Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českolipské sídliště Sever se změnilo v ghetto a je v žalostném stavu

  1:00aktualizováno  1:00
Kolem zničených poštovních schránek a počmáraných zdí s opadanou omítkou prochází do domu, kde bydlí. Poničené společné vybavení paneláku ji už nepřekvapí. Hana Lakatošová je jednou z obyvatelek, které se v posledních třech letech přistěhovaly na českolipské sídliště Sever.

Českolipské sídliště Sever obývá řada chudých lidí a paneláky tak chátrají | foto: Ota Bartovský MF DNES

Je jedním z kamínků zvláštní "bytové politiky", kterou v patnácti stech bytech v České Lípě zavedly vzájemně propojené a kontroverzní společnosti Byty Česká Lípa, Spobyt a Czech Property Investments.

Člověk, který na drastický vzhled paneláků není zvyklý, se tu začíná bát. Postupovat dál do věžáku v Okružní ulici čp. 2216 se dá už jen s velkou obezřetností i obavou.

Připomíná to pomalé scény z hororů. "Tamhle je sedmnáctka, tomu domu už se říká Chánov," ukazuje Lakatošová. "Těch nejhorších domů je ale tady víc."

Takhle dopadlo sídliště Sever v České Lípě, kdysi dávno možná moderní sídliště postavené pro zaměstnance Uranových dolů Hamr, když se v sedmdesátých letech na Českolipsku masivně rozrostla těžba uranu.

Sídliště Sever v České Lípě

Od té doby se ale s panelovými domy na českolipském sídlišti vůbec nic nedělo. Je to první ze dvou hlavních problémů sídliště. "V době, kdy byty patřily Stavebnímu podniku Ralsko, se tu vyměnily balkonové konstrukce. Od té doby vůbec nic. Z domů už odpadává beton a jsou vidět armatury,“ popisuje Iveta Kühnová, která na Severu bydlí od roku 1978.

Tehdy se sem nastěhovala jako zaměstnankyně Uranových dolů. "Věcí, které by si zasloužily nápravu, je tu mnoho, ale nikdo to neřeší. Nikdo s námi nekomunikuje. Když jsme v kanceláři společnosti Byty Česká Lípa reklamovali stav oken, že hrozí, že vypadnou, řekli nám, že nám je tam teda přitlučou."

Druhým problémem sídliště je fakt, že se tu v posledních letech nebývale rozrostla romská komunita - i bez předsudků tu každý pochopí, že tohle stavu domů a sídliště nepřidává.

Romská komunita sídlištěm jakoby postupně prochází, často se rodiny stěhují z jednoho paneláku do jiného. Snad podle toho, kolik právě za nájemné dluží. Tak velké množství rodin, závislých především na státních sociálních dávkách, sem přilákala zřejmě vidina relativně snadné možnosti "mít byt".

Nově příchozím přitom společnost Byty Česká Lípa nabízí pouze smlouvy na dobu určitou s velmi vysokým nájmem, mnohonásobně znevýhodněné oproti smlouvám, které mají lidé, již tu bydlí od dob Uranových dolů.

Kvůli tomu, jak sídliště vypadá a do jakých problémů se řítí, už vzniklo občanské sdružení Za klidný Sever. Zatím se marně snaží dohnat k nějakému jednání zástupce společnosti Byty Česká Lípa, majitele obýváků či kuchyní, kde tito lidé žijí.

Sehnat vyjádření? Nemožné

Sehnat kloudné vyjádření někoho ze společnosti Byty České Lípa je úkol těžký. Popis takového shánění by vydal na celou kroniku, jež by mohla nést název Sto roků marnosti. "Běžte do jejich kanceláře, ale dejte si pozor, ať na vás nepošlou psa," radí lidé na sídlišti.

Do kanceláře to není daleko, sídlí v jednom z paneláků a projít se k nim musí dveřmi označenými nápisem "Požární chodba". Jen co se zaklepe na další dveře, ozve se mocný štěkot psa a rány od toho, jak jeho tlapy dopadají opakovaně na zem jak výstřely ze samopalu.

Sever? Nejdražší sídliště v kraji

Nejhorší sídliště v Libereckém kraji je současně tím nejdražším.

Člověk si oddychne, když se dveře otevřou jen tak, že se do nich tak akorát vejde obličej mladé paní. Ptám se na paní Šveňhovou, o které na sídlišti kolují strašidelné příběhy. Ta ale v kanceláři není, prý ale později mohu zavolat. Když to pak zkouším, už je u telefonu mužský hlas.

"Jestli chcete nějaké vyjádření, tak si vemte obchodní rejstřík a projeďte si to tam. My jsme jenom provozovna." To mi vážně nemohou poradit, na koho se mohu obrátit? "Vemte si obchodní rejstřík," opakuje vztekle ten mužský hlas.

Člen představenstva Bytů Česká Lípa Radan Kamenický žije v Novém Městě na Moravě (204 kilometrů vzdáleném od České Lípy) a zrovna je doma. Ani mě nenechá domluvit a říká: "Já vím, že jsem v představenstvu, ale já o tom opravdu vůbec nic nevím."

Je jediný z představenstva a dozorčí rady, kdo je uvedený v seznamu a současně je zrovna doma. Na ostatní nelze jednoduše dohledat číslo, anebo to na něm nikdo nebere.

Sídliště Sever v České Lípě

Kritická situace na Severu trápí i českolipskou radnici, i když té znatelně chybí "páky", kterými by mohla situaci nějak zásadně ovlivnit.

"Pravomoci města jsou omezené. O problém se zajímáme a chtěli bychom pomoct. Jenže nájemní byty, kam se sociálně nepřizpůsobiví stěhují, městu nepatří. Nemůžeme ovlivnit, komu a za jakých podmínek jsou byty pronajímány či podnajímány," uvedla Kateřina Amrichová, mluvčí českolipské radnice.

Po několika urgencích ze strany radnice se zatím uskutečnilo pouze jediné setkání, kde zástupce společnosti tvrdil, že chtějí domy na Severu zrekonstruovat. Prodávat je nechtějí.

Nejčtenější

Rekonstrukce bytu v panelovém domě láká k mnoha změnám, vždy je však nutné...
Chtějí vybourat všechny příčky v bytě. Záleží však na statikovi

Mladý pár si koupil byt 3+1 v panelovém domě a chtěl by jej radikálně změnit, protože počítá s dětmi a současný stav nepovažuje za vhodný. Manželé jsou ochotni...  celý článek

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.
Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou, kterou postupně dokončují. Poslední v...  celý článek

Dům stojí v romantickém prostředí oblíbeného britského národního parku Broads.
Pro štěstí dětí udělají všechno. Dcerám postavili luxusní letní sídlo

Manželé a architekti Patrick a Claire Michellovi postavili pro své dvě dcerky velkorysou vilu, která se zrcadlí ve vodní hladině. Výstavbě vysněného domu v...  celý článek

Zahradní výzdoba nemusí vždy znamenat tradiční květiny nebo keře...
Neobvyklá zahrada je plná robotů, mimozemšťanů i nahých figurín

Tak jako Karlův most patří k Praze, podobně neoddělitelnou součástí rodinných domů v Kalifornii jsou zelené plochy před budovami i za nimi. Nepodobají se sice...  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.