Pavel soudí, že jedině Italové rozumějí osvětlení interiéru, a tak si veškerá

Pavel soudí, že jedině Italové rozumějí osvětlení interiéru, a tak si veškerá svítidla vybral u firem Foscarini a Viabizzuno. | foto: Iveta Kopicová

Chtěli malinký dům. Přesto mají koupelnu velkou jako jiní obývák

  • 79
Říká se, že teprve třetí dům, který si postavíte, splňuje to, co skutečně potřebujete. Pavel s Danou tvrdí, že se jim to podařilo už napodruhé.

Po sňatku se Dana s Pavlem přesunuli na sídliště do paneláku, pak to vzali přes les až do Fryštáku, kde si vybudovali pohodlný rodinný dům. Když se jejich děti osamostatnily, vrátili se na zlínské Lazy.

Při prvním setkání s architektem vyslovili přání, aby jim navrhl malinký, jednoduchý domeček pro dva s prostorem pro občasné návštěvy. Dům je jednoduchý, ale určitě není malinký.

Dům pro dva a návštěvy

Stojí v mírném svahu, přičemž hlavní vchod má nahoře. Na této úrovni je přes celou šířku budovy otevřený obytný prostor, v němž na sebe volně navazují jednotlivé funkční zóny: kuchyň, jídelna, rodinná relaxační část u krbu a zákoutí u knihovny. Plus nutné zázemí.

Západní strana domu je prosklená, ale protože se o tepelnou pohodu stará tepelné čerpadlo, je tu příjemně, i když venku mrzne nebo řádí fujavice.

V patře nad vchodem je ložnice s velkou šatnou, koupelnou, pracovnou a terasou. V suterénu, do kterého lze vejít samostatným vchodem ze zahrady na opačné straně parcely, jsou dva malé pokoje, koupelna, šatna a kuchyň.

Může se hodit

Toužíte po malém baráčku mimo ruch města? Vyberte si z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Dolní byt zatím slouží návštěvám, ale počítáme s tím, že se do něj třeba v pozdějším věku přesuneme, abychom měli snadnější přístup do zahrady i k bazénu," říká Dana.

Vzhledem, pojetím i použitými materiály stavba nezapře inspiraci funkcionalismem. "Moderní architektura je manželovo hobby, má k ní blízko i díky své profesi," vysvětluje Dana a Pavel dodává: "Líbily se nám stavby, které realizuje OK Plan Architects v Humpolci. Zajeli jsme tam, předložili jsme několik fotografií z různých časopisů, abychom naznačili, v jakém duchu bychom si dům představovali, a ostatní jsme už nechali na nich. Jsou to odborníci."

Pohled z předsíně do hlavního obytného prostoru. Na skleněných dveřích je nalepena průhledná fotofólie s potiskem březového lesa. Odstiňuje pohled z předsíně a bezpečně zvýrazňuje skleněné dveře.

Manželům je blízké železo a ocel, protože jsou oba strojaři. Když architekt Libor Chovanec navrhl garáž z cortenového plechu, neměli s tím problém. "Já jsem si pak řekl, že by bylo pěkné, kdyby kov prostoupil z exteriéru i do interiéru, a proto jsme jako obklad v hlavním obytném prostoru použili ocelový plech," doplňuje Pavel.

Údržba plechu není až tak náročná, jak by mohlo někomu připadnout.
"S plechem to není tak zlé, je ošetřený matovým lakem a udržuje se stejně jako sklo, když jsou někde otisky, setřou se vlhkým hadrem. Horší je to však se skutečným sklem, myslím s našimi okny. Moc, ale opravdu moc jsem si přála mít okna, která se dají snadno umývat, protože v předcházejícím domě jsme s tím měli potíže. Ale jak vidíte, místo oken tu de facto máme prosklené stěny, které se musí mýt zvenčí teleskopickým kartáčem," trochu si stýská Dana.

Naštěstí je manžel dost vysoký a s třímetrovým teleskopickým kartáčem nebo stěrkou všude dosáhne. Navíc jsou okna v rovině fasády, a protože nemají římsy, dobře je oplachuje déšť.

Dubové schodiště k ložnici uzavírá na levé straně stěna z kaleného skla.

Velká okna, větší nároky na vytápění

Do domu bylo původně navrženo topení plynem, jenže těsně před jeho zavedením došlo k velkým potížím s dodávkami ze zahraničí. "Nechal jsem si proto udělat cenovou nabídku na instalaci tepelného čerpadla, a když jsem zjistil, že to vyjde nastejno, ale budeme mít jistotu, že v budoucnu nenastanou kvůli krizi problémy s topením a ohříváním vody, nebylo co řešit," vysvětluje Pavel.

Porovnal nabídky firem na internetu a rozhodl se pro IVT. "Mají u nás dlouhou tradici a dodávají švédská čerpadla, která pokrývají snad 60 procent trhu ve skandinávských zemích. Tam vědí, co je zima," zdůvodňuje své rozhodnutí. S vytápěním jsou spokojeni, v zimě si mohli topit, jak potřebovali, na konci léta si přihřívali vodu v bazénu.

Dřevo uvnitř i zvenčí

Významnou roli zde hraje dřevo. Vyskytuje se na fasádě i v interiéru. Architekt Chovanec nakreslil kuchyň, ale pro další části domu už jen doporučil prostorové umístění jednotlivého nábytku. Konkrétní kusy zařízení včetně doplňků si majitelé vybírali sami, ale vždy nákup předem konzultovali s architektem.

"Veškerý nábytek je z dubu kartáčovaného do hrubé struktury, která je ošetřená olejem. Některé malé plochy, například řada výklopných skříněk v kuchyňské lince nebo deska koupelnové komody, jsou jako kontrast ve vysokém lesku. Ukazuje to, jak rozdílný vzhled může mít jedno a to samé dřevo, což se mi velice líbí," říká Dana.

Bílý benátský štuk i doplňky propůjčují koupelně dojem dokonalé čistoty a svěžesti.

V koupelně velké 24 metrů čtverečních je položena méně obvyklá dřevěná podlaha napuštěná olejem.

"V hlavním obytném prostoru máme masivní podlahu, v místnostech, kde je podlahové topení, jsou třívrstvé lepené parkety. Ty máme i v koupelně, což některé naše návštěvy překvapilo. Nám ale nedělá problém utřít podlahu, pokud bychom ji případně zamokřili. Kdo chce mít pěkné bydlení, musí o něj také pečovat, ne jen využívat jeho pohodlí," konstatuje Pavel.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.