Jan Vaněk obsáhl celé spektrum bytové kultury. Interiér bydlení pojímal komplexně i s bytovými doplňky - textiliemi, potahovými látkami, stolním nádobím, sklem i uměleckými díly | foto: ČTK

Civilizované bydlení pro každého, hlásal geniální architekt Jan Vaněk

  • 0
Za atraktivním bydlením první republiky se vydejte do Domu umění ve Zlíně. Tvůrci výstavy nazvané Jan Vaněk - Civilizované bydlení pro každého, připravili kompletní ložnice, pracovny i jídelnu. Nechybí kompletní nábytkové soubory včetně bytových doplňků, dobových reklam a publikací, na jejichž vzniku se Vaněk podílel.

Dílo této osobnosti není ve Zlíně představováno náhodou. V letech 1939 až 1944 Jan Vaněk přednášel ve Škole umění ve Zlíně a řešil architektonické pojetí a koncepci Zlínských salonů, tedy přehlídek výtvarného umění.

"Ve výstavních prostorách na Špilberku v Brně byla v roce 2009 jeho výstava zahájena spolu s prezentací tvorby zlínského architekta Františka Lýdie Gahury. Spojoval je nejen stejný rok narození (1891) a společní přátelé, ale především jejich spolupráce v době Vaňkových zlínských aktivit," připomněla Lenka Hubáčková ze zlínské galerie.

Jan Vaněk obsáhl celé spektrum bytové kultury. Interiér bydlení pojímal komplexně i s bytovými doplňky - textiliemi, potahovými látkami, stolním nádobím, sklem i uměleckými díly

Byl prvním českým návrhářem, který přišel s tím, že nábytek je možné k sobě přistavovat a vymyslel tedy tzv. přistavovací nábytek

Jan Vaněk obsáhl celé spektrum bytové kultury. Interiér bydlení pojímal komplexně i s bytovými doplňky - textiliemi, potahovými látkami, stolním nádobím, sklem i uměleckými díly. Řešil také optimální dispozice a ekonomii provozu daného bytu.

"V jeho tvorbě jsou kořeny dnes zcela běžného sektorového nábytku. Vaněk byl vynikající v oblasti reklamy a propagaci vlastní produkce, důraz kladl na vizuální styl reklamy," dodala Hubáčková.

Výstava tak nabízí desítky sbírkových předmětů. Vidět lze například i část mobiliáře z Vaňkových brněnských dvojdomků. Výstavu doplňuje i filmový dokument o jeho životě a díle.

JAN VANĚK (1891 - 1962)

Narodil se v Třebíči do rodiny majitele stolařské dílny. Vystudoval odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi. Třebíčský rodinný podnik, který po studiích převzal, se stal jednou z výrobních základen vznikajících Spojených uměleckoprůmyslových závodů, v následujících letech největší nábytkářské firmy v tehdejším Československu.

Výstavní projekt Civilizační bydlení pro každého poprvé mapuje životní i tvůrčí cestu návrháře nábytku, architekta, urbanisty, ale také teoretika, publicisty, pedagoga a podnikatele Jana Vaňka.

Byl prvním českým návrhářem, který přišel s tím, že nábytek je možné k sobě přistavovat a vymyslel tedy tzv. přistavovací nábytek. V jeho tvorbě jsou kořeny sektorového nábytku, dnes zcela běžného.

Jan Vaněk obsáhl celé spektrum bytové kultury. Interiér bydlení pojímal komplexně i s bytovými doplňky - textiliemi, potahovými látkami, stolním nádobím, sklem i uměleckými díly

Na výstavě je prezentována řada jeho kompletních nábytkových souborů i solitérů, včetně bytových doplňků

Výstavu, Jan Vaněk 1891-1962 Civilizované bydlení pro každého, můžete navštívit v Domě umění ve Zlíně do 14. listopadu 2010. Vstupné je 30 korun, otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hod.

,