Materiál-banán je získáván z kmene stromu banánovníku.

Materiál-banán je získáván z kmene stromu banánovníku. | foto: Hitra

Chcete originální byt? Řešením je exotický ratan

  • 6
Už vás omrzely klasické konvenční materiály a rádi byste si interiér zařídili jinak než obvykle, a hlavně originálně? Toužíte po nábytku, který působí luxusním dojmem, ale přesto je cenově dostupný? Tím správným řešením je určitě nábytek z exotických materiálů, které pocházejí až z daleké Indonésie.
Jedním z nejznámějších exotických materiálů, který je používán pro výrobu nábytku, je ratan. Jedničku získal nejen kvůli atraktivnímu vzhledu, ale především pro své vlastnosti. Svým designem je vhodný do téměř každého interiéru a každý kus je originál.

 
Lehátko z rustikálního ratanu.

V posledních letech prožívá ratan své znovunalezení i u nás. K jeho hlavním přednostem patří, že je pevný a pružný, přesto trvanlivý. Tento materiál se získává z lián palmy, která většinou roste v tropických pralesích Indonésie a Filipín. Nábytek se vyrábí nejen v Asii, ale dnes už i v Evropě, kam se materiál dováží.

Už dávno neplatí, že ratan patří pouze na terasu, zahradu nebo chalupu. Například ratanová jídelní souprava dokáže celkově změnit dojem malé panelákové kuchyňky a postel, komoda a noční stolek vytvoří útulné zařízení ložnice, stejně tak malé křesílko či rohová police do zařízení bytu nenásilně zapadnou. To mluvíme o ratanu v interiéru, ale nesmíme opomenout ani exteriéry, kam je vhodný "ratan neloupaný".

Neloupaný ratan
Neloupaný ratan (pulut) není zbaven kůry, tím je chráněn proti povětrnostním vlivům, nemoří se, pouze se lakuje bezbarvým lakem a tím si zachovává přírodní barvu ratanové kůry. Je vhodný na zahrádky a terasy.

Rustikální ratan
Poměrně nový materiál, tzv. slimit grey, zvaný také jako šedivý ratan. Technologií zpracování je jeho přirozenou barvou šedá. Díky svému zabarvení je vhodný zejména do interiéru, na terasy a zahrady. Velmi populární materiál v zemích jako Holandsko a Francie.


Ratan není proutí
Velmi často je ratan zaměňován za jiný přírodní materiál, a to za proutí. Setkáváme se s ním v podobě různých proutěných košíčků, věšáků apod. Proutí se používá i na výrobu jednoduchých křesílek a stolků a koupit si jej můžete v designu velmi podobném ratanovému nábytku. Tento doplňkový nábytek je sice cenově dostupnější, ale eleganci a především trvanlivost, jakou vám nabízí ratan, neočekávejte.

 
Stolek z vodního hyacintu.


V konečné fázi se ratan nejčastěji moří a lakuje, podstatně méně bělí a setkat se s ním můžeme i v barevném provedení. K tomuto účelu se používají speciální barvy na ratan nebo dřevo. V současné době se tento přírodní materiál používá nejvíce v barvě medu, která je moderní a ve světlejším provedení mírně tmavne, po čase pak získá lehkou patinu.

Při výrobě postelí nebo jiných designově složitějších tvarů se v posledních letech stále častěji používá kov. Na výrobu jednodušších kusů nábytku se ratan k sobě spojuje hřebíky a v konečné fázi se omotává přírodním vázáním, a to především z estetických důvodů.

Ratanový nábytek

Banánové listí a vodní hyacint
Tyto dva materiály jsou sice rozdílné, ale na pohled vypadají téměř stejně. Materiál-banán je získáván z kmene stromu banánovníku. Je světlejšího odstínu, žíhaný a lakuje se bezbarvým lakem. Další zpracování materiálu je do provazů či širokých vláken /larasan/.

Vodní hyacint je z kořenů vodní rostliny. Barva je velmi světlá, barví se však i do tmavé − tzv. proces wash. Zpracování je podobné jako u banánu, tj. zpracování do provazů nebo i dále do jiného složitějšího zaplétání.

Materiál se nemoří, ale lakuje. Vkusnou a zajímavou kombinaci ve spojení s těmito materiály tvoří například teakové dřevo. Nábytek není vhodné umisťovat v místnostech s vlhkým prostředím.

Černý ratan (Satany Busta)
Černý ratan přezdívaný také krokodýlí hnízdo má od přírody barvu do černo-šeda nebo do černa. Materiál je pevný, nepoddajný a jeho zpracování je náročné. Černý ratan se nemoří, ale je lakován pouze bezbarvým lakem.


Samotné ošetřování ratanového nábytku není vůbec náročné a zvládne jej každá hospodyňka. Stačí otřít vlhkým hadrem, vyluxovat nebo jednoduše osprchovat a nechat přirozeně oschnout. Pokud je nábytek hodně znečištěný, můžeme použít vodu, do které přidáme trochu čpavku. Ten nábytek odmastí a křeslo, židle nebo postel budou opět vypadat jako nové.

Ratanový nábytek

Hitem je černý ratan
Hitem posledních měsíců se u nás stal černý ratan, přezdívaný také krokodýlí hnízdo. Mezi jeho přednosti patří hlavně pevnost a odolnost, disponuje však menší pružností a o něco větší hmotností než obyčejný ratan. Jeho přirozená barva je tmavá, temně šedá, šedá až černá. Na pohled působí velice elegantně a vkusně a zejména správná volba čalounění nechá vyniknout jeho přirozené kráse.

Teakový nábytek
Nábytek vyráběný z teakového dřeva je nelakovaný a vhodný na zahrádky a terasy, kde je dřevo napuštěné pouze teakovým olejem. Teak je velice zajímavý také v kombinaci se štípaným bambusem, kdy je bambusu zachována jeho přirozená světlá barva.