činžák

činžák - Mnohé byty v centru nemají ústřední topení ani teplou vodu.

Cihlové domy jsou oblíbenější, ale dražší

  • 19
Mnohé byty v centru nemají ústřední topení ani teplou vodu. Bydlet v cihlovém, nebo v panelovém domě? Kde je to lepší? Podle nabídky realitních kanceláří je odpověď jasná - větší zájem je o bydlení v cihlových domech, jejichž cena bývá o třetinu vyšší než v paneláku na sídlišti.
Bydlení v cihlových domech, byť předválečných, je momentálně vyhledávanější. Avšak lidé, kteří bydlí v panelácích z druhé poloviny 20. století, nemusí být vždy nešťastní. Většina z nich řekne, že bydlí v nevzhledných králíkárnách, ale s kvalitou bydlení bývají celkem spokojeni. "Nám se tady na sídlišti na Barrandově líbí. Ano, baráky jsou vzhledově příšerné - jeden jako druhý, ale jinak tady máme všechno, co potřebujeme," říká Klára Kordíková, která je nyní se dvěma dětmi na mateřské dovolené.

Teoretička architektury Radomíra Sedláková, která přednáší na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci, k tomu říká: "Myslím si, že pokud lidé něco vyčítají panelovým domům, nemusí to být spojeno s dispozicí bytů. Lidem se nelíbí vzhled domů zvenčí. Vadí jim, že domy nemají výraz, nemají přívětivost a laskavost jako třeba starší cihlové domy." Podle odbornice jsou panelové domy polotovary.

"Nedá se vůbec mluvit o architektuře. Vždyť smontovali panely, do nich nandali inženýrské sítě a do bytů pustili lidi. Všude dali stejná okna - do chodby i do ložnice, což je architektonický unikát. To je, jako by někdo postavil cihlový dům bez fasády, bez parapetů, bez okenních říms a nechal ho obydlit. Přitom parapety a římsy nemají jen estetický charakter, mají i svou funkci - neprší na okna," vysvětluje Sedláková. Pokud panelák získá nějaké architektonické prvky, začne vypadat docela normálně.

Nechci bydlet v "krcálku"
Mnoho lidí v panelových domech nadává také na malé vnitřní prostory. Největší pokoje mívají kolem 20 metrů čtverečních, ale najdou se i s rozměry kolem 10 metrů. "Bydlela jsem v paneláku, teď jsem v cihlovém domě v centru města, takže mohu srovnávat," říká Pavla Kratochvílová, která žije v bytě o velikosti 160 čtverečních metrů.

"Rozměry pokojů jsou kolem čtyřiceti metrů. To mi naprosto vyhovuje. Nevím dnes, jak jsem se vešla do pokoje, který byl menší než naše současná kuchyň," diví se. Radomíra Sedláková připouští, že rozměry panelových bytů jsou opravdu malé. "Tehdy se ale kladl důraz na úspornost. Bytů byl strašný nedostatek, bylo potřeba rychle a levně postavit desetitisíce dalších. Hledaly se proto minimální poměry," vysvětluje odbornice.

Architekti tehdy měli nelehký úkol. Šířka bytu byla totiž předem dána. Stavěly se panely jen o délce šesti metrů - ani o centimetr více. Takže byty se musely vejít do rozměru 6x15. Nakonec z toho vyšly pokoje o velikosti 12, 13 čtverečních metrů. A to je hodně málo. Problém je i s úložnými prostory. Ve starších panelácích se pračka nevejde do koupelny a dát někam jízdní kolo je také pořádný rébus.

"Klasické paneláky se dnes již nestavějí," říká Radomíra Sedláková. "Nejčastěji se používají cihly nebo vyzdívaný skelet. Staví se i z monolitického železobetonu, ale samozřejmě jinak, než jak se stavěly klasické socialistické paneláky. Vnitřní uspořádání bytů není předem jasně dané, majitel může dispozici změnit ještě před stavbou."

Cihlové domy mají kouzlo
Cihlové domy bývají o poznání hezčí. Mají vše, co má dům z architektonického hlediska obsahovat. Avšak kvalita bydlení uvnitř se může velmi lišit nejen ve srovnání s panelákem. Především domy stavěné ve třicátých letech nebo ty, které byly určeny pro sociální bydlení, bývají technicky na špatné úrovni.

Mnohde chybí rozvod ústředního topení, WC bývá jedno na celé patro a teplá voda se musí ohřívat v každém bytě zvlášť. Lidé, kteří v nich dnes bydlí, museli věnovat nemalé finanční prostředky do jejich modernizace. Mnohde chybí také výtah. Ani rozměrově nemusí být všechny dostatečně velké. Na druhou stranu poskytuje cihlový dům mnohem větší variabilitu řešení prostoru. Pokud obyvatel ví, která stěna je nosná, zbytek příček může vybourat podle libosti.

V těchto bytech si také nikdo nemusí lámat hlavu s panelákovým umakartovým jádrem, které po letech začíná hnít, protože materiál nedýchá. A přestavba koupelny bývá rovněž mnohem jednodušší. Díky vysokým stropům - kolem čtyř metrů - se dá byt řešit ve více úrovních, vybudovat patro na spaní nebo vytvořit neformální úložné prostory. Také rozestavění nábytku skýtá více možností než v panelovém domě. Cihlové domy se stavěly i ve druhé polovině 20. století, ale v drtivé menšině. Domy jsou o něco prostornější a pohlednější než panelákové.

Výdaje na bydlení
Jak je to s vytápěním cihlových a panelových domů? "Topíme elektrickými přímotopy, protože nemáme ústřední topení. A v zimě jsme za tři měsíce zaplatili jedenadvacet tisíc korun, a stejně tady nebylo nijak zvlášť velké teplo," říká Pavla Kratochvílová. "V paneláku bylo tohle lepší," dodává. I když se říká, že panelové domy příliš tepelně neizolují, lépe se v zimě vytopí. Je to dáno výškou stropů. "Teplo stoupá vzhůru, a než se dostane ze tří a půl metru dolů v cihlovém domě, trvá to mnohem déle než v paneláku, kde jsou stropy 2,55 metru vysoké. A pokud k vysokým stropům ještě přičteme rozlohu pokoje, pak bývá rozdíl značný," říká Sedláková.


Rozdíly bydlení v cihlovém a panelovém domě

CIHLOVÝ DŮM

+ Většinou velké, prostorné místnosti
+ Větší variabilita přestavby bytů
+ Vysoké stropy - možnost vestavět patro

- Mnohdy chybí ústřední topení, samostatné WC i teplá voda
- Technický stav starších domů nebývá dobrý
- Vinou vysokých stropů se hůře vytápějí
- Mnohde chybí výtah

PANELOVÝ DŮM

+ Slušný standard bydlení
+ Celkem dobrá dispozice jednotlivých bytů
+ Zázemí - sušárny, mandly, kočárkárny...

- Vzhled domů, jejich architektura, jsou nedodělané
- Všechno je stejné - dveře, okna, dispozice
- Malé místnosti
- Takřka žádné možnosti vnitřní přestavby
- Špatná zvuková izolace