Chytré elektroměry umožňují dálkový odečet dat, ale také vypnutí a zapnutí elektřiny na dálku.

Chytré elektroměry umožňují dálkový odečet dat, ale také vypnutí a zapnutí elektřiny na dálku. | foto: Profimedia.cz

Chytré elektroměry odečítají spotřebu na dálku. Z Británie zamíří do Česka

  • 29
Elektroměry nové generace nabídnou zákazníkům lepší kontrolu nad spotřebou. Britové je plánují zavést už teď. "Pro Česko je reálný zhruba rok 2020," řekl iDNES.cz mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Britská vláda věří, že díky zavedení inteligentního měření energií ušetří dvě procenta z celkové spotřeby energie v zemi, čímž se sníží emise oxidu uhličitého do roku 2020 o 2,6 milionu tun.

Dodavatelé budou muset vyměnit měřiče v celé Británii, což je nejrozsáhlejší program od doby, co byl v 70. letech zaveden zemní plyn.

Náklady na výměnu 26 milionů elektroměrů a 22 milionů plynoměrů přijdou každou domácnost přibližně na 15 liber ročně. Deset liber se z toho ale zákazníkovi vrátí ve formě ušetřené energie.

Úspora nákladů

Neušetří ale jen zákazník. Energetickým společnostem se sníží náklady na pracovníky odečítající stav měřičů. Zároveň nebude docházet k nepřesným odpočtům, tím ubude počet reklamací, což povede ke snížení pracovníků v call centrech, kteří stížnosti řeší.

Menší britská energetická společnost First Utility nainstalovala chytré měřiče už 10 tisícům zákazníků. Vedoucí společnosti Mark Daeche si tento krok v rozhovoru pro BBC velmi pochvaluje: "Samozřejmě je to pro nás výhoda. Díky novým elektroměrům nemáme tak vysoké náklady na zákaznické služby a díky tomu můžeme nabídnout nižší, konkurenceschopné ceny."

Pilotní projekty v Česku

I u nás začínají energetické společnosti zavádět chytré elektroměry, ale zatím pouze v pilotních projektech. Společnost E.ON jich nainstalovala do domácností již přibližně čtyři tisíce. Jejich projekt se nyní zabývá pouze elektroměry, ale do systému lze v budoucnu zapojit i plynoměry.

Elektrárenský kolos ČEZ má prozatím nainstalováno dva tisíce chytrých elektroměrů u zákazníků v Hradci Králové, Chrudimi a Poličce. V současné době připravuje rozšíření na dalších 50 tisíc zákazníků. ČEZ takto testuje všechny dostupné technologie.

Jak to funguje

Místo stávajícího elektroměru je namontován přístroj nový. Ten odesílá data do datového koncentrátoru. Z něj jsou informace posílány do centrály. K přenosu dat se používají různé technologie: např. PCL (přenos dat po silové síti), RF (rádiový signál), GPRS (elektroměry se SIM kartami jako mobil) a v méně dostupných oblastech GSM (vytáčené datové připojení). Elektroměr lze doplnit domácím displejem, který umožňuje neustálou kontrolu spotřeby.

Spotřeba na očích nutí k úsporám

Na displeji přístroje lze sledovat nejen okamžitou spotřebu, ale také stav denní, týdenní či měsíční. Taková kontrola motivuje k ekonomickému chování.

Lloyd Matthews a jeho žena Susanna žijí ve východním Londýně a v posledních dvou letech používají chytrý měřič elektřiny a plynu. Přehled o spotřebě jim umožnil snížit platby za energie, aniž by se museli omezovat ve svém životním stylu.

"Od té doby jsme ušetřili asi desetinu obojího, elektřiny i plynu. Například nenecháváme televizi v pohotovostním (stand-by) režimu, ale vypínáme ji. Zjistili jsme, kolik nás to stojí," řekl Lloyd pro BBC.

Energie pod dozorem

Inteligentní měření je součástí blízké budoucnosti energetiky, během několika let se bude týkat každého z nás.

Chytré elektroměry umožňují nejen dálkový odečet dat, ale také vypnutí a zapnutí elektřiny na dálku.

"Například jedete na dovolenou a najednou si uvědomíte, že jste možná něco nechali zapnuté. Pak stačí zavolat a my na dálku okamžitě domácnost vypneme," popisuje výhody inteligentního měření mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Další výhodou je, že zákazník platí měsíčně jen to, co opravdu spotřeboval. To znamená konec zálohovým platbám. Zároveň bude možné si dálkově změnit spínací kalendář různých tarifů. Dálkové odečítání dat také sníží počty krádeží energie, protože jakýkoliv zásah do měřidla lze okamžitě odhalit.

V Nizozemsku dobrovolně

Ochrana osobních dat stojí za krachem plošného zavedení inteligentních měřičů v Nizozemsku. Vláda plánovala instalaci do všech 7 milionů domácností do roku 2013 jako součást národního plánu na úsporu energií. Vše ale zkomplikovali zákazníci, kteří se obávali o svá data. Takže dnes je instalace v Nizozemsku dobrovolná.

V Česku jsou dle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy veškerá odečtená data uchována v databázi odečtové centrály. "Přístup do centrály má omezený počet pracovníků, navíc je přístup k datům chráněn víceúrovňovými hesly."

co nás čeká

"Rychlost zavedení bude záviset především na regulačním prostředí, jde totiž o regulovanou činnost, záleží tedy na tom, jak rychle státní orgány povolí zavedení s ohledem na ceny, do kterých se tato novinka promítne," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.