Český Rudolec. Pseudogotický zámeček nazývaný Malá Hluboká hodlá koupit brněnská společnost.

Český Rudolec. Pseudogotický zámeček nazývaný Malá Hluboká hodlá koupit brněnská společnost. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Chcete zámek v jižních Čechách? Připravte si miliony

  • 6
Realitní kanceláře jich v současné době na svých webových stránkách nabízejí desítky. Od zámečků přes tvrze až po šlechtické vilky. Zájem kupců je ale malý. Budovy často vyžadují vysoké investice. Cizince nejvíce zajímají venkovské statky.

Stát se zámeckým pánem nepřináší pouze radosti, ale především množství starostí. Jihočeské realitní kanceláře nyní na svých webových stránkách nabízejí desítky historických památek - od zámečků, přes tvrze až po malé šlechtické vilky.

Na prodej je tak nyní například zámek ve Starém Hobzí na Jindřichohradecku, tvrz v Dobčicích na Českobudějovicku nebo opravený zámeček Oltyně na Táborsku. Prodávat by se měl od podzimu také zámek v Chotovinách na Táborsku.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Zájem kupců o ně je ale malý. Rozsáhlé budovy vyžadují investice v řádech desítek až stovek milionů korun, určitá omezení přináší i status kulturní památky, který většina z nich má. V nabídce realitních společností se drží i několik let.

"Když už stavba k něčemu vypadá, tak na ni málokdo má. Někdy bývá příjemná cena, ale stav nemovitosti je špatný. Lidé si lehce spočítají, jak velká investice by to byla," uvedl Petr Štavíček, jednatel realitní kanceláře RK STEJSKAL.cz, která má v nabídce například venkovskou vilu z roku 1864 v Kolodějích nad Lužnicí na Českobudějovicku.

Nejčastěji odrazuje cena, jindy chybí pozemky

Podle něj se o takové stavby zajímají právnické osoby, když hledají místo na hotel nebo penzion. Cizinci spíše pátrají po větších venkovských statcích než po malých zámečcích. "Zámek jsme ještě neprodali, pouze loni tvrz v Bzí," dodal makléř Štavíček.

PAMÁTKY NA PRODEJ

Nabídka RK - výběr

* Zámek Omlenice (Krumlovsko) před rekonstrukcí - 1,9 milionu Kč

* Zámek Oltyně (Táborsko) zavedený penzion - 72,8 milionu Kč

* Zámek Staré Hobzí (Hradecko) částečně po rekonstrukci - cena neuvedena

* Zámek Škvořetice (Strakonicko) přestavěný na výukové středisko - 40 milionů Kč

* Tvrz Dobčice (Budějovicko) po rekonstrukci - 6,9 milionu Kč

* Tvrz Komařice (Budějovicko) před rekonstrukcí - 26 milionů Kč

* Šlechtická vila v Kolodějích nad Lužnicí (Budějovicko) před rekonstrukcí - 2,8 milionu Kč

V některých případech jsou zase pro kupce zajímavé pozemky, které k památce patří. "Tak jsme loni prodali celé panství na Písecku. Kdyby k zámečku nebyly lesy a další půda, kupec by odstoupil," potvrdil Vladan Kubovec z českobudějovické kanceláře RE/MAX Dynamic. Také tato společnost nezaznamenává velký zájem o historické památky.

Od dubna je na prodej zámek ve Škvořeticích na Strakonicku nedaleko Blatné. Už se na něj přijelo podívat několik potenciálních kupců, ale cena 40 milionů korun zrazuje.

"Bývalo to školicí středisko Českých drah. Pak se vrátilo v restituci. Stavba z roku 1800 je v dobrém stavu, ale ta historická hodnota není velká. Zámeček byl hodně přestavěný," popsal Milan Holub, jednatel společnosti AGH Blatná, která jej prodává.

