Chod domácnosti lze jednoduše naprogramovat

- Závěsy se automaticky zatahují po západu slunce, světla se nepravidelně rozsvěcují a zhasínají tak, aby si zloději mysleli, že dům není prázdný. Na pokyn telefonu se zapne v kuchyni trouba s nachystaným kuřetem nebo se zvýší nastavená teplota na termostatu kotle ústředního topení. Zároveň se nakrmí rybičky a ohřeje voda v bazénu.
To není fikce. Kdo má pár desítek tisíc korun navíc, může si svoji domácnost podobně vybavit už teď. A navíc - svůj dům může ovládat ve stylu amerických sci-fi seriálů - tedy hlasem. Kvůli zmenšení intenzity světla v obýváku už není potřeba vyskočit z křesla a zatočit kolečkem stmívacího vypínače. Nejnovějším systémům spojeným s počítačem stačí lidský hlas.
IMPULS PROCHÁZĺ SĺTĺ
Není těžké vymyslet systém, který by podobné vymoženosti umožnil. Problém spočívá v tom, že je po domě obvykle potřeba natahat neuvěřitelné množství drátů prakticky pro každý ovládaný spotřebič. Protože však pro nikoho není výhodné nechat si rozkopat hotový dům, může být cestou k zautomatizování funkcí domu použití systému, kterému stačí stávající rozvody proudu.
Tento systém pracuje na podobném principu jako sepnutí takzvaného nočního proudu elektrárenskou společností. „Do silové elektrické sítě se vypustí signál, který po dekódování dá pokyn spotřebičům. U nočního proudu se sepne například elektrický bojler, v případě použití pro automatizaci se například sepne elektromotor ovládající předokenní roletu nebo se třeba stlumí světlo v obývacím pokoji, vysvětluje princip Miroslav Jaroš z firmy Acces, která se instalací podobných systémů zabývá..
kódování provede protokol X-10
Pro ovládání jednotlivých elektrospotřebičů v domácnosti je tedy třeba mít k dispozici přístroj, který dokáže vyrobit a pustit do elektrického rozvodu patřičné impulsy, a pak také přístroje, které signály naopak dekódují a spotřebičům předají informaci, jak mají pracovat. Systém, který dokáže ovládací impulsy zakódovat a zase naopak rozkódovat, se nazývá protokol X-10 a vyvinula ho firma Powerhouse.
„V praxi to vypadá tak, že elektrické rozvody v domě se stávají jakýmsi uzavřeným prostorem, ve kterém se pohybují impulsy řídící chod jednotlivých elektrických spotřebičů, pokračuje Jaroš. Do kterékoliv zásuvky v domě se zapojí takzvaný ovladač, který ma běžné napětí 220 voltů namoduluje řídící signály. Pak už jen stačí, aby byly elektrické spotřebiče „naladěny tak, aby mohly tento signál přijímat. Tímto způsobem je možné řídit nejen spotřebiče zapojené do zásuvek, ale i obvody, které jsou řízené z rozvodné skříně nebo vypínačem ve zdi.
MODULY JSOU UNIVERZÁLNĺ
Elektrické spotřebiče samozřejmě samy o sobě nejsou tak inteligentní, aby kódy rozeznaly. Samotná lampička nikdy nemůže poznat, kdy se má zapnout či vypnout. K dekódování řídících signálů slouží ovládací moduly, které existují v několika variantách. Pro přístroje, které jsou běžně zapojené do zásuvky, jsou určeny takzvané zásuvkové moduly s možností zapnout či vypnout. Existují i ve stmívací variantě, které se uplatní například pro stojací lampy, cena se pohybuje kolem dvou a půl tisíce korun.
Do běžné elektrikářské krabice pro vypínač světla lze vložit modul do zdi za tři až čtyři tisíce korun podle funkce, kterou má vykonávat. Tyto moduly lze buď ovládat klasicky ručně jako každý jiný vypínač, pomocí ovládače umožňujícího automatické zapnutí a vypnutí podle předem zvoleného časového režimu, nebo pomocí jakéhokoliv jiného ovladače.
