Dětský nábytek by měl respektovat své uživatele a být bezpečný. A také dobře

Dětský nábytek by měl respektovat své uživatele a být bezpečný. A také dobře vypadat. | foto: Studio A3B

Nejlepší české nápady pro děti: od poliček z papíru až po hojdavak

  • 17
Dětem to nejlepší. A české. Nápad mladé fotografky Adély Husákové Kantůrkové vznikl, jak jinak, kvůli absenci poctivě vyrobených hraček. Marně je sháněla pro malou dceru. Nějakou dobu to trvalo, ale výsledkem je projekt Hugo chodí bos, kde se sešla kombinace české tradice a nápadů mladých designérů.

Zatímco ve Skandinávii je běžné, že si lidé cíleně pořizují skandinávské produkty (a jasně tak podporují místní produkci), v Česku se po českých produktech musí člověk spíš pídit. I proto vznikl „Hugo“.

„Když jsem chtěla pro dceru hezké a poctivě vyrobené hračky, zjistila jsem, že není žádná možnost, jak je koupit na jednom místě. Dala jsem si tedy za úkol takový prostor vytvořit. Prostor s širokou nabídkou opravdu pěkných a kvalitních věcí pro děti,” popisuje Adéla, která se do projektu opustila s Barborou Sahánkovou.

Nábytek EP studia je vyrobený z kvalitního bukového dřeva a pružných překližek.

Dřevěné hračky Detoa nepostrádají vtip, navíc jsou dokonale zpracované. A nezávadné.

Asi před dvěma roky začala vyhledávat kvalitní české hračky, zejména dřevěné, ale také z textilu, papíru nebo nezávadného plastu se všemi potřebnými atesty. Žádné ftaláty. Nafukovací hračky Libuše Niklové tu samozřejmě chybět nemohou.

Klasické dřevěné kostky a hračky, ale také kouzelná „pimprlová“ divadélka vracejí do dětství i rodiče a občas i prarodiče, protože některé kousky vyvolávají až nádech retra.

Třeba hračky z družstva Směr, firmy Detoa (vyrábí dětské hračky už od roku 1908) či plechová auta Kovap. „Hugo“ láká také na  omalovánky, vystřihovánky a dekorace od mladých autorů, kteří stojí za značkami Pepe hračky či Mazzel. Přibude i stavebnice Merkur a další tuzemské stálice.

Vedle hraček se u „Huga“ můžete potkat i s dětským nábytkem, židličkami, stolky či dokonce malými pohovkami. Studenti z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně zase přidali vtipné židličky se stylizovanými hlavičkami beránků a prasátek.

Nechybí ani hojdavak, závěsná kolébka pro miminka, která má matraci s vrstvou pohankových lusků nabízející vhodné ortopedické a antialergenní vlastnosti, vše s příslušnými atesty a certifikací.

Další česká „stálice“, firma Kazeto, která vyrábí kufry a krabice (a další doplňky) z lepenky už od roku 1925, dodala dětské kufříky s různými dekory a motivy.

Závěsná kolébka hojdavak je určena pro děti s hmotností do 15 kg.

Divadlo v Bedně

Na interiéru pražského hračkářství Hugo chodí bos, které představuje kombinaci hračkářství, dětského nábytku i knihkupectví,  se podílela také designérka Jindřiška Sokolová, hravou atmosféru interiéru dodávají ilustrace Karolíny Strykové ze studia Tabletters.

Na vzhledu interiéru se samozřejmě podílejí i samotné hračky, knížky a doplňky. “Dali jsme si za cíl nabídnout výběr těch nej hraček, her, knížek, doplňků a nábytku pro děti od narození do deseti, ale až do sta let,” říká Adéla, „některé hračky jsou totiž tak úžasné, že si s nimi rádi pohrají i dospělí.“

To je na „českém“ projektu také sympatické. Místo pasivního přístupu vede děti i dospělé k tomu, aby si společně hráli a bavili se. Povídali si. Aby dospělí věnovali dětem svůj čas.

V obchodě Hugo chodí bos si mohou děti hned všechno vyzkoušet.