Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší české židle jdou i do rozštěpu. Sází na kvalitní řemeslo

  1:00
Navrhnout a vyrobit kvalitní židli je to nejobtížnější, co designéra i výrobce může potkat. V tom se shodují všichni odborníci. České židle jsou z tohoto pohledu na světové úrovni.

Na rozdíl od Skandinávců, kteří si cíleně pořizují nábytek i doplňky severské provenience (nemít doma židle „jacobsenky“ lze pokládat téměř za národní zradu), se Češi na domácí produkci až tak nezaměřují. Je to škoda, protože třeba právě u židlí dokážou tuzemští producenti nabídnout špičkové výrobky.

Společnost TON je nejen největším domácím výrobcem, ale také „sběratelem“ těch nejžádanějších světových ocenění, například Good Design Award, Red Dot Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award, Nábytek roku či Czech Grand Design.

Barová židle ve dvou výškách vychází z tvarů židle, ve spodní části je však propojena ohýbaným spojem.

Základ židle tvoří ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva, který vytváří podpěru sedáku i opěradlové části.

Jen za pár dní začne Salone del Mobile (14. dubna), mezinárodní veletrh nábytku a největší designérská událost roku, kde TON samozřejmě chybět nebude. Tentokrát s opravdovou lahůdkou připravenou ve spolupráci s jedním z nejlepších světových designérů současnosti, Arikem Levym. Řada Split představuje další krok v technologii ohýbání dřeva.

Vedle bystřické společnosti TON se však prosazují i další tuzemští výrobci, třeba Situs, jehož židle Figure získala cenu Good Design Award 2013. Kdo letos navštívil veletrh imm v Kolíně nad Rýnem, byl možná překvapený nabídkou firmy Vladimír Rendl – truhlářství. Dnes je tato společnost se 60 zaměstnanci druhým (!) největším producentem židlí za firmou TON, více než 80 procent své produkce vyváží na západní trhy.

Židle a stůl Figure představují dokonalou vyváženost tvarů a kvalitního řemeslného zpracování.

TON se pěkně vybarvil

V Miláně bude mít světovou premiéru řada Split, kterou pro TON navrhl v pěti barvách světově proslulý designér Arik Levy „Od počátku byla moje myšlenka vzít minulost a převést ji do budoucnosti,“ popsal svou inspiraci Levy.

„Všechny produkty z této rodiny se zrodily z jedné myšlenky, myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá běžně, ale dát mu nový tvar. V tomto případě rozdělit dřevo na dvě části a každou ohnout jiným směrem. Je to nová zkušenost pro mě, TON i samotný produkt,“ dodává Levy.

Technologie ohýbání dřeva postavená na řemeslnou fortelu a dlouholetých zkušenostech předávaných generacemi je naprosto unikátní, ruční práci nemůže nahradit žádný stroj (více o ruční výrobě židlí z ohýbaného dřeva - thonetek - zde).

Arik Levy si kontroluje kvalitu zpracování přímo ve výrobě firmy TON.

Nejdříve je nutné vložit dřevo plné syté páry do formy, pak na něj přiložit takzvanou kovovou pasnici, poté vysušit a nakonec zkompletovat.

Arik Levy však přišel se zcela novým nápadem. „Bude to poprvé, co uvidíme ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva, který u sedacího nábytku tvoří designový a zároveň funkční prvek,“ popisuje Jan Juza, marketingový ředitel firmy TON.

Split však nebude pouze o unikátní technologii ručního ohýbání. „Přemýšlel jsem nad tím, co můžu dát židli kromě jejího tvaru. Právě proto jsem zvolil barevné zpracování v gradientu. Není jednoduché jej udělat, v přírodě jej však objevíte v tolika podobách. Východ a západ slunce, hladina moře, barevné listy stromů,“ prozradil další specialitu Splitu jeho autor Arik Levy.

Sám vybral vlastní sérii barev, ve kterých se bude gradient na novou kolekci stříkat. „Každý kus, který takto vznikne, je originálem, vytvořeným zkušenýma lidskýma rukama. Stejně jako v případě naší tradiční technologie,“ dodává Jan Juza.

Designér Levy se nechal u gradientu (tónování) inspirovat přírodou, ale také tím, jak si v mládí sám stříkal surfy a skateboardy. Efektnímu výsledku napomáhá i zvolené dřevo, takto se budou upravovat pouze židle z jasanového dřeva, které je specifické svou kresbou.

Minimalisticky řešené křeslo je vhodné k jídelnímu stolu, do obývacích prostor či jako prostorový solitér.

Křesílko Split ve výrazné barevnosti - to je ostatně současný velký trend.

V Miláně nebudou samozřejmě chybět i další židle, zejména Merano. Právě za ni i za barovku Merano získal TON titul German Design Award 2015 – Special Mention. Také Merano, pojmenované podle rodiště Alexandra Guflera, který je navrhl, mělo svou premiéru právě na veletrhu Salone Internazionale del Mobile v Miláně.

Židle, která se dědí

Manufaktura Situs sídlící v moravských Unčovicích se specializuje na výrobu sedacího nábytku. „Stavíme na přírodních materiálech, nadčasovém designu, dokonalé ergonomii sezení a ruční práci,“ vysvětluje Milan Husička, který firmu založil v roce 2007.

Židle a stůl Figure - detail

Židle Figure navrhl pro Situs brněnský designér Petr Šebela, v roce 2013 získala cenu Good Design Award. Je vyrobena z masivního dřeva za použití technologie CNC obrábění, následně je každý detail ručně dobrušován.

Nadčasový design a překvapivě lehká hmotnost dávají židli Figure velkou šanci stát se nábytkem, který se může v rodinách dědit, a to nejen kvůli ceně. Vyrábí se převážně z domácích dřevin, dubu, javoru, buku, jasanu, jilmu, třešně či amerického ořechu.

Židle ze Šumavy

V Janovicích nad Úhlavou založil Vladimír Rendl svou firmu už v roce 1990. Postupně ji rozšiřoval, až v roce 2004 přistoupil k nákupu prvních CNC strojů, další přišly v roce 2007.

Moderní strojní vybavení (vedle CNC strojů firma disponuje i vysokofrekvenčními lisy, moderními bruskami či vlastní sušárnou a lakovnou) dovolilo postupně rozšířil výrobu tak, že se firma se šedesáti zaměstnanci vyhoupla v množství vyrobených židlí hned za TON.

Vladimír Rendl se od počátku zaměřil na nábytek z masivního dřeva.

Kolem 80 procent jde na vývoz, hlavně do Německa a Rakouska. Vedle židlí představují značný podíl výroby stoly. Z Janovických mají určitě radost i ekologové, protože firma si například vyrábí elektrickou energii z dřevního odpadu, což výrazně snižuje náklady na výrobu.

„Základem našeho výrobního programu jsou židle a stoly, a to v profi kvalitě, veškerou naši produkci lze použít i v gastronomii,“ říká Pavel Rendl, absolvent brněnské Mendelu a pokračovatel rodinné tradice.

Důraz na možnost použití v restauracích je důležitá, zde se prodej řídí obchodním zákoníkem, záruka musí být pět let. Není náhoda, že v tuzemsku většina provozovatelů restauračních zařízení sahá po českých židlích.

Mezi novinkami má firma i velký stůl z masivního dřeva s rozkládacím systémem.

Důraz na detail je vidět jak u židlí, tak u stolů.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...