František Vízner pro sklárny BOMMA - jeden z nejúspěšnějších setů výrobce...

František Vízner pro sklárny BOMMA - jeden z nejúspěšnějších setů výrobce vsadil zejména na design. | foto: Kristina Hrabětová

České sklo patří stále do světové špičky. Podívejte se na to nejlepší

  • 3
Česká republika je druhá na světě v kilogramech vyrobeného skla na osobu. V posledních letech dokazuje, že vedle uznávaného uměleckého skla se umí prosadit i v kvalitní sériové výrobě. To dokazuje i výstava Brilliant By Design.

Za výstavou, která bude na světovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem prezentovat produkci českých skláren a porcelánek, stojí především Česká centra, jež se snaží propagovat Českou republiku v zahraničí.

Kurátor výstavy Petr Nový v expozici, kterou navrhlo studio Olgoj Chorchoj, zasadil moderní designérské kousky do kontextu jejich historických předchůdců, aby poukázal na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Vybrané dvojice tak vždy představují nějaký příběh.

"Už za Rakousko-Uherska podporovala monarchie české sklo na výstavách, za posledních dvacet let však byla podpora nulová, Česká centra přišla jako první," upozorňuje Petr Nový na zvláštní situaci v Česku.

Vanda Mocová, nápojový soubor Giselle, výroba Crystalex

Jiří Pelcl, nápojový soubor Vicenza, výroba Crystalex. Autor dokázal, že i sériově vyráběné sklo za dostupné ceny může skvěle vypadat.

Výstava Brilliant By Design tak prezentuje designové sklo a porcelán
vyráběné současnými českými výrobci. Fotografie pak ukazují úspěšné, nadčasové vzory z posledních zhruba sto let.

Úspěšný vývoz

Průmysl ani výtvarníci, kteří republice přinášeli a přinášejí nejen "čest a slávu", ale také zisky a pracovní místa, se ze strany státu na rozdíl od svých předků v 19. století žádné pomoci zatím nedočkali. Jen díky velkému nadšení se české sklárny a porcelánky opět vracejí na své pozice. Česká republika je tak dnes na druhém místě na světě, pokud jde o počet kilogramů skla vyrobených na hlavu ročně.

Sklo a porcelán patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům České republiky, což mimo jiné potvrzuje i jejich hojné zastoupení mezi českými vystavovateli na veletrhu Ambiente 2013 ve Frankfurtu nad Mohanem, kde jich budou vystavovat čtyři desítky.

Na textilním veletrhu Heimtextil, který se konal ve Frankfurtu letos v lednu, bylo českých firem pouze sedm. Přitom textil, sklo a porcelán za první republiky patřily shodně k tomu nejlepšímu, co Československo nabízelo.

"Česká centra výstavu iniciovala jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán i v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů," uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

Martin Žampach a Matěj Chabera, KON - kávová a čajová kolekce a SIT konvice. Moderní pojetí varného skla s dlouhou tradicí ve sklárnách Kavalier.

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí v 21 zahraničních metropolích tří kontinentů.

Kurátor Petr Nový použil pro výběr exponátů jednu zásadní podmínku: musí se vyrábět sériově. Výstava Brilliant By Design nemá ukázat umělecké solitéry.

Zhlédnout ji bude možné v rámci veletrhu Ambiente ve foyer haly 4 na frankfurtském výstavišti od 15. do 19. února. Poté poputuje do dalších měst celého světa.