Chtěli jsme designový hotel, ale žádný studený minimalismus, tvrdí investor

  • 32
Ateliér ATIP z Trutnova, který projektoval pražskou O2 Arenu, a italští designéři jsou autory hotelu v Mladých Bukách v Podkrkonoší. Zahraniční architekty si vyžádal český investor. Chtěl designový hotel, ale odmítal v interiérech kov, sklo a studené barvy.

Dřevem obložená nízká stavba hotelu Grund Resort Golf&Ski zapadá příjemně do krajiny. Střecha svým tvarem nenápadně kopíruje okolní kopce.

Stačilo zvolit lehce vyvýšené místo a návštěvník má přehled jak o dění na ploše golfového hřiště, tak výhled na Krkonoše včetně jejich dominant - Černé hory a Sněžky, Vraního vrchu a Zvičiny.

"Pro pomyslný bod, z něhož sbíhá svah do tří možných směrů, byla zvolena hmota k sobě se přimykajících prstenců, mezi nimiž vzniká kryté jádro,” popisují autoři projektu z ateliéru ATIP stavbu.

Večerní osvětlení

Večerní osvětlení

Ateliér má za sebou řadu sportovních staveb a také projekt O2 Areny (dříve Sazka Arena), kde bylo třeba koordinovat práci 300 projektantů z 25 ateliérů. Vedle toho byla spolupráce s třemi italskými designéry pohodovou záležitostí.

Zadání v Mladých Bukách bylo od investora stručné: hotel rodinného typu, který by odpovídal okolnímu prostředí, s příjemným prostředím a veškerým komfortem pro odpočinek ve wellness centru.

Výhled na golfové hřiště

Výhled na golfové hřiště

"Nechtěli jsme studený minimalismus, ale dřevo, příjemné a teplé barvy. Proto jsme se obrátili na světově proslulého designéra Alessandra Mendiniho, s nímž spolupracujeme. Ten nám doporučil ateliér Ferrari Pagani Tresoldi Architetti, který se na interiéry specializuje,” vysvětluje Jiří Grund, obchodní ředitel společnosti stejnojmenné firmy, proč padla volba na zahraniční tvůrce.

Přibližně polovinu nákladů  – asi 115 milionů korun - pokryla dotace z rozpočtu Evropské unie.

Sedačky Moroso se uplatnily v hale hotelu

Sedačky Moroso se uplatnily v hale hotelu

Designové osvětlení i pohovky

V interiéru hotelu vsadili designéři na tvarově zajímavé solitéry a osvětlení, které dovoluje měnit intenzitu světla podle potřeby a nálady. Nábytek, svítidla a doplňky vybírali tak, aby se vzájemně doplňovaly.

Značky Moroso, Kartell, Zucchetti (vodovodní baterie), Inda (koupelnový nábytek a doplňky) a svítidla Flos, Antonangeli, Viabizzuno či Catellani & Smith se v tuzemských hotelech příliš nevyskytují, některé byly v České republice použity dokonce poprvé.

Křesílko z Kartellu svým dezénem ladí s kobercem

Křesílko z Kartellu svým dezénem ladí s kobercem

Pokoje (hotel jich nabízí 24) dodržují poměrně standardní uspořádání, v koupelnách ale dostaly místo van přednost bezbariérové sprchové kouty. V apartmánech šli však italští architekti atraktivnější cestou.

Ponechali jeden větší otevřený prostor, který pouze uspořádáním nábytku rozdělili na několik funkčních zón. Sprchový kout ze skleněných tvárnic tak vstupuje přímo do "ložnicové” části, v koupelně nechybí ani vana.

Tento přístup se v posledních letech prosazuje také v obytných interiérech, byť architekti samozřejmě upozorňují na to, že jej nemusí každý akceptovat.

Zrcadla pokoje opticky zvětšují

Zrcadla pokoje opticky zvětšují

Koupelna s bezbariérovým sprchovým koutem

Koupelna s bezbariérovým sprchovým koutem

Nikde však nenajdete nic z kůže. "Architektům jsme ji odmítli, protože to odporuje našemu přesvědčení. Není náhodou, že firma Grund dlouhodobě spolupracuje s nadací Heleny Houdové, která je v tomto směru v Čechách průkopníkem," vysvětluje Martina Gottschling, ředitelka hotelu.

Protože by čtyřhvězdičkový hotel měli využívat především golfisté a lyžaři (lyžařský areál se třemi sjezdovkami je v těsném sousedství hotelu, nechybí stezka pro běžkaře), bylo třeba počítat s celoročním využíváním wellness centra.

12metrový bazén je vybavený protiproudem

12metrový bazén je vybavený protiproudem

Bazén s délkou 12 metrů, protiproudem a masážní lavicí doplňuje vířivka pro šest osob, sauna a multifunkční vana s vibračním dnem. Skleněná mozaika byla pro wellness centrum vytvořena "na míru”. Nese značku Bisazza, která se řadí k absolutní světové špičce.

Vedle wellness centra nabízí hotel také hernu pro děti (Skipark Mladé Buky, který je v těsné blízkosti, je pro rodiny s dětmi ideální), klimatizované konferenční sály a restauraci, kde by se měly podávat I regionální speciality.

Koupelny splňují současné požadavky na funkčnost i design

Koupelny splňují současné požadavky na funkčnost i design

Konečná podoba interiéru se v některých detailech liší od katalogu, ten však vznikal ještě před dokončením, proto se použily vizualizace. Na fotografiích je současný stav.

Projekční ateliér ATIP

Ateliér byl založen v Trutnově v roce 1991 ing. Vladimírem Vokatým a jeho synem ing. arch. Martinem Vokatým.

Největším projektem trutnovského ateliéru je O2 Arena. ATIP byl generálním projektantem výstavby pražské Arény.

Tři ze staveb projektovaných společností ATIP byly nominovány na titul Stavba roku, Sazka Arena titul získala. 

Studio Ferrari Pagani Tresoldi Architetti

Studio je projektem tří přátel, kteří spolu působili v milánském ateliéru profesora Alessandra Mendiniho.

Díky této zkušenosti Filippo Achille Ferrari, Michela Pagani a
Matteo Tresoldi zjistili, že kombinace nadšení a týmu, kde se každý specializuje na jednu oblast, výborně funguje. Proto založili společný ateliér. FPT působí mezinárodně a soustřeďuje se na oblasti interiérového a produktového designu, návrhy exteriérů a poradenství.

Sauna ve wellness centru

Sauna ve wellness centru