Profesor Jan Nouza, vedoucí projektu "Diktuji hlasem"

Profesor Jan Nouza, vedoucí projektu "Diktuji hlasem", na Technické univerzitě v Liberci. Projekt je určen hlavně pro tělesně postižené lidi. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Chytrý byt: domácnost ovládaná hlasem

  • 4
Je to jako kouzelný prsten princezny Arabely. Stačí říct "lampička" a malá stolní lampa se rozsvítí. Chcete přepnout televizi? Řeknete "čé té jedna" a televize vám program naladí. Když vám program nevyhovuje, stačí jen prohodit "zapni satelit".

A přitom nemusíte hnout ani malíčkem. Dokonce se přitom dá třeba ležet za pecí, vařit či sledovat napínavý fotbalový zápas.

Všechna tahle kouzla umí počítačový program VoiCenter, kterého to naučili vědci z laboratoře počítačového zpracování řeči na Technické univerzitě v Liberci. Program nyní využívají ve zkušebním projektu SmartRoom = inteligentní místnost.

Cílem je připravit domácnost, ve které bude možné spotřebiče ovládat hlasem. Vypadá to dost jednoduše.
I komunikace s počítačem, který všechno ovládá, je na první pohled snadná. Jakoby stačilo mluvit s ním jako s člověkem. "Vzbuď se," vyzývá ho Jindřich Žďárský, jeden ze spoluautorů projektu.

Na hlavě má soupravu s bezdrátovým mikrofonem. A jinak nepotřebuje už vůbec nic. "Hlasem a bezdrátově už takhle umíme ovládat například světla, topení, větrák, rolety, televizi, rádio, CD věž, telefon, internet nebo zámek," říká profesor Jan Nouza, šéf projektu i celé laboratoře. Právě díky jemu se počítačovým zpracováním řeči zabývá liberecká univerzita s velkými úspěchy už od roku 1993.

 
Pracovník projektu poroučí počítači, ať rozsvítí světlo.


Spusť a zatáhni roletu
Poté, co se počítač probudil, se musí "naladit" na správný program. Pokyny už nejsou tak polidštěné, ale počítači to evidentně stačí.

"Zapni aplikaci. Centrum." A je to. Počítač je připravený a odteď je možné začít si plnit přání. Nebo poškádlit některé spotřebiče.

"Spusť roletu. Zatáhni roletu. Spusť roletu. Zatáhni roletu. Spusť roletu. Zatáhni roletu." A roleta jezdí nahoru dolů. Bzzzzz. Bzzzzz. Bzzzzz. Děti by s tím náhlavním mikrofonem asi nejraději chodily i spát.

Zatím to nehrozí. Jde totiž jen o pilotní program. Projekt, který liberecká univerzita právě v těchto dnech uzavřela. "A zatím jsme ho vyvíjeli především s představou, že bude sloužit lidem s tělesným hendikepem," tvrdí Nouza.
Jestli budou vyrábět přístroje ovládané lidskou řečí, zatím netuší ani v jablonecké společnosti Jablotron, která na projektu s univerzitou spolupracovala.

"Zatím to byl jen výzkumný projekt univerzity. Jestli to budeme vyrábět jako nějaký doplněk, to zatím nedovedu posoudit," řekl Jiří Osoba, vedoucí vývoje v Jablotronu.

Společnost už přitom dnes vyrábí přístroje, které dokáží ovládat spotřebiče v domě - jsou ale na dálkový ovladač nebo visí na stěně v bytě. Hlasové ovládání nemají.

Cena za jeden modul ovládající jeden spotřebič je do tisíce korun. Že inteligentní hlasová domácnost najde uplatnění, není nereálné.

Dokazují to jiné projekty, na kterých liberecká Laboratoř počítačového zpracování řeči pracovala. Tak například program My Voice už má první uživatelku - tělesně hendikepovanou devatenáctiletou studentku Ditu Horochovskou z Náchoda.

"Můj známý pan Boehm poznal úžasného člověka - profesora Jana Nouzu, který se svým týmem z liberecké Technické univerzity vyvíjel po dobu deseti let program, který byl nejdříve určen pro obsluhu strojů a podobných zařízení. Po seznámení s panem Nouzou jsem začala zkoušet jejich program My Voice a můžu říct, že to předčilo všechna má očekávání," popisuje studentka na svém blogu na serveru iDNES.cz.

"Rozeznává pouze můj hlas, protože je speciálně pro mě. Abych mohla s programem pracovat, musím mít mikrofon. Jeden z nich mám postavený na stole, takže si připadám jako slavná zpěvačka a ten druhý mám připnutý na oblečení, takže si připadám jako moderátorka televizních novin,“ říká dívka, která kdysi pracovala s počítačem jako každý normální člověk. Pak ale onemocněla a dnes se musí spoléhat na inovace týmu profesora Nouzy.

Jak funguje Inteligentní byt
Ovládá ho počítač se speciálním programem.
Počítači stačí dávat jednoduché pokyny prostřednictvím bezdrátového mikrofonu. Počítač povely převádí na signály, které vysílá k modulům - malým krabičkám s anténkou - umístěným u elektrických "zástrček", do kterých jsou zapojené jednotlivé spotřebiče. Modul převede signál ke spotřebiči, který se "zařídí" podle vašeho pokynu. Jde zatím o výzkumný projekt.

Program zvládne přepis mluvené řeči
Některé z nich liberecký tým včera také představil. Jde například o program, který zvládá přepis právě mluvené řeči i té již dříve zaznamenané.

Systém už dva roky využívá společnost Newton Media, která se zabývá monitoringem českých médií - a program využívá pro mapování pořadů v audiovizuálních sdělovacích prostředcích - tedy v rádiu a televizi.

Na základě toho už liberečtí vědci provádějí také takzvaný automatický monitoring médií. Nepřetržitě 24 hodin denně jejich vynález zapisuje řeči na vybraných televizních a rozhlasových stanicích.

Další program zvládá dokonce titulkování přenosů a záznamů. "Jde o nejtěžší úlohu při přepisu, protože systém musí reagovat na měnící se témata a střídající se mluvčí. Mluvené slovo musí zpracovat aktuálně s minimálním zpožděním," upozornil profesor Nouza.

O program diktování do počítače už má eminentní zájem liberecký okresní soud. "V situaci, kdy zapisovatelka dostane od soudce na diktafonu nahrávku, kterou musí přepsat, by jí takový program dokázal ušetřit velké množství času," řekla Kamila Břachová, ředitelka správy okresního soudu.