Chudenická fara už má nového majitele. Od církve ji koupil cizinec. Budova ale zatím zůstává dál opuštěná

Chudenická fara už má nového majitele. Od církve ji koupil cizinec. Budova ale zatím zůstává dál opuštěná | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Chcete koupit faru? K mání jsou jich desítky

  • 8
Komu se líbí bydlení na vesnicích nebo na samotách, má možnost koupit ideální nemovitost. Prodá mu ji církev. Zbavuje se totiž řady svých far, pro které už nemá žádné využití.
Prodávané domy mají obvykle letitou historii. Kamenné zdi, klenuté stropy. Mají však i nevýhodu. Většinou jsou ve špatném technickém stavu. Relativně nízká pořizovací cena je tak vykoupena vysokými náklady na jejich přestavbu.

Církev už na prodeji far vydělala padesát milionů korun a věří, že získá další. Právě teď nabízí k prodeji dvacítku domů po celých západních Čechách. Všechny jsou k vidění na www.fary.net.

"Cílem prodeje není jen to, že se objektu zbavíme a dostaneme nějaké peníze. Především nám jde o jeho záchranu," říká Miroslav Schimmer z právního oddělení Plzeňského biskupství.

Církev se k prodeji svých nemovitostí dlouho odhodlávala. Nakonec uznala, že nemá smysl na nich lpět.

"I kdybychom měli peníze na opravy všech našich far, tak stejně pro ně nemáme využití. Potřeby věřících jsou jiné než kdysi. Využitím far se nikdo nezabýval padesát let a mezitím došlo k výraznému přesunu obyvatel," vysvětluje Schimmer prodej domů, které stojí většinou na vesnicích. Věřících ubývá a časy, kdy v každé vesnici byl farář, jsou dávno pryč. "Neprodáváme ale všechno. Necháváme si některé nemovitosti pro potřeby, které v tuto chvíli neznáme, ale možná přijdou," vysvětluje Schimmer.

Kromě čtyřicítky far biskupství prodalo i dva kláštery. Ten v Tachově získal Plzeňský kraj, chebský zase město.
Noví vlastníci si fary od církve mohou upravit pro trvalé bydlení, rekreaci nebo i podnikání. Církev jim neurčuje, co by v nemovitosti mělo nebo nemělo být. Snaží se však předejít tomu, aby z nabízeného domu po rekonstrukci byla třeba herna či noční klub.

"V některých případech sjednáváme zpětné předkupní právo ve prospěch církve. Většinou se ale v období příprav prodeje snažíme zjistit finanční situaci zájemce a jeho záměry. Nemáme možnost informace nějak ověřovat, vycházíme z toho, co nám řekne a z intuice," vysvětluje Miroslav Schimmer.

"Zatím máme dobré zkušenosti. Ze žádného objektu se nestalo něco, co by hrubě uráželo lidskou důstojnost," pochvaluje si Schimmer.

Pro své dva syny koupil loni starou faru Vlastimil Diart v Chodském Újezdě na Tachovsku. Původně plánoval, že v přízemí bude bydlet jeden syn, druhý v patře. Nakonec všechno dopadlo úplně jinak. "Opravili jsme přízemí a nastěhovali jsme se sem my. Jsme tu spokojeni," pochvaluje si bydlení muž, který před tím žil v domě naproti faře. Faru v Podbořánkách na Rakovnicku zase od církve koupil známý herec Roman Zach a udělal si tam chalupu.

"Zhruba u poloviny objektů se noví vlastníci rychle dali do oprav. Druhá část nemovitosti zakonzervovala, aby nedošlo k další devastaci, a záchrana domů zatím stojí," přiznává Schimmer. Na faru, jejíž stav se nijak nemění, se dívají třeba lidé v Chudenicích na Klatovsku.

"Koupil to tu nějaký cizinec, který to chtěl opravit. Ale zatím se tu nic neděje," řekl jeden z chudenických mužů. "Naše fara má nového majitele, ale její vzhled se stále nijak nezměnil. Na druhou stranu ani více nechátrá," říká starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

Peníze, které církev vydělala na prodeji nevyužívaných domů, šly na nákup nových nemovitostí. "Hned na začátku se řeklo, že se peníze nemají "projíst". Například se nemají použít na běžný provoz, ale ani třeba na opravu fasády kostela. Investovali jsme do jiných věcí, které budou přinášet pravidelný výnos," vysvětluje Miroslav Schimmer.

Církev tak například opravila využívanou faru, ke které přistavěla byty, jež nyní pronajímá. Nebo rovnou koupila nové byty, které dnes nabízí k pronájmu za tržní ceny.
,