Dnešní spolumajitelka zámku Inez Cusumano objevila Mcely trochu náhodou | foto: archiv Chateau Mcely

Chateau Mcely: na návštěvě v luxusním zámku

  • 31
Chateau Mcely, bývalé sídlo šlechtické rodiny Thurn-Taxisů, které leží v trojúhelníku mezi Nymburkem, Jičínem a Mladou Boleslaví, patří dnes k nejzajímavějším zámeckým hotýlkům u nás. Pojďte se podívat s iDNES.cz do objektu, který za citlivou rekonstrukci získal první cenu „Nejlepší z realit 2006“ v kategorii hotelových projektů. A navíc je členem prestižního řetězce Small Luxury Hotels of the World.

Dýchá to tu atmosférou z Hrabalovy knihy "Obsluhoval jsem anglického krále". Chateau Mcely, nekonečně vzdálen všednosti, stojí skryt v anglickém parku uprostřed legendami opředeného Svatojiřského lesa. V těsné blízkosti je navíc Jabkenická obora, kterou stejně jako celý kraj miloval Bedřich Smetana.

Na kraji obce Mcely zářivá písková cesta dovede návštěvníka až k bráně zámku. Ta se otevře a zámeček je jako na dlani. Není velký ani pompézní. Kolem upravené cesty střižený anglický trávník, kde právě před chvílí kdosi dohrál kroket. Vysoké parkové stromy dávají stín a zdálky se ozývá křik páva.

Chateau Mcely

U vchodu vítá manažerka "hotelozámku" Eva Plchová. S pohárem chladivého bylinného nápoje, který namíchal majitel Jim Cusumano, a s úsměvem. Mimochodem, jak návštěvník brzy zjistí, úsměv patří v Chateau Mcely k těm nejvýznamnějším hodnotám a zcela samozřejmé výbavě veškerého personálu.

Ale pojďme už na prohlídku. Je tu 24 pokojů či apartmá. Každý z nich má svůj vlastní styl a jméno. Už na první pohled jsou vybaveny s velkou péčí a důrazem na detail. Každý má také výhled do anglického parku.

Chateau Mcely

Pokoje jsou rozloženy do tří pater. První patro "Světa" má pokoje pojmenované podle světadílů a světových oblastí. Evropa, Amerika, Orient či Afrika.

Druhé patro nese označení křídlo "Času" a pokoje tu nesou jména měsíců v roce. Doplňují je ložnice Mark Twain a Rilke, které připomínají slavné návštěvníky z doby Thurn-Taxisů spisovatele Marka Twaina a básníka Maria Rilkeho.

Třetí patro "Agape" (ve volném překladu nejčistší forma lásky) je nejromantičtější s jediným Andělským pokojem, který má jedinečný výhled do parku.

Chateau Mcely

V přízemí se v Talířovém sálu nachází elegantní restaurace Piano Nobile, jejímž králem je zkušený šéfkuchař Libor Krušinský.

Jednu z jídelních stěn krášlí deset originálních keramických talířů, které ručně vyrobil výtvarník a designér Oto Bláha. Zdobí je motivy rostlin a ročních období (podobně vznikala i keramická koupelnová zrcadla v jednotlivých pokojích).

Nepřehlédnutelné je piano u východu do parku. Jako vše v tomto zámku, ani ono tu nestojí náhodou. Občas si na něj zahraje svůj oblíbený jazz sám majitel Jim Cusumano.

Chateau Mcely

Talířový sál přechází volně v sál Čajový, vybavený pohodlnými křesly a měkkým sofa se zlacenými řezbami, a konečně v sál Divadelní. Venku pak nalezneme parter s křesly a stolky pro posezení během teplých dní a také intimně ukrytou vířivou lázeň.

Ve stejném patře je i vstup do zámku s recepcí, která připomíná velký archiv - obklad stěn má podobu iluzorní knihovny.

Hlavní zámecké schodiště dává vzpomenout na historii zámku - dýchá loveckou minulostí. Je zdobeno jeleními, srnčími a daňčími trofejemi, mezi nimiž jsou i autentické úlovky rodiny Thurn-Taxisů.

Chateau Mcely

Po něm se dostaneme až do nejvyššího patra, které ukrývá přístupnou knihovnu - studiolo - se sbírkou historických vědeckých přístrojů a 2000 svazků knih. Odtud se dá vyjít na malou otevřenou observatoř, kde je ve dne krásný výhled do kraje a v noci úžasný pohled na hvězdy.

I spojovací a přístupové prostory stojí za pozornost. Jsou zdobeny tlumenými lampami a hlavně kávovými stolky, jejichž desky jsou ručně zdobené tradiční technikou decoupage.

Mapa Mcely

Tajemné podzemí zámku ukrývá Klub Alchymista, který nese zase rukopis Jima Cusumano velkého fanouška alchymie a magie. Je to místo pro neformální posezení a chuťové zážitky z dobrých vín i jedinečných koktejlů, namíchaných z tajuplných přísad.

