Čím zakrýt okna? Zapomeňte na klasiku

  • 11
Způsob ozdobení a zakrytí oken se mění. Klasické řasení se v moderních interiérech už moc nepoužívá. Bytoví designéři dávají přednost vertikálním panelovým stěnám na pojízdných lištách - takzvaným japonským panelům, nebo shrnovacím roletkám.

Klasické záclony a závěsy ovšem zatím na ústupu nejsou, alespoň podle Jany Rucké ze společnosti Petroš Interiér.

„Oproti nim žaluzie ustupují, a to dokonce i z pracoven, kde je nahrazují látkové římské roletky,“ říká.

Jiřina Nováková, prodejce bytového textilu z Chomutova, k tomu dodává, že rozhodně nezaznamenala, že by se záclony a závěsy kupovaly méně.

„Je však pravda, že mladí lidé dnes záclonám moc nefandí, a když už, tak jen těm krátkým.“

Vzory ve stylu hippies
Módní jsou dnes vzory ve stylu retro, které se vracejí do 60. let minulého století, do období hippies. Svěží veselé barvy v pastelových tónech mívají výrazné květinové nebo geometrické vzory.

„Oblíbená je spíše jednoduchost ve střizích, z módy rozhodně vyšly volány,“ potvrzuje Jana Rucká.

V klasickém interiéru se však stále uplatňují obvyklé vzory. „Stále stejně se prodávají krajkové a žakárové záclony,“ souhlasí Jiřina Nováková. Ivana Slavíková, návrhářka interiérů z plzeňského Linie Design Studia, dodává, že nejoblíbenějšími styly závěsů jsou anglický, venkovský nebo třeba Provence.

Hladké a lehké materiály
Záclony se dnes nejčastěji vyrábějí z organzy, stoprocentního polyesteru. Nejlépe se hodí na velké prosklené plochy.

„Je vždy elegantní a dost průhledná. Její nevýhodou je, že se mačká. Existují ale i creshované organzy, tedy záclonoviny se speciální mačkanou úpravou, které se nemusí, vlastně nesmějí žehlit,“ popisuje Jana Rucká.

Na závěsy se nejčastěji používají imitace například hedvábí, protože módní jsou hladké materiály s kovovými nádechy. Těžké látky na závěsy, které místnost zcela zatemní, ustupují žaluziím.


další foto

„Přírodní materiály, jako je len a bavlna, se neprodávají tolik. Jsou totiž náročnější na údržbu a také dražší,“ tvrdí Jiřina Nováková.

V poslední době se na českém trhu objevila novinka - bytové textilie ze speciálních materiálů s přídavkem zlata, stříbra nebo jiných kovů, které podle výrobců zbavují vzduch zdraví škodlivých látek - cigaretového kouře, unikajícího plynu, zápachu ze zvířat, lepkavých látek a formaldehydu, bakterií či elektrosmogu.

„Je dokázáno, že soli stříbra působí antibakteriálně, používají se přece i do jiných textilií, například do ponožek,“ vysvětluje Petr Nasadil z brněnského Textilního zkušebního ústavu.

„Nevím, jestli rozsah účinnosti je tak velký, rozhodně by měl být doložen výsledky renomovaného výzkumného pracoviště,“ dodává.

Nechte si poradit
Poptávka po službách bytových designérů prý roste. „Do interiérů se vrací barevnost, a to na stěnách, kobercích i textiliích. A lidé si často nevědí rady s tím, jak vše vhodně barevně sladit,“ potvrzuje Ivana Slavíková. Podle ní služby designérů vyhledávají i majitelé starších bytů, kteří si po rekonstrukci či jen výměně oken chtějí vylepšit bydlení.

Některá designérská studia poskytují při nákupu doplňků poradenství zdarma. „Samostatná hodinová konzultace stojí kolem dvou set korun,“ říká návrhářka.

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Horizontální rolety se vyrábějí v mnoha barvách s různými motivy, ovládají se provázkem nebo řetízkem.

Látkové závěsy