Venkovní dlažby

Venkovní dlažby - Pokládka venkovní dlažby | foto: Central Group

Cesta k domu je vizitkou každého majitele

  • 23
Tentokrát se podíváme na okolí nového rodinného domu Progres 8 v Průhonicích. Na řadu totiž přišly venkovní dlažby. Do domu 6+1 se na podzim přistěhuje mladý pár, který si dům vybral pro jeho prostornost a komfort a lokalitu pro její soukromí.

Přístup k domu je tvořen chodníkem ze zámkové dlažby, který navazuje na chodník okolo příjezdové silnice.

Ze stejné zámkové dlažby je i příjezd do dvojgaráže.

Jak vznikaly venkovní dlažby

Nejprve stavebníci odtěžili zeminu v místech, kde bude dlažba do předem dané hloubky. Pro příjezd to bylo na kótu -35 cm a pro chodník -25 cm od plánované úrovně čistého povrchu. Rozměřily se a následně osadily obrubníky do betonového lože. V rozích styk obrubníků řešili tak, že konce seřízli pod úhlem 45 °.

Na upravenou pláň se navezla 25centimetrová (popř. 15 cm vysoká) vrstva štěrku, která se řádně zhutnila. Na tuto vrstvu se rozprostřela kladecí vrstva drceného kameniva frakce 2 - 5 mm v tloušťce 3 cm. Příprava kladecí vrstvy se prováděla ručně pomocí latě a výškově osazených vodících lišt. Dlažba se pokládá v celé šíři plochy proti spádu dlážděné plochy, a to tak, že  pokládka se provádí z již položené plochy; na kladecí vrstvu se nevstupuje.

V případě průhonického domu byl vybrán typ zámkové dlažby "Altea", což jsou 3 druhy kostek (2x obdélník a 1x čtverec) v různých velikostech, v barvě "Colormix podzim".

Po zadláždění celé plochy se provedlo vyplnění spár křemičitým pískem a následné zhutnění povrchu vibrační deskou s plastovou podložkou z důvodu srovnání rozměrových tolerancí jednotlivých dlaždic - tím dojde ke snížení celé plochy zhruba o 1 cm, s čímž je nutno počítat již při provádění kladecí vrstvy.

Následovalo doplnění spár křemičitým pískem, který slouží jako zpevnění jednotlivých kostek navzájem a závěrečné zametení plochy od přebytečného materiálu.

Okapový chodník  a venkovní schody

Okapový chodník okolo domu je tvořen pásem nasypaného kačírku, ohraničeného parkovými obrubníky. Obložení soklu je ze stejného materiálu jako veškeré venkovní keramické dlažby. Tam, kde jsou vchodové dveře nebo francouzská okna, jsou provedeny venkovní železobetonové schody a z obývacího pokoje do zahrady je terasa.

Všechny tyto konstrukce jsou opatřeny venkovní keramickou mrazuvzdornou dlažbou, stejně jako terasy v 2. NP. Na stupních jsou použity speciální schodové dlaždice. Postup při lepení venkovní keramické dlažby je obdobný jako u vnitřních dlažeb s tím, že zde použití flexibilního mrazuvzdorného lepidla včetně mrazuvzdorných nepropustných spárovacích hmot je nutností.

Před vlastní pokládkou provedli řemeslníci položení hydroizolace. Použili systém Schlűter, který zajišťuje dokonalé zabezpečení konstrukce proti pronikání vody a eliminuje rozdílné objemové změny použitých materiálu v konstrukci. Větší plochy byly rozděleny dilatacemi, a to i v hydroizolaci, pomocí speciálních pružných prvků.

Na co si dát pozor

Při pokládce zámkové dlažby je velice nutné mít dokonale zpevněný podklad. Pokud je chodník na navážce, musí se jednotlivé vrstvy řádně hutnit, aby nedocházelo k pozdějšímu sedání. Při osazování obrubníků se, pokud je to možné, upraví rozteč mezi nimi podle násobků rozměrů.

Dlažba se výškově osazuje cca 1cm nad úroveň obrubníku, aby po zhutnění nebyla "utopená". Pro hutnění dlažby se používá vibrační deska chráněná tvrzenou pryží, nedochází pak k obroušení povrchu. Lepidlo na dlaždicích musí být naneseno v celé ploše.