A také jediné místo v hotelu, kde se smí kouřit. Z hrubé omítky tu prosvítá kamenné zdivo, někde vystupují symboly tajných nauk, z klenutého stropu visí stylizované glóby či nebeská tělesa ručně vyrobená z tisíců barevných skleněných perel.

Chateau Mcely

Určitě překvapí, že většina materiálu i umu při přestavbě vyšla z českých luhů a hájů. Samotnou přestavbu zchátralého zámku realizovala česká firma PMS z Poděbrad.

Na zámeckých interiérech spolupracovala Inez Cusumano úzce s již zmíněným výtvarníkem Otou Bláhou. Byly pojaty "jako hold světu a plynoucímu času" a vodítkem pro vybavení jednotlivých pokojů a prostor byla pak témata vyjádřená jejich názvy.

Chateau Mcely

Ve všech interiérech byly použity výlučně přírodní materiály - len, bavlna, samet, hedvábí, klasicky doplněné šňůrami či třásněmi. Potahové látky a závěsy většinou pocházejí z produkce českých textilních firem. Hlavním textilním motivem se stala hortenzie.

Pro zábradlí zámeckého schodiště hledala Inez inspiraci ve vrcholných dílech českého klasicismu a empíru. Předlohou se nakonec stalo zábradlí schodiště zámku Kačina, nejvzácnější empírové zámecké stavby u nás.

Z historie
Zámek Mcely je bývalým sídlem šlechtické rodiny
Thurn-Taxisů. Už tisíc let před Kristem ale v této lokalitě vystavěli své hradiště tehdejší obyvatelé České kotliny a četné stopy v okolí zanechali i staří Keltové.

V roce 1653 hrabě Jan Kristián z Valdštejna vystavěl na vrchu Vinice nad vsí první zámek. V polovině 19. století byl zpustlý barokní objekt přebudován na nové sídlo ve střízlivém klasicistním slohu. Zámek obývala početná hraběcí rodina Boos-Waldeck. Její zásluhou byla původní přízemní obdélníková budova zvýšena o patro s podkrovím a obohacena o dvě příčná třípatrová křídla.

Chateau Mcely

Roku 1869 koupil zámek s velkostatkem princ Hugo Maxmilián z knížecího rodu Thurn-Taxisů, který měl sídlo v nedaleké Loučeni. Jeho potomci vlastnili zámek Mcely až do roku 1948. Do dnešního dne se po okolí tradují historky o nevázaných radovánkách mladých Thurn-Taxisů, honech, večírcích s baletkami a herečkami, psincích a dostihových stájích a dalších vymoženostech života tehdejší aristokracie.

Po roce 1948 sloužil zámek k nejrůznějším účelům ministerstva zahraničních věcí či ministerstva vnitra. Silně chátral, byl přiveden do dezolátního stavu a nebýt náročné a rozsáhlé obnovy a rekonstrukce v letech 2004 až 2006, pravděpodobně by ho čekala destrukce.


Nový příběh Chateau Mcely
Dnešní spolumajitelka zámku Inez Cusumano objevila Mcely trochu náhodou. Prvotním impulsem byla snaha trochu přehodnotit dosavadní život. Inez opustila místo úspěšné ředitelky realitní společnosti a šla, jak sama říká, "za hlasem svého srdce".

"V dnešním světě je zoufale málo inspirujících míst, kde můžeme klidně spočinout a zklidnit své smysly... Právě takové místo jsem zatoužila vytvořit."

 
Stav zámku před rekonstrukcí.


Ale v čem ta náhoda? Inez zrovna v té době pomáhala své přítelkyni z USA najít zámek v blízkosti Prahy a tak trochu náhodou se zastavila u zámku Mcely. Kamarádce se zdál objekt příliš zubožený, zato Inez se velmi zalíbil a nakonec ho koupila.

"Každý pohled z okna do zanedbaného anglického parku byl pro mne něčím jako dávnou vzpomínkou."

Kamarádka, díky níž zámek objevila, ji krátce poté v USA seznámila s Jimem Cusumano, bývalým ředitelem výzkumu společnosti Exxon, zakladatelem dvou úspěšných firem v Silicon Valley a později filmovým producentem v Hollywoodu. I Jim se nacházel v okamžiku, kdy chtěl začít novou kapitolu života. Byla to láska na první pohled.

Chateau Mcely

Brzy se oba pustili do citlivé rekonstrukce zámku. "Chtěli jsme, aby se naše Chateau Mcely stalo místem, které stejně tak dokáže hýčkat smysly, jako nabízet nové obzory pro unavenou mysl a žíznivou duši."

Inez se stala "společenským architektem" - v návaznosti na strategický plán obce Mcely a regionu připravila a provedla rekonstrukci zámku a vytvořila interiéry.

Jim vymyslel program místa a vybudoval strategická partnerství s institucemi, firmami a zprostředkovateli, kteří na zámek přivádějí vhodné klienty.

Součástí úkolu se stalo také založení nadace, s jejíž pomocí bude možné na zámku přivítat špičkové vědce, podnikatele či umělce například za účelem prosazování alternativních zdrojů energie, řešení globálního oteplování, hladu či epidemií.

Chateau Mcely