Světelné sloupy na chebské pěší zóně

Světelné sloupy na chebské pěší zóně | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebská pěší zóna má raritu. Efektní svítící sloupy s diodami

  • 18
Svítící sloupy využívají moderní LED diody, které umí rozpohybovat rybičky, bublinky nebo prskavky. Kromě jiného jdou na čtrnácti lampách zobrazit i texty, které Chebu poslouží k jeho propagaci.

Svítící sloupy využívající moderní LED diody s působivými efekty i nízkou spotřebou energie mohou lidé obdivovat na první dokončené části rekonstruované pěší zóny v Chebu. Většina místních a návštěvníků přitom ani netuší, že se jedná o premiéru.

FAKTA O PĚŠÍ ZÓNĚ

Rekonstrukce chebské pěší zóny bude stát přes 140 milionů korun, z toho téměř 117 milionů získalo město z Evropské unie. Dokončení je naplánováno na rok 2011, kdy rekonstrukci završí artefakt Brána času sochaře Mariana Karla v horní části náměstí Krále Jiřího.

"V nové části třídy Svobody je totiž vedle tří velkých lamp u spořitelny rozmístěno směrem k Evropské ulici 14 čtyřmetrových sloupků, které jsou nejen lampami. Nabízejí také k potěše kolemjdoucích, díky efektům ve svislých pásech, produkty z oblasti media artu - různé motivy, například rybičky, bublinky nebo prskavky, ale i abstraktní motivy či několik způsobů objevování textu k propagaci akcí města i pohyb světelného objektu napříč ulicí," sdělila mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

"Už když jsme před lety vymýšleli pěší zónu, počítali jsme s atypickými svítidly. Chtěli jsme, aby působila spíš jako interiérové lampy, zónu jsme si představovali jako jakýsi vnější obývák," připomněl architekt Jaroslav Wertig ze společnosti A69-architekti.

"Pak nastoupily diody, rozšířily se možnosti a LED panely, využité umělci, se objevily na výstavách v Národní galerii v Berlíně, v muzeu ve španělském Bilbau, v Londýně - některé instalace si dokonce tamní instituce ponechaly nastálo. A přišel nápad přenést tyto světelné artefakty z výstavních síní do veřejného prostoru," uvedl Wertig.

Velkou zásluhu na tom, co je v Chebu nyní ve zkušebním provozu, má podle Martiny Kuželové Zbyněk Krulich, student architektury a designu, se kterým Ateliér A69 spolupracuje.

"Vymýšlí proměny chebských LED panelů v průběhu dne. Od ranního, optimistického vyznění přes klidnější poledne, dynamický večer, po vlídnou, až romantickou noc. Hraje si s motivy pro různá roční období, jako jsou blikání a pohyb světlušek, pohybující se hejno ptáků, řez rozvlněnou hladinou, letmé či hromadné padání listí nebo zimní třpyt," sdělila Kuželová.

Světelné sloupy na chebské pěší zóně

"Velmi si vážím toho, a jistě nejen já, že si architekti z prestižního ateliéru A69 Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig, kteří dnes sice sídlí v Praze, ale pocházejí odsud, vybrali pro takovou premiéru právě Cheb," podotkl chebský starosta Jan Svoboda. Veřejné osvětlení ve spojení s takovým médiem podle něj ještě nikde neexistuje.

"Z nápadu přenést artistní dekorace do ulic jsem nadšen," řekl.
Dělníci se už přesunuli mezi Májovou ulici a náměstí Krále Jiřího, kde rekonstrukce pěší zóny pokračuje.

Postup prací mohou lidé sledovat prostřednictvím webové kamery na stránkách www.pesizona.eu, kde je k dispozici i vizualizace vzhledu bulváru i informace o historii pěší zóny. Rozsáhlé úpravy chebské pěší zóny vyvrcholí už za dva roky, tečkou bude instalace artefaktu Brána času sochaře Mariana Karla v horní části náměstí Krále Jiřího.