojím, že se někde ztratila a bude ji problém sehnat.

Revize elektřiny a plynu byste měli obdržet nejpozději při kolaudaci!

V praxi to chodí tak, že je stavební firma má již minimálně týden před tímto termínem. Bez nich nedojte k instalaci "hodin" a ke spuštění plynu. U kolaudačního řízení nemusíte být.

"Dobrý konec", všechno dobré
Nezbývalo, než se obrátit na developera. Smluvili jsme si schůzku s jednatelem, který o stavbě rozhodoval. Zprvu jsme nechtěli být nepříjemní a čekali jsme, jaké řešením nám navrhne. Vše nakonec proběhlo v klidu.

Vysvětlili jsme, že nebyl dodržen termín dokončení ani kolaudace, takže jsme museli odsunout závěrečné čerpání hypotéky. Navíc jsme se ocitli v situaci, kdy jsme již ukončili nájem k 15. prosinci, a tak jsme rázem neměli kde bydlet. Podobný problém řešilo ještě asi šest rodin.

Tím vším nám vznikly náklady v podobě další platby bance, konkrétně procenta z vyčerpané hypotéky, což nebyla naše chyba. I kdyby nám majitel bytu smlouvu prodloužil, neměli bychom současně na placení hypoteční splátky a nájemného.

Jednatel přiznal chybu. Řekl, že chtěli vyhovět všem klientům, kteří si dům koupili a bylo toho tolik, že nebylo možné všechno včas stihnout. S finanční kompenzací ihned souhlasil.

Dohodli jsme se na tom, že firma zaplatí vzniklá procenta bance. My za to pustíme předposlední fakturu za obklady apod. a později převezmeme dům ve stavu, ve kterém se bude nacházet s tím, že nedodělky budou podrobně zapsány do předávacího protokolu.

To vše proto, aby se mohla hypotéka dočerpat a uzavřít. Slíbil nám také, že do domu nechá nainstalovat okamžitě vysoušeče, abychom se mohli co nejdříve nastěhovat. Až se začne topit, bude se hlídat, aby se v domě stále větralo.

Současně s tím jsem trvala na tom, aby nám byla finančně vykompenzována spotřeba elektřiny do doby, než se nastěhujeme. Umím si totiž představit, kolik ty vysoušeče spotřebují proudu. I s tím souhlasil. Takže všechno vlastně zatím dopadlo dobře. Jen jsem čekala, zda nezůstane pouze u slov.

Rada: Dojde-li k nedodržení podmínek ze strany firmy, snažte se s majiteli nejprve v klidu domluvit na nějakém přijatelném řešení. Když to nezabere, nezbývá, než pohrozit soudem a řešit to s pomocí právníka. Dopředu si na jednání připravte a spočítejte škody, určené ke kompenzaci.

Dům rychle vysychá
Slib byl zatím dodržen. Vysoušeče jsou v domě a ten díky nim schne rychleji. Na zdech už zmizely viditelné mokré fleky. Podnájem se nám podařilo prodloužit do konce ledna (tedy o měsíc a půl déle, než bylo plánováno). Stěhováky jsme také odvolali. A bude nám vykompenzováno i bydlení v lednu.

I když máme polovinu věcí sbaleno, svým způsobem jsem si oddechla. Vánoce sice nebudou v "novém", ale alespoň bude více času na přípravu a až se nastěhujeme, budeme už mít i podlahy a vnitřní dveře. Už se moc těšíme!

Na zdech i oknech je vidět, jak je dům promáčený.

Pohled na přední čelo domu - krátce před kolaudací.

Vlhkost v koupelně je nejvíce vidět na oknech.

Jedna z koupelen v novostavbě

Toaleta ve spodní koupelně - těsně před kolaudací.

Kapky vody stékaly i po dlaždicích. Strop nebyl ještě díky vlhkosti natřený.

Uvnitř se dům pomalu dodělává. Venkovní prostor čekají ještě povrchové úpravy.

I přes velkou vlhkost v domě se muselo namontovat zábradlí ke schodišti. Bez něj by dům nemohl být zkolaudován.