Ervín a Oto Mandelíkovi oslovili architekta Jana Kotěru, aby jejich rodině...

Ervín a Oto Mandelíkovi oslovili architekta Jana Kotěru, aby jejich rodině postavil v Ratboři reprezentativní sídlo. | foto: Hotel Chateau Kotěra

Ze zdevastované ruiny od architekta Kotěry je pohádkový zámek

  • 12
Zámek v Ratboři u Kolína postavil architekt Jan Kotěra v letech 1911 - 1913 pro cukrovarnickou rodinu Mandelíků. Slavný architekt postavil moderní panské sídlo, ve kterém byla po druhé světové válce 49 let škola. Chátrající ruina se dočkala své záchrany až v roce 2000.

Sídlo po roce 1989 získali v restituci potomci rodiny Mandelíkových, která se musela během okupace republiky z Ratboře odstěhovat. Restituenti rozpadlou budovu v roce 1999 prodali. 

Zachráněné sídlo v Ratboři

Nový majitel se pustil do náročné rekonstrukce v roce 2000, záchrana stavby trvala čtyři roky, během nichž byla budova přestavěna na hotel Chateau Kotěra, který byl slavnostně otevřený v prosinci 2004. 

Architekt Jan Kotěra pro vilu navrhl veškeré doplňující prvky - dveře, parkety, mříže, kryty topných těles, nábytek a svítidla. Dřevem či umělým kamenem obložené stěny doplňovala geometrická výmalba podle návrhů Františka Kysely.

Původní prostory byly citlivě obnovené s pomocí architekta Ondřeje Kukrála a podle dochovaných fotografií, které pořídil samotný Jan Kotěra a na základě téměř archeologického průzkumu. Místnosti jsou vybavené dobovým mobiliářem nebo jeho napodobeninami. 

Vila byla v dezolátním stavu. Zničené byly interiéry i exteriéry. V dřevěném obložení byly natlučené hřebíky, na stojanu na mramorovou kašničkou v jedné ze zimních zahrad stála busta Lenina. Kašnička mezitím podpírala kotel v kotelně. 

Poničené byly mosazné nátěry a výmalby od malíře Františka Kysely se musely starou technikou znovu nanášet. Z původního inventáře se zachoval pouze nábytek ve dvou koupelnách, servírovací stůl, skříňky v kuchyni a část osvětlení. 

Původní vzhled sídla v Ratboři. Autorem snímku je architekt Jan Kotěra.

Dřevem či umělým kamenem obložené stěny doplňovala geometrická výmalba podle návrhů Františka Kysely.

Ze skleníku se zachovala pouze polovina. Dnes je jeho součástí moderní přístavba tzv. oranžérie, ve které jsou moderně zařízené pokoje pro hosty. Během rekonstrukce také k hotelu přibyla restaurace ve stylu české moderny art deco, která vyrostla na místě původní terasy. 

Majitel nechal před zámkem vystavět kašnu, jež byla na plánech architekta Kotěry, ale na její výstavbu nikdy nedošlo. Rozsáhlé úpravy se dočkal i deset let neudržovaný park.

Chateau Kotěra láká na zajímavý mobiliář

Součástí mobiliáře hotelu je například prosklená knihovna od slavného architekta Adolfa Loose, vedle ní je umístěné rondokubistické buffé s nádobou na bowli ve stejném uměleckém stylu.

Restaurovaná kašna z růžového mramoru stojí v zimní zahradě.

Interiér se vyznačuje umělecky a řemeslně náročným provedením.

Na zámku je také skříň od architekta Jana Kotěry z jeho vlastní vily, kterou se podařilo získat prostřednictvím aukčního domu Dorotheum. V zimní zahradě stojí restaurovaná kašna z růžového mramoru. 

V prvním patře hotelu se nachází další nábytek od architekta Kotěry, a to kubistický hrací stolek a křesílka. V průčelí schodišťové haly je umístěna vitráž navržená výtvarníkem Bohumírem Matalem.

V hale je kubistické buffé a kulečník z období na přelomu secese a kubismu. Halu osvětluje kubistický lustr navržený Josefem Gočárem. Od stejného architekta je také rondokubistická jídelna a rovněž rondokubistický lustr, který Gočár navrhl pro pracovnu T. G. Masaryka do tehdejšího úřadu vlády v Praze v Rudolfinu po vzniku ČSR.