V dánském pavilonu v Šannghaji se můžete projet na kole a zastavit u Malé mořské víly

V dánském pavilonu v Šannghaji se můžete projet na kole a zastavit u Malé mořské víly | foto: Jan Magasanik

Český architekt navrhl dánský pavilon na Expu. S kolegy jej pojal jako malou Kodaň

  • 6
Mladý český architekt Jan Magasanik se podílel na podobě dánského pavilonu pro Expo 2010 v Šanghaji. Jeho součástí je i originál sochy Malé mořské víly.

Když Jan Magasanik v dětství poslouchal Andersenovy pohádky, netušil, že s nimi jednou bude pracovat jako architekt. Při práci v dánském ateliéru Bjarke Ingels Group (BIG) se dostal k navrhování pavilonu Dánska pro Expo v Číně.

Andersenovy příběhy a Malá mořská víla patří k dánské identitě, proto architekti z BIG doprostřed moderní stavby umístili originál známé sochy a na výstavu vybrali umělce, kteří tvoří hlavně tím, že vyprávějí příběhy.

"Dnes, když ty pohádky čtu své dceři, nacházím v nich spoustu charakteristických znaků Dánska a Dánů. Velice přesně vystihují tamější kulturu a styl," říká architekt.

Architekt Jan Magasanik

Architekt Jan Magasanik

Jakou jste měl úlohu v návrhu pavilonu?
Původní soutěž jsme vyhráli s týmem zhruba pěti lidí. V následujícím týmu zpracovávajícím projekt byla moje role něco jako "design architekt s odpovědností, jak mají věci vypadat", což je poměrně příjemná pozice po boku projektového manažera a vedoucího projektu. Ale i taková malá stavba je výsledkem dlouhodobé práce velkého množství lidí, kancelář BIG tvoří zhruba 80 architektů a inženýrů z celého světa.

Jak se vám podařilo se do ateliéru dostat?
Do BIG jsem přišel v době soutěže na Národní knihovnu v Praze, které se chtěl Bjarke Ingels, zakladatel kanceláře, účastnit. Mít v práci někoho, kdo místo zná, se mu hodilo.

Dánský pavilon pro Expo 2010 v Šanghaji

Mezi zaměstnanci BIG se často objevují česká jména. Čím to je?
Projekty BIG Češi velmi dobře přijímají. Mohlo by to být tím, že dánský a český smysl pro humor jsou si podobné. Kanceláří prošlo již množství Čechů, teď je v ní se mnou Jan Kudlička z Brna.

Z čeho jste vycházeli při navrhování pavilonu?
Téma Expa v Šanghaji je "Lepší město, lepší život". Proto jsme se rozhodli vyslat jako reprezentativní příklad Dánska jeho hlavní město. Místo abychom pouze mluvili o tom, jak je skvělé v Kodani žít, jsme přivezli skutečné městské artefakty, aby si návštěvníci mohli život Dánů vyzkoušet. Nemohla tedy chybět socha Malé mořské víly nebo jízdní kola, která jsou ve městě zdarma k dispozici.

Dánský pavilon pro Expo 2010 v ŠanghajiDánský pavilon pro Expo 2010 v Šanghaji

V pavilonu se můžete projet na kole i ochutnat dánské pivo na terase

Jak jste to promítli do architektury?
Smotali jsme tradiční ulici do uzlu, aby bylo možné zhlédnout výstavu i na kole a poté kroužit na střeše. Stejně jako v Kodani se můžete zastavit u Malé mořské víly, v dánském obchodě, v baru si dát dánské pivo nebo si udělat piknik na střešní terase.

Líbí se stavba Dánům?
Pavilon je otevřený teprve týden, na hodnocení je brzy. Zatím jsem se ale nesetkal s kritikou. V nejčtenějších novinách Politiken’s naopak vyšla recenze od obávaného kritika Karstena Ifversena s maximálním možným hodnocením. Ifversen nazývá pavilon mistrovským dílem a nejlepší stavbou BIG.

Dánský pavilon pro Expo 2010 v Šanghaji

Jak si pavilon užívají Číňané a jak jste ho vnímal vy sám?
Když jsem poprvé vstoupil dovnitř, měl jsem z prostoru tak úžasný dojem, jaký jsem v architektuře dosud nezažil. Na druhou stranu mě šokovala špatná kvalita provedení stavby. Náladu mi zlepšilo, když jsem viděl, že pavilon dělá lidi uvnitř šťastnými a baví je. Fotografují se u Malé mořské víly, odpočívají tu, sledují videa i fotografie. Uvnitř je příjemné, přirozeně větrané prostředí, na střeše je živá a veselá atmosféra. Velmi oblíbeným místem nejen pro děti je interaktivní fontána od umělce Jeppe Heina, který v pavilonu navrhl i lavičku. Oblíbená jsou také jízdní kola. Bohužel je zatím zakázáno koupání v lázních uprostřed pavilonu u Malé mořské víly.

Model dánského pavilonu pro Expo 2010 v ŠanghajiModel dánského pavilonu pro Expo 2010 v Šanghaji

Model dánského pavilonu pro Expo 2010 v Šanghaji

Co říkáte na český pavilon, krabici obloženou hokejovými puky?
Česká expozice je zbytečně komplikovaná a těžko srozumitelná. Fasáda z puků v zemi, kde hokej vůbec neznají, mi připadá jako absolutně neúspěšný nápad. Smysl by dávalo navázat na čínské i české tradice ve výrobě keramiky, textilu nebo knedlíků. Český pavilon má ale kvalitní grafickou stránku, pěkné logo a písmo.

Co se stane s dánským pavilonem, až Expo skončí?
Zvažuje se několik možností. Čekáme, kterých pět pavilonů organizátor vybere, aby zůstaly na výstavišti. Nejvíce bych si přál přivézt pavilon zpět do Dánska a spolu s Malou mořskou vílou ho postavit na jejím místě na Langelinii v Kodani. To je však bohužel nereálné.

Dánský pavilon pro Expo 2010 v Šanghaji