Váza ve tvaru republiky - Qubus

Váza ve tvaru republiky - Qubus | foto: Archiv

Český design bodoval v Koreji

  • 0
Designéři měli svou olympiádu v Soulu. Trvala celý měsíc a více než úspěšně se zde představila česká expozice pod názvem A Touch of Praha. Výstavu navštívilo přes milion návštěvníků.

Seoul Design Olympiad se uskutečnila v původním olympijském areálu Jamsil, kde se konaly letní olympijské hry v roce 1988.

Mottem se stalo heslo Design is Air - design je vše, co nás obklopuje. Českou expozici připravilo občanské sdružení Czechdesign.cz a velvyslanectví České republiky v Korejské republice.

Reproduktory od Jerryho Kozy

Reproduktory od Jerryho Kozy

Měla takový úspěch, že se objeví ještě na dalších dvou akcích v Koreji. "Přednášeli jsme na univerzitách a designových institucích o českem designu. V této oblasti zažívá teď design obrovský boom, ten náš tu mezi odborníky budí velký respekt," říká Jana Vinšová z Czechdesign.cz.

Praha versus Milán

Důležitou součástí celé olympiády byly Design Cities – City of the Future, kde se představila města, která jsou designem proslulá – Milán, Turín, New York, ale také Praha.

Pro českou metropoli to byla čest, ale  také velká příležitost ukázat se mezi těmito designérskými metropolemi, s nimiž se rozlohou ani počtem obyvatel nemůže srovnávat. Návštěvníky však přesvědčila, že se má čím pochlubit.

Sklo z koncernu Rückl

Sklo z koncernu Rückl

Kurátoři výstavy A Touch of Praha vybírali vystavené exponáty od autorů a výrobců, kteří jsou schopni reagovat na případný zájem ze strany zahraničích zájemců.

Zastoupeny zde byly proto produkty průmyslové výroby, jako jsou např. Tescoma, hodinky Prim, autosedačka studia Koncern či dalekohled firmy Meopta, nechyběly návrhy Jiřího Pelcla pro Český porcelán.

Svítidla firmy Lucis

Svítidla firmy Lucis

Česká republika je ve světě stále známá pro své užitkové sklo a porcelán, své místo tady tak nalezly produkty skláren Květná, Rückl a Klára. Originální český design vzniká především v malých sériích, proto tu nemohlo chybět sklo společnosti Moser, porcelán Qubus design či vázy Ronyho Plesla. Mladé designéry zastupovali např. Jerry Koza či Jan Čtvrtník.

A proč  název A Touch of  Praha?  Jeho význam lze chápat ve dvou rovinách – jako kousek Prahy, který byl přenesen do Soulu pro návštěvníky olympiády, a jako dotek Prahy, který sloužil jako inspirace pro designéry.

Vázy od Báry Škorpilové

Vázy od Báry Škorpilové

Protože snad neexistuje český designér, jehož tvorba by nebyla nějakým způsobem dotknuta Prahou nebo s ní spojena.


Na výstavě byly zastoupeny firmy a designéři:

Tactoo – Jan Čtvrtník; Rony Plesl, Qubus – Maxim Velčovský; Moser – René Roubíček a Jan Čtvrtník; Lucis – René Šulc; Tescoma – Ladislav Škoda; Cybex Industrial – Jiří Přibyl, Martin Imrich – Koncern Design;

Klára - sklářská huť - Barbora Škorpilová, Mimolimit; Rückl Crystal – Jiří Přibyl, Martin Imrich– Koncern Design; Studio Pirsc Porcelain – Daniel Piršč; Elton hodinářská / Prim – Petr Andrš, Jiří Helikar, Michal Jelínek, Jan Prokop; Beldafactory – Jiří Belda;

Zdeněk Vacek, Loci interier – Jerry Koza Symbio Design – Jerry Koza; Meopta-optica – Jana Vaňková, Karel Čižmář; Moravské sklárny Květná – Olgoj Chorchoj, Český porcelán – Jiří Pelcl.


O výstavě se více dozvíte na www.czechdesign.cz/seoul.