Nemusíte vynakládat velké finanční obnosy za designové vybavení. Stačí, když základní vybavení ozvláštníte jedním netradičním kouskem. | foto: Velux

Podkroví: jaké chyby dělají majitelé nejčastěji a jak se jim vyhnout

  • 25
V čem se dělají u bytů v podkroví největší prohřešky? Odborníci jich sice najdou v řadě interiérů velmi mnoho, tentokrát však vybrali jen ty nejčastější.

Kupodivu hlavní chyby lze shrnout pouze do čtyř okruhů. Někde se majitelé dopouštějí pochybení v jedné oblasti, jiní "zvládnou" všechny čtyři.

1. Chybí komplexní uvažování o prostoru
Nejdůležitější je jít od celku k detailu: základem je dobrá kompozice místnosti, dostatečné prosvětlení, ventilace a zvládnutí po technické stránce (kvalitní izolace, okna, omítky, rozvody atd.).

Doporučení: Vyplatí se konzultace s architektem. Ten pomůže nejen s utříděním požadavků, ale navrhne i základní koncepci a případnou stavební úpravu místnosti.

2. Zařízení interiérů nedrží společnou myšlenku
Při zařizování je vždy dobré myslet na celek! Nenechat se okouzlit nabídkou možností a variant, které dohromady nedrží společnou myšlenku. Důležitá je skromnost či střídmost ve výběru barev, tvarů i materiálů.

Doporučení: Při vytváření prostoru je potřeba nejdříve definovat požadavky a potřeby i způsob života rodiny, ne listovat časopisy a vybírat trendy a design.
Dále je třeba rozdělit prvky v interiéru dle životnosti a podle toho s nimi pracovat (volit materiály, barvy i finanční náročnost).

Základem je dobrá kompozice místnosti, dostatečné prosvětlení a ventilace. Jednoduchý interiér se střídmým výběrem barev a kvalitních materiálů tvoří základ úspěchu. Trendy můžete dodat v doplňcích.

Například: Častěji budeme malovat, než měnit podlahu, takže malý experiment snese spíše stěna nebo textil v interiéru než dekor na podlaze.Musíte si také uvědomit, jak velkou plochu v místnosti jednotlivé prvky zabírají (podlaha, stěny, nábytek závěsy atd.) a podle toho volit barevnost.

3. Originalita prostoru neznamená totéž co design
Při návrhu interiéru a výběru jeho vybavení jde o reakci na konkrétní potřeby i záliby obyvatel. Není třeba vynaložit zbytečné náklady na designové vybavení.
Lze třeba volit i levnější nábytek a doplnit jej o umělecké dílko či relaxační prvek (např. rotoped). Dokonalost některých interiérů, které připomínají vzorkovny s nábytkem, vede k odosobnění.

Velké prosklené plochy zajistí dostatek denního světla, které má mimo jiné významný vliv na lidskou psychiku.

4. Podceněné osvětlení
Důležitá je otázka samotného osvětlení prostor. Poddimenzované je využití denního světla, ale i umělé osvětlení bývá v interiérech popelkou. Často bývá vzhled svítidla upřednostněn před jeho svítivostí.

Konkrétní příklady chyb

Může se hodit

Toužíte po bydlení v podkroví? Kupte si byt pomocí Reality.iDNES.cz.

Dětské pokoje: nevhodná je kombinace jasných barev ve velké ploše, jako jsou oranžová nebo žlutá v kombinaci s modrou, studená a teplá barva (energizující a uklidňující současně). Obzvlášť zkombinují-li se s bukovou podlahou, která působením světla časem dostane růžový nádech.

Kombinace různých druhů dřeva: výjimečně to může vyjít. Nejčastěji se však v interiérech setkáváme s kombinacemi imitace buku, olše a třešně, které k sobě barevně vůbec nepasují, a interiér se pak nedaří jakkoli sladit. Obecně je lepší se vyhnout jakýmkoli imitacím a raději sáhnout po originále.

Kombinovat jednotlivé druhy dřeva není jednoduché, zajímavě může vypadat světlé dřevo v kontrastu s tmavým, naopak podobné odstíny v jedné místnosti nejsou vhodné.

Koupelny: obklady jsou zde po léta, a proto je nutné uvažovat o jejich morální životnosti. Raději se vyhnout módním trendům a volit neutrální nadčasovost a trend dodat v doplňcích. Nejlépe to ilustruje například modrá imitace mramoru z devadesátých let. Ještě dlouho bude sloužit, ale že by se ještě líbila?