Zahrada teprve čeká na další úpravy

Zahrada teprve čeká na další úpravy | foto: Jaroslav Hejzlar

Chtěla domek z červených cihel. Má dřevostavbu s červenými stěnami

  • 384
Lucie se narodila i vyrůstala v Praze. Od dětství už ale snila o vlastním domě, pokud možno na venkově. Její budoucí manžel žil v paneláku, a tak se bez problému se snem partnerky ztotožnil. Zbývalo jim jediné: rozhodnout se, kde a jaký dům si postaví.

Zajímavý pozemek objevili v době, kdy už bylo na světě první dítě. Někdo rozparceloval pole na čtyři části a nabídl je k prodeji. Pozemky nebyly zasíťované, ani vyjmuté z orné půdy.

Veškerá povolovací řízení si i se zasíťováním vyžádala celé dva roky. Zatímco jeden z budoucích stavebníků si vzal úřadování na starost, před manželi vyvstala zásadní otázka: Co bude na pozemku stát?

Dřevostavba dostala bílou omítku, dvojgaráž je obložena tlakově impregnovanými palubkami

Dřevostavba dostala bílou omítku, dvojgaráž je obložena tlakově impregnovanými palubkami

Hledání podoby

"Byla jsem ovlivněná pobytem ve Velké Británii," říká Lucie. "Vždycky jsem si představovala domek z červených cihel, jednoduchý, tvarově čistý. Také jsme chtěli zachovat klasiku, tedy dům se sedlovou střechou, který se podle mého názoru na venkov lépe hodí."

Prohlíželi internet, obcházeli různé veletrhy, ale nezaměřovali se jen na dřevostavby. Pak jednou přinesl manžel domů ukázky právě dřevostaveb od firmy Domesi, a oba věděli, že dál už hledat nebudou. Vzápětí oslovili příslušnou projektovou kancelář Prodesi, která domy navrhuje.

S architektem Pavlem Horákem si ihned porozuměli. Dohodli se na sedlové střeše, půdorysu ve tvaru L, předložili svoje představy o dispozici. Cihlový dům z představ budoucí majitelky zmizel.

Zelené dveře byly nápadem architekta

Zelené dveře byly nápadem architekta

Cihlový komín ke krbovým kamnům: přání majitelky

Cihlový komín ke krbovým kamnům

"Prosadila jsem si aspoň cihlový komín," dodává. "Pěkné režné zdivo, nic hlazeného, jak navrhoval architekt." Po dvou, třech skicách došli ke konečné podobě a mohlo se začít stavět.

Hřejí i návštěvy

Stavby Domesi využívají pro konstrukci difúzně otevřenou skladbu. Sendvičový obvodový plášť domu je navržen tak, aby umožnil volný prostup plynů a vodních par. Paropropustné materiály zamezují pronikání vody, vzdušných nečistot či hmyzu do interiéru, ale zároveň umožňují prostup plynů a vzdušné páry směrem do exteriéru.

"Tento dům nedrží samozřejmě tak dlouho a dobře teplo jako kámen nebo cihla," říká Lucie, "ale zato se velmi dobře a rychle vyhřívá. Nedávno jsme měli takovou větší sešlost, a dole v obytném prostoru bylo až vedro, lidi ho prostě zadýchali." Jinak tu vytápění obstarává elektrokotel, v přízemí jsou krbová kamna, vše doplněno podlahovým vytápěním v koupelnách.

Za těmito okny bude už brzy terasa

Za těmito okny bude už brzy terasa

Pro konečnou úpravu domu rodina volila omítku, pouze u garáže zůstalo na povrchu dřevo. Tento přírodní materiál se prosadil i uvnitř – v přízemí je dubová plovoucí podlaha, stupně na železné konstrukci schodiště jsou z tropické dřeviny hevea. Vydrží větší zátěž a barevný odstín je totožný s nejtmavším tónem dubové podlahy. V patře byla v plánu podlaha laminátová, ale manželé dali nakonec přednost dřevěné průmyslové mozaice. Mají z ní radost.

Dřevěná původně měla být i okna, ale rozpočet řekl ne. Na návrh architekta dostala bílá plastová okna zvenčí antracitový nátěr, takže velmi dobře ladí se střechou i s venkovními žaluziemi. S vnitřní bělostí oken se naopak sjednotily bílé interiérové dveře.

Bílé čelní plochy dvířek doplňují dřevěné pracovní desky a obklad

Bílé čelní plochy dvířek doplňují dřevěné pracovní desky a obklad

Materiály a barvy

"Dřevo máme rádi," konstatuje Lucie, "ale zase to tady nesmí vypadat jako v chatě. I proto jsem pro kuchyni, kterou jsme si vybírali sami, volila bílý materiál, dřevěná je pouze deska pracovní plochy."

Z podobných důvodů změnila i vzhled dřevěného přiznaného trámu, který je součástí nosné konstrukce. Fotografie už v této chvíli neodpovídá skutečnosti, přírodní barva dřeva je ukryta pod antracitovým nátěrem. Hlavnímu obytnému prostoru dominuje šedá v podobě krbových kamen a žaluzií, kontrast tvoří cihlová červeň.