Až odejdou na konci srpna poslední návštěvníci ze zámku v Chotovinách na Táborsku, dostane se i ten na seznam nemovitostí na prodej.

Rodina Nádherných, která jej dostala zpět v restituci a v roce 2001 opravila, jej nabídne za více než 50 milionů korun.

Podle kastelánky Lenky Drskové už se na novorenesanční objekt s rozsáhlým přilehlým parkem bylo podívat několik zájemců. Na konci sezony tu návštěvníky ještě můžou potěšit noční prohlídky.

Památkáři mají s kupci zámečků dobré zkušenosti

Českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu prodeje staveb neeviduje. Vede pouze seznam nejohroženějších památek, kterých je nyní v kraji 28. Ne všechny jsou ale na prodej. Památkáři však mohou zájemcům o koupi nabídnout konzultaci.

"Je třeba dopředu realisticky porovnat záměr s prostorovými možnostmi a vzít do úvahy míru dochovaných cenných částí," uvedl Vlastislav Ouroda, náměstek ředitele jihočeských památkářů.

Podle něj je zkušenost s majiteli takových objektů dobrá. Historické hodnoty jsou pro ně totiž často jediným důvodem ke koupi a mnozí také uvažují o zpřístupnění svého sídla lidem. "Zájemcům také pomůžeme vyznat se v široké škále dotačních programů. Naši odborníci pak poradí při obnově," dodal Ouroda. - čtěte Stal se pánem na tvrzi. Splnil si tak svůj dětský sen

MALÁ HLUBOKÁ NENÍ LUXUS. SPÍŠ KOULE NA NOZE

Český Rudolec (1904)

Český Rudolec (1904)

Nového majitele dostane v nejbližší době jedna z nejohroženějších památek v kraji. Zámek v Českém Rudolci na Jindřichohradecku postavený ve druhé polovině 19. století v pseudogotickém slohu právě hodlá koupit brněnská společnost Pena Plus.

Na otázku, jaké s ním má záměry, je podle jejího zástupce Milana Okřiny zatím příliš brzy. "Je vydané stavební povolení na hotel, ale zda půjde využít, to ještě nevíme. Projekt pochází z roku 2006, ale tehdy byly jiné dotace, jiné prostředí. Takže nyní si mapujeme možnosti," uvedl Okřina ze společnosti zabývající se správou nemovitostí a poradenstvím.

Stát se špatně staral

Realitní kanceláře několik let památku, která připomíná zámek v Hluboké nad Vltavou, nabízely za cenu šest milionů korun včetně zmíněného projektu. Ten si nechal vypracovat předchozí majitel, společnost Pragoprojekt.

Cesta od projektu ke stavebnímu povolení trvala tři roky, ale mezitím se firma dostala do finančních potíží a ze záměru ze zámku udělat hotel s kongresovým sálem sešlo.

"Byli solidní, my jim věřili. Chtěli si sem natáhnout určitou klientelu, pořádat mezinárodní semináře," poznamenal tajemník rudoleckého obecního úřadu Jaroslav Dvořák.

 

KDY SPADNE MALÁ HLUBOKÁ?

Podívejte se na rozpad české památky ve Stroji času

Právě obec Český Rudolec zámek Pragoprojektu za asi dva miliony korun v roce 2001 prodala. Předtím jej padesát let vlastnil stát. Jenže ten do stavby neinvestoval. Po druhé světové válce se v zámečku bydlelo, ale po hospodaření Státních statků zbylo z původního lesku jen málo.

Podle budoucích nových majitelů existuje odhad, že do památky bude třeba vložit 180 až 200 milionů korun. "Návratnost je tak u čtvrté generace. Pokud nebudou dotace, bez kterých to nejde, stavbu zakonzervujeme. Zisk u nás není na prvním místě. Tohle není luxus, ale koule na noze," podotkl Okřina.

Právě dnes dorazí zástupci společnosti Pena Plus do Rudolce na schůzku na obecní úřad.