U bytového textilu je důležitý i způsob čištění, proto lze polštáře i deky Kama...

U bytového textilu je důležitý i způsob čištění, proto lze polštáře i deky Kama prát v pračce. | foto: Kama

Někoho zahřeje deka, jiného vědomí, že má originální šperk

  • 3
České sklo, český porcelán, ale také český textil nebo český šperk. To vše bývalo takzvaným rodinným stříbrem, z něhož, bohužel, hodně ubylo. Naštěstí existují lidé, kteří mnohé zachránili nebo dokonce nově vytvořili. A občas spolu i spolupracují. To je i příběh značek Kama a Deers.

Zatímco dnes už nikoho moc nepřekvapí, že se v prodejnách společnosti TON objevují vedle židlí a stolů také české sklo z Bommy nebo lustry s tuzemskou značkou Brokis, spojení výrobce pleteného zboží a šperků tu ještě nebylo.

Limitovaná edice Kama & Deers představuje ryze tuzemský design, který využívá produkci i dalších českých výrobců, například Preciosy, i když v menším množství než komponenty od Swarovského.

Náramek Deers z limitované edice: každý jelen je precizně ručně zpracován, má své jméno a spolu s ním získává majitel i náhradní díly.

V naší rubrice architektura/design se sice šperky neobjevují tak často jako lustry, ale šperkaři o sobě v poslední době nechávají slyšet stále častěji, už v roce 2011 získala cenu Grand Designér roku 2011 dvojice Zdeněk Vacek & Daniel Pošta, kteří tvoří značku Zorya.

Z péefka se stal šperk

Ručně vyráběné šperky Deers se objevily na výstavě Designblok již v roce 2010, vyrábějí se však už od roku 2005 (jako značka začaly fungovat o čtyři roky později).

Původně to byl jen „vánoční“ motiv, kdy Kamila Písaříková vymyslela s jednou produkční agenturou neobvyklé novoroční přání v podobě brože-jelínka. Pak se jejich cesty rozešly, ale „jelínek“ se zalíbil tak, že Kamila pokračovala v dalších návrzích šperků právě s tímto motivem.

Dnes se objevuje na brožích, prstenech, náramcích, přívěscích i čelenkách. Autorské šperky cestovaly i na světové výstavy, nechyběly samozřejmě ani v Česku.

Může se hodit

Park Klecany - bydlete v blízkosti hlavního města Prahy a zároveň si dopřejte příjemného prostředí a dostatek klidu.

Svůj Řád třpytivého jelínka má i Madeleine Albrightová, známá milovnice a sběratelka broží (vlastní třeba i šperk od dalšího českého šperkaře Hanuše Lamra, a to Hostinu, kterou tvoří fialová ulita hlemýždě, hrušky, jahody a stříbrného chrobáka, více zde).

Pro letošní rok připravila značka Deers limitovanou edici s další českou značkou, Kama. Ta vyrábí pletené zboží, letos oslavila 25. výročí svého založení. Také na začátku této firmy stála žena, Mahulena Pertlová, která začala pletením čepic pro své děti (více zde).

Letošní kolekce dek a polštářů se nechala - kromě jiného - inspirovat i skandinávskými motivy.

Zima v teple

Motiv jelínků letos nechybí ani na bytovém textilu, teplých vlněných dekách a polštářích Kama. Deky a polštáře jsou vyrobené ze směsové příze ve složení vlna Merino a akryl, proto je lze prát i v pračce na odpovídající teplotu.

Kama používá často skandinávské motivy, už proto, že se hodně specializuje na zimní sportovní oblečení (firma oblékala například i jeden olympijský tým na olympiádu v Soči a letos opět připravuje čepice pro Jizerskou padesátku). Motiv jelena tak ladí s koncepcí firmy.

Vzory vyhledává Mahulena Pertlová z různých zdrojů, nechává se inspirovat vitrážemi v kostelech, zajímavými dlaždicemi i koberci, ale také starými knihami o vyšívání. Nové vzory už navrhuje i syn, který vystudoval grafický design.

Plédy a čepice však letos doplnily i „3D“ jelínci, a to právě od značky Deers. Obě značky mají hodně společného: vlastní návrhy, výrobu výhradně v České republice a důraz na používané materiály. Třeba Kama jako jediný pletařský výrobce v Česku nabízí na základě licence už od roku 1996 membránové materiály Windstopper a Gore-tex.