Řadový rodinný dům

Řadový rodinný dům | foto: K4 a.s.

Chcete levný rodinný dům, vsaďte na perfektní projekt

  • 19
Levný rodinný dům se postavit dá. Co je při tom nejdůležitější? "U omezeného rozpočtu se vyplatí vsadit na precizně zpracovaný projekt, kde je možno dobře kontrolovat skutečně provedený rozsah prací na stavbě a porovnávat s rozpočtem," říká Vladimír Pacek z brněnské architektonické a projekční kanceláře K4, která projektuje rodinné i bytové domy, ale také velká obchodní a administrativní centra. "A ušetřit se dá i na materiálech."

* Je možné postavit rodinný dům do půldruhého milionu korun?

Ano. Pro ilustraci: při průměrné ceně jednoho metru kubického obestavěného prostoru 3500 korun a při výšce konstrukcí 4,5 metru vychází zastavěná plocha přibližně na 95 metrů čtverečních.

To je podle mě dům například pro novomanžele, kteří by zde měli mít možnost rozvoje: přístavby, nástavby a podobně. Stále se ale bavíme v teoretické rovině, bez nějakých extrémních vlivů, například drahého pozemku v Praze.

* Z jakého materiálu lze takhle levný dům postavit?

Materiál a konstrukce mohou být ve dvou extrémech: buď jsou to materiály té nejnižší hodnoty -plast, polykarbonát, PVC - nebo je nutné nějakou geniální myšlenku povýšit na záměr, například užití odpadních materiálů z dřevovýroby, dřevoštěpkových desek, lepených dřevěných konstrukcí z dočasných staveb či prvků z lešení.

Na tomhle se dá ušetřit. Opačně by se však v žádném případě nemělo šetřit na izolacích, tepelných ani na hydroizolacích.

* Zmínil jste dřevo. Spousta lidí má ale za to, že dřevěný dům je nekvalitní a v tuzemských klimatických podmínkách nemůže moc vydržet. Jaká je pravda?

To je otázka, jakým způsobem je dřevo na domě použito. Pokud předpokládáme užití jako hlavní konstrukční materiál, ať už jako roubená stavba z masivních prvků, nebo dřevěný skelet s dřevěným opláštěním, vždycky je nejpodstatnější pro trvanlivost a bezproblémový provoz správné technické provedení.

* Co to znamená?

V prvé řadě správné provedení hydroizolací, případně povrchovou úpravu, protože vlhkost představuje pro trvanlivost dřevěné konstrukce největší ohrožení. Důležité je i vhodné zvolení druhu dřeviny, případně i užití tzv. aglomerovaného dřeva, tedy například lepené dřevěné konstrukce či dřevoštěpkové desky. Pokud jde o klimatické podmínky, jsou na tom skandinávské země v porovnání s námi mnohem hůř, a přitom dřevostaveb pro bydlení je tam neporovnatelně víc a jejich životnost a komfort bydlení je zcela srovnatelný se zděnými domy.

Jen pro zajímavost: dodnes jsou v některých lokalitách v České republice obývány takzvané finské domky. To byly po válce, v rámci pomoci poválečné obnově, postavené jednoduché dřevěné domy, typické právě pro výstavbu ve Skandinávii.

* Hodně důležitý tedy bude výběr architekta a především stavební firmy. Jak si s tím může laik poradit?

Myslím, že architekta takovéto jednoduché dřevostavby (ale i domku z tradičních materiálů) je nutné vybírat úplně stejně jako pro každou jinou stavbu. Musí dojít v prvé řadě k názorovému souznění investora a architekta a potom je už vedlejší, jestli spolu tvoří půdní vestavbu, nebo haciendu o osmi ložnicích.

Zvlášť v případě takto omezeného rozpočtu se asi vyplatí vsadit na precizně zpracovaný projekt, kde je možno dobře kontrolovat skutečně provedený rozsah prací na stavbě a porovnávat s rozpočtem.

* Měli by lidé vsadit spíš na typový projekt, nebo se i u takhle levného domu pustit do individuálního řešení?

