Koupelna je laděna do bílo-šedo-béžové barvy.

Koupelna je laděna do bílo-šedo-béžové barvy. | foto: Martin Zeman

Chytře řešená koupelna se skleněným stropem

  • 36
Půdní mezonety jsou jako chytrá horákyně: mají přednosti bytu (bez starosti o trávník či okapy) i domu (členitá dispozice oddělující patrem ložnice od obytných prostor). Jenže málokdy na tom profituje koupelna, jako tomu je v tomto případě.

Byt vznikl na velké vysoké půdě domu z počátku minulého století. Návrh dispozičního řešení rozdělil byt na dvě výškové úrovně. Nižší s obytnými místnostmi a vyšší s jakousi galerií a pracovnou. Koupelnu umístil architekt Martin Fröml z ateliéru 2arch v privátní zóně bytu, přimyká se k ložnicím.

Jedna pro čtyři
V bytě žije čtyřčlenná rodina, rodiče s dvěma dětmi. "Rozhodli jsme se pro jedinou koupelnu," říká otec rodiny, "abychom druhou nebudovali na úkor ložnic, protože ty jsou i tak poměrně malé. Zatím jsou děti malé, tři a devět let. Až vyrostou, nepředpokládám, že s námi budou bydlet. Pak by jen pro nás dva byl byt s dvěma koupelnami zbytečný. Já už se totiž odtud stěhovat nehodlám!" vyslovuje muž prognózu.

Kouzlo denního světla
Co je na koupelně o rozloze něco málo přes šest čtverečních metrů tak neobvyklého? Architekt Martin Fröml v ní dokázal vykouzlit denní světlo. Ve stropě je světlík integrovaný do podlahy galerie. Nad touto částí podlahy (jde o 1,5 metru čtverečního z bezpečnostního kaleného skla) jsou dvě střešní okna orientovaná na západ, takže jimi za bílého dne proudí světlo jak na galerii, tak do koupelny.

Koupelna v podkroví

"Jelikož vlastní podkroví nenabízelo téměř žádný pravý úhel, je sklo lichoběžníkového tvaru," popisuje architekt. "Sklo je pouze položené do hliníkového obvodového rámečku na gumové podložky. Díky tomu se v koupelně musí svítit až po setmění," říká autor. Ale nejde jen o úsporu energie. Koupelna s denním světlem je prostě příjemnější a působí vzdušněji, i když v ní nelze větrat oknem, ale jen větrákem.

Harmonie bílé a béžové
Koupelna je zařízena ve střídmých barvách: velkoformátovými obklady a dlažbou (30 x 60 cm), obojí italské provenience. S ohledem na dvě děti nesměla chybět vana, protože z člověka se stává "sprchař" až v dospělosti. Vana je natolik velká, aby junior měl radost a koupelna neriskovala vyplavení.

Investor totiž vsadil na kvalitu - smaltovanou vanu Kaldewei. Obdobné pohodlí si dopřáli i dospělí v podobě sprchového koutu. Jelikož hlava rodiny nemá daleko do dvou metrů, dopřál sobě i své drobné manželce opravdu komfortní sprchový kout s hlavovou i ruční sprchou a podomítkovou termostatickou baterií.

Koupelna v podkroví

I když v bytě je jediná koupelna, rodiče správně předvídají karambol, který nastane vstupem juniora do školy. Proto preventivně vybavili koupelnu dvěma umyvadly, což pro čtyřčlennou rodinu není předimenzované. Součástí koupelny je i závěsné WC.

Kromě toho je v bytě ještě samostatný záchod s "nejmenším umývátkem světa", jak napůl vážně a napůl žertem říká architekt Martin Fröml. "Místnůstka je totiž malá a hrozilo nebezpečí, že kvůli umývátku nebude možné plně otevírat dveře. Chtělo to trochu trpělivosti a hledání, ale nakonec jsme s investorem objevil úplného liliputa. Vejde se sem jako ulitý."

Nápady kradené v kuchyni
Koupelnový nábytek - konkrétně podumyvadlové skříňky -  je charakteristickou ukázkou putování dobrých nápadů typických pro specifické užití (v tomto případě kuchyni) do jiné místnosti v bytě. Tyto podumyvadlové skříňky byly svým tvarem i vnitřním uspořádáním inspirovány kuchyňskými korpusy na kovových nožkách.

Koupelna v podkroví

Samozřejmě, materiál musí být podstatně odolnější vůči vlhkosti, než kdyby se používal na kuchyňskou linku. Korpusy mají bílé bočnice a tuhově šedá čela s horizontálními kovovými madly. Na nich sedí tvarově odpovídající kubisticky hranatá umyvadla. V každé skříňce jsou dvě hluboké zásuvky s kvalitním kováním, tj. plnovýsuvem a pomalým dojezdem, kam se vejdou ručníky i kosmetické potřeby.

Fotografie koupelen

Prohlédněte si fotogalerii koupelen čtenářů nebo profesionálů.

Protože paní domu má ráda pořádek, není koupelna obložena flakony, tubami a kelímky. "Dávám přednost tomu, aby se kolem umyvadel nic nepovalovalo,“ říká a dodává: "Kupuji jen tolik kosmetických výrobků, kolik je třeba pro dva dospělé a dvě děti. Tak se člověk nejlépe vyvaruje problému s jejich umístěním."

Více se dočtete v časopise Living Koupelna 3/2008.