Cihlová barva ze stěny se opakuje i na kuchyňském předělu

Cihlová barva ze stěny se opakuje i na kuchyňském předělu

"Někde jsem tu barvu mít musela," říká majitelka. "Původně jsme uvažovali o tom, že celá stěna vedle schodiště bude z lícových cihel, ale bylo to moc drahé, a také by při délce šest metrů zřejmě zatěžkaly prostor. Tak jsme aspoň natřeli kratší stěnu a také sádrokartonový předěl u kuchyně."

S barvami radil manželům architekt Horák. V každé místnosti je barevná vždy jen jedna stěna: v ložnici je kovově modrá, v dětské herně olivová se žlutou. Architekt přišel také s nápadem na zelené vstupní dveře, které spolu s komínem příjemně oživují jednoduchý a čistý styl domu.

Pohled od kuchyně na obývací prostor

Pohled od kuchyně na obývací prostor

Využitý a vzdušný prostor

I když dům působí zvenčí subtilně a neokázale, uvnitř najdete všechno potřebné. Boční vstup umožňuje přístup do garáže, domu i do skladu, v přízemí se vedle hlavního obytného prostoru, který je spojený s kuchyní, našlo místo pro spíž, pracovnu, technickou místnost a koupelnu. Pod částí schodiště je ukrytá komora.

V patře je k dispozici prostorná šatna, další koupelna a tři ložnice. Děti, které jsou ještě malé, zatím sdílejí společně jednu místnost, kde má každé svůj vlastní kout. V druhém pokoji je velkorysá herna.

Koupelna v patře je ve světlých  přírodních odstínech

Koupelna v patře je ve světlých přírodních odstínech

Dětské zázemí – zatím stačí sourozencům jeden pokoj, ve druhém je herna

Dětské zázemí – zatím stačí sourozencům jeden pokoj, ve druhém je herna

Investorům se s pomocí architekta a jeho rad podařilo vytvořit vzdušný dům. Jednoduché linie podtrhuje vkusná volba materiálů. Vnímáte zde všudypřítomný pocit lehkosti ničím nezatíženého prostoru, příjemného pro život.

Jeho majitelé dneska už ví, že venkov není jen idylka. Člověk si musí zvyknout na trochu jiný život a podmínkou pro kontakt s městem jsou dvě auta. Ale nelitují, těší se na dokončení terasy i na to, že se na zahradě, kde především zůstane volnost pro hry, zazelenají jehličnany a keře.

Trámy už nejsou přírodní, dostaly antracitový nátěr

Trámy už nejsou přírodní, dostaly antracitový nátěr

Technické údaje

Zastavěná plocha: 127 m²
Užitná plocha: 170 m² (včetně garáže)
Obvodové a vnitřní zdivo: skladba desek SDK, OSB, minerální izolace, omítka/tlakově impregnované palubky – horizontálně uložené
Střecha: Bramac Tegalit, černá, sklon 32°
Izolace: Isover tl. 50 mm, minerální izolace (čedičová Orsil) 120 mm, minerální izolace fasádní 60 mm, silikonová tenkovrstvá omítka 10 mm
Dělící příčky: SDK
Schodiště: jednoramenné, dřevěné stupně hevea
Terasy: ve výstavbě (tlakově impregnované palubky – stejné jako obložení garáže)
Komíny: nerez, víceplášťový, obezděný zdivem Porotherm, venkovní obložení cihla
Podlahy: 1. NP - plovoucí podlaha Kährs dub, 2. NP – průmyslová mozaika dub, koupelny/předsíň/zádveří – dlažba Rako Sandstone 270 a 273
Vnitřní dveře: CPL lamino bílé
Okna: plastová, profil Trocal, vnějšek Alu Clip RAL 7016 mat (Antracit)/vnitřek plast (bílá), izolační dvojsklo, venkovní žaluzie Hella
Vytápění: krbová kamna Romotop, elektrokotel Protherm, v koupelnách podlahové topení
Zařizovací předměty v koupelnách: sanita Kolo, baterie Fonte

autor

Ing. arch. Pavel Horák
Po ukončení střední průmyslové škole stavební vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 2002 spolupracuje s Václavem Zahradníčkem postupně ve společnostech Prodesi a Domesi na vývoji a aplikaci systému dřevostaveb pod stejnojmenným označením.

Studio usiluje o to, aby navržené domy byly pro klienty životním stylem a jakýmsi vyjádřením jejich postojů. Pavel Horák je hlavním organizátorem Salonu dřevostaveb, ojedinělé přehlídky moderní architektury dřevostaveb realizovaných v České republice. Publikuje odborné články o dřevostavbách a jejich aplikaci v současné výstavbě bytových i komerčních objektů.

Z ložnice rodičů i dětí je krásný výhled do přírody

Z ložnice rodičů i dětí je krásný výhled do přírody

slovo architekta

"Manželé přišli s určitou představou, která byla možná lehce konzervativní – mám na mysli například zachování klasické střechy. Ale i dům, který respektuje tradiční formy, může být moderní.

Navrhli jsme objekt přímočarý, nekomplikovaný. Z toho pak vyplynula základní hmota domu: rozvržení do dvou podlaží, dřevěná garáž, která spolu s domem tvoří L a zvyšuje pocit soukromí. Necháváme vždy investory, aby byli spolutvůrci svého bydlení. "

Krbová kamna vyhřejí dostatečně celé přízemí domu

Krbová kamna vyhřejí dostatečně celé přízemí domu

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení č. 1/2011.