V hromadné zástavbě je teoreticky možné postavit levný dům, protože sdružením investic do sítí a komunikací se jednotlivé stavby zlevní. Investor se zde ale do značné míry vydává na milost a nemilost developera a v důsledku toho mnohdy ztrácí možnost některé věci ovlivňovat.

Také je asi vhodné zmínit aspekt "trvalé hodnoty" nemovitosti do budoucna. Kvalitní individuální projekt na vlastním pozemku si bude v budoucnu udržovat vyšší reálnou cenu než rozsahem srovnatelný dům v "kobercové zástavbě", kde si sousedé hledí vzájemně do talíře.

* Dá se u takto levného domu hovořit o kvalitě?

Zastavěná plocha 95 metrů čtverečních již umožňuje dodržet některé dispoziční zásady, jako například oddělené WC a koupelnu, vstupní zádveří a podobně. O kvalitě je tedy určitě možné hovořit.

* Levné domy mají většinou jednoduchý půdorys. Líbí se vám?

Vytvořit jednoduchý a funkční půdorys, který splní všechny nároky uživatele na provoz domu, je jedno z největších umění při jeho návrhu. Proč tedy ne?
Jak ušetřit na stavbě domu

Jak ušetřit při stavbě domu

1. Pozemek může dům prodražit

Kupte pozemek v méně žádané lokalitě, bude levnější. Ušetříte, bude-li mít koupený pozemek už zavedené inženýrské sítě (vodovodní řad, plyn, elektřina, kanalizace).

2. Omezte počet pater

S velikostí domu rostou náklady. S patry je navíc spojena i výstavba schodišť, takže je možné ušetřit i za ně.

3. Zkuste stavět svépomocí

Pokud máte stavební parcelu s inženýrskými sítěmi a rozumíte stavařině alespoň trochu, můžete se pokusit postavit menší domek sami, za odborného dozoru architekta, který je odpovědný za správné provedení stavby stavebnímu úřadu.

4. Dokončete hrubou stavbu sami

Některé firmy nabízejí možnost nechat si postavit pouze hrubou stavbu s tím, že zbytek si dodělá klient sám, tedy za odborného dozoru.

5. Srovnejte nabídku firem

Chcete-li rodinný domek na klíč, vyberte si stavební firmu, která v základní ceně nabízí co nejvíce služeb a věcí. Zkontrolujte však, jaké značky a kvality je veškeré nabízené vybavení (okna, dveře, podlahy nebo obklady). Někdy se vyplatí nechat si odečíst cenu vnitřního vybavení a pořídit si vlastní, podle svého vkusu a třeba levnější.

6. Hledejte na internetu

V hledání vhodné společnosti pro stavbu rodinného domu na klíč vám pomůže například internet. Většina firem má webové stránky s kompletní nabídkou, ceníkem a kontaktem. Navíc je možné řešit individuální otázky poměrně rychle prostřednictvím elektronické pošty.

7. Pomohou i katalogy

Mnoho firem vydává aktuální katalogy nabízených nemovitostí i s ceníky a půdorysy. Nejvýhodnější je navštívit některý ze stavebních veletrhů a získat tam katalogy více firem, abyste měli lepší srovnání. Některé společnosti zasílají své katalogy po objednání zdarma poštou.

8. Navštivte vzorové domy

Vyberete-li si na internetu nebo v katalogu typový dům, zjistěte si, jestli existuje jeho postavený vzor. Domluvte si návštěvu vzorového domu a věnujte při ní pozornost detailům. Ujistěte se, co všechno je v ceně domu na klíč. Abyste měli srovnání mezi nabídkou více firem, můžete navštívit Centrum vzorových domů EDEN 3000 v areálu brněnského výstaviště.

9. Pozor na vzestup nákladů

Ve smlouvě o dílo se stavební firmou si ošetřete, aby nestoupaly během stavby náklady za vícepráce (terénní úpravy, oplocení atd.), případně jen v pevně dané, minimální procentuální výši.

10. Kontrolujte během stavby

Přestože autorský a technický dozor nad stavbou vykonává architekt, je vhodné kontrolovat své investice i osobně. Zejména právě to, jestli nedochází k překročení předpokládaného rozpočtu, který by pak mohl být předmětem sporu.

,