Tyto moduly však potřebují zavést do zásuvky nulový vodič, což není v současné době běžné. Je však výhodné na tuto alternativu pamatovat při stavbě nového domu či při rekonstrukci elektřiny ve starém domě. Náklady na rozvody elektřiny se tím zvýší pro celý dům jen asi o dva tisíce korun.
Podobnou funkci mají i moduly určené pro rozvodné skříně. Jejich cena se pohybuje kolem 2500 korun.
256 MOŽNOSTĺ
Na každém modulu jsou dva základní ovládací prvky. Dva otočné přepínače určují po šestnácti polohách a dávají možnost kombinovat okruh spotřebičů, které zareagují na řídící signál. Pokud bude například na modulu lampičky u postele, hi-fi věži a podlahovém topení v koupelně zvolena kombinace C-6, a ovladač nastavený pro tuto kombinaci určí, že se spotřebiče zapnou v sedm hodin ráno a vypnou v devět, zapnou se všechny spotřebiče s touto kombinací. Podobně nakombinované mohou být jakékoliv jiné sady spotřebičů, podle potřeb obyvatel domu těchto kombinací může být šestnáct krát šestnáct, tedy až 256.
Spřáhnout je možné například zapnutí bezpečnostního systému v domě s vypnutím vnějších zásuvek kolem domu, ranní roztažení rolet se zapnutím zavlažovacího zařízení na zahradě atd.
POČĺTAČ UMOŽNĺ NEJDOKONALEJŠĺ ŘĺZENĺ
Řízení spotřebičů provádějí ovladače. Například Mini Timer, který vypadá podobně jako elektrický budík s rádiem, může ovládat zároveň  osm okruhů spotřebičů a stojí necelé tři tisíce korun. Zapojí se do zásuvky v místě, odkud je pro obyvatele domu nejsnažší dům ovládat.
Existují i přenosné ovladače a do sítě se pak impulsy vysílají přes takzvaný přijímací modul za 3500 korun, který je strčený do zásuvky. Jedním ovladačem podobným klasickému k ovládání televize či videa se ovládá například i zapínání či stmívání světel, zatahování rolet a další elektrické spotřebiče. Cena těchto ovladačů se pohybuje od 1400 korun výš podle počtu zařízení a okruhů, které lze řídit.
Ještě dokonalejší variantou je ovládání počítačem. K modulům a ovladačům se dodává software, kde je možné naprogramovat libovolné možství kombinací zapnutí jednotlivých spínacích a stmívacích modulů v různých časových režimech - ať už každý den, či vybrané dny v týdnu či měsíci. Tyto signály se do sítě dostanou přes takzvaný interface, což je „krabička zastrčená do zásuvky a připojená k počítači.
Software umožňuje i sestavování takzvaných maker, což je sled na sebe navazujících operací. Pak je možné systém využít i tak, že například zatelefonováním přes domácí bezpečnostní ústřednu a „vypípáním patřičného hesla skrze tónovou volbu telefonu se odblokuje předem nastavené makro.
Spustí se tak následně navazující operace: zapne se trouba s připraveným kuřetem, příruční bar začne chladit láhev bílého vína a spustí se ohřívání domácí sauny. Deset  minut před příjezdem domů se sepne kávovar, pět minut před příjezdem domů z práce se zapne osvětlení zahrady, zapne se klimatizace a naladí se oblíbená rozhlasová stanice. Vše pro příchod z práce a následnou relaxaci je připraveno.

Zásuvkový modul (nahoře) umožní ovládání lampy či například televizoru, interface (dole) předá do sítě pokyny z počítače

Na obrazovce se objeví fiktivní vypínače, každý z nich je možné časově naprogramovat a určit mu některé z 256 možných kombinací nastavení spotřebičů. Všechny přístroje v domě nastavené stejně se zapnou a vypnou ve stejný okamžik

Běžné venkovní osvětlení domu se může automaticky zapnout podle toho, kdy zapadá slunce