Stůl, stolek

Stůl, stolek - U jídelních stolů frčí jednoduché tvary. | foto: Ikea

Chystáte se koupit stůl? „In“ jsou jednoduché tvary

  • 7
Dnešní rodina scházející se u jídelního stolu sice čítá méně osob než v minulosti a hostina pro 40 lidí bývá opravdovou výjimkou, přesto je výběr toho správného stolu velice důležitý. Trendem je návrat k přírodním materiálům, k masivu nebo odlehčeným formám, tedy dýze.

„Poptávka je po stolech z běleného dubu nebo dubu mořeného na tmavohnědou barvu. Používají se také javor či smrk,“ říká designér Jan Sedláček ze společnosti Dřevotvar.

V módě stále zůstává i kombinace dřeva s ušlechtilou ocelí nebo nerezem. Pokud jde o tvar, v poslední době „letí“ ty prosté, bez jakýchkoliv složitých profilací. Zkrátka stoly, stolky i stolečky musí být jednoduché, a přesto elegantní, moderní a účelné.

Zájem je o stolky s úložnými prostory
Mezi konferenčními stolky vedou ty nízké, čtvercové nebo obdélníkové, stabilní a pevné, a samozřejmě opět jednoduché. „Velmi žádané jsou stolky vybavené navíc i úložným prostorem, například pro brýle, televizní program či dálkové ovládání,“ říká Jaroslav Veselý, který se zabývá prodejem nábytku.

Police bývají dýhové či skleněné a u stolků větších rozměrů mohou být rozdělené svislými přepážkami. V malých místnostech se uplatňují sady dvou či tří stolků s různou výškou, které do sebe zapadají jako stavebnice. I ty mají velmi jednoduché tvary s čistými liniemi.

Standardní konferenční stolky mají výšku 50 centimetrů a desku o velikosti 120 x 60 centimetrů. Oblíbené jsou i čtverce vysoké 37,5 centimetru s deskou 100 na 100 centimetrů nebo 40 na 40 centimetrů.

Ty nejnižší - vysoké pouhých 25 centimetrů - pak mohou sloužit například i jako květinové stolky. K dostání jsou také velké či malé obdélníkové stolky s praktickou točnou na horní desce.

Ceny konferenčních stolků a stolečků začínají zhruba na 500 korunách, ty standardní se dají pořídit orientačně za 2500 korun. Samozřejmě se můžete setkat i se stolkem, který bude stát mnohem více, například pokud bude pocházet z dílny některého vyhlášeného designéra.

Rozkládací je praktičtější
„U jídelních stolů můžeme oproti dřívějšku sledovat odklon od jídelních lavic, které v sobě skrývaly úložný prostor,“ informuje designér Jan Sedláček. „Dnes vítězí prostý design s kubickými tvary, jednoduché stoly a židle.“ Většinou stačí stůl o rozměrech 75 x 140 x 90 centimetrů.

Ale co Vánoce, tatínkovy kulatiny či zlatá svatba prarodičů? Přemýšlíte-li tímto směrem, pak je pro vás řešením rozkládací stůl, obvykle se dvěma vkládanými deskami. Takový stůl s deskou o délce 150 centimetrů pak lze rozšířit na 200 centimetrů.

A jestli k sobě chcete mít blíž, zvolte stůl kulatý. Děti se neotlučou o hrany a prostor nabude jiného rázu. Obvyklý průměr stolů bývá 105 nebo 120 centimetrů. A může mít klasicky čtyři nohy nebo jen jednu vprostřed desky ukotvenou v podstavci.

„Do malých kuchyňských koutů se zase stále více prosazuje kromě rozkládacích stolů jen sklopná deska, ke které je možné využít klasické židle nebo barové,“ říká Jaroslav Veselý. „Záleží jen na výšce instalace a volbě zákazníka.“

Častým doplňkem jídelních stolů jsou praktické servírovací stolky. Jejich pomocí se zvětší plocha pro servírování jídla a vyřeší se zároveň i problém, kam s použitým nádobím při jídle.

Stolky jsou buď jednoduché, nebo s dalšími odkládacími plochami pod hlavní deskou. Nejlevnější jídelní stoly se dají pořídit již za 500 korun. Velké rozkládací mohou přijít až na desetitisíce. Konkrétní cena se totiž odvíjí od velikosti, od použitých materiálů a od toho, zda lze stůl rozložit.