Zumthorova tvorba je často nenápadná, introvertní, až meditativní

Zumthorova tvorba je často nenápadná, introvertní, až meditativní | foto: Happy Materials

Češi vydali unikátní kalendář nejslavnějších staveb architekta Zumthora

  • 2
Partě milovníků architektury ze sdružení Šumná města se podařilo splnit sen. Vydali kalendář nejvýznamnějších staveb švýcarského architekta Petera Zumthora. Ten vydání kalendáře osobně schválil a dokonce se s ním chlubil svému vnukovi.

"Peter Zumthor je výjimečný člověk, od kterého se můžeme učit pečlivosti, skromnosti a snaze architekturou pomoci danému městu, vesnici nebo místu," říká Tomáš Hendrych ze společnosti Happy Materials, která se na celém projektu podílela.

Lidé, kteří kalendář připravovali, jsou zakladatelé občanského sdružení Šumná města. Architektura je jejich povoláním a zálibou. Mapují památky a objekty moderní architektury v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Zároveň vyhledávají a navštěvují architektonické pozoruhodnosti ve světě.

Kalendář nejzajímavějších staveb architekta Petera Zumthora

Skleněný obal umění. Dům působí jako zvláštní krystal. Svět kavárny a svět chodníku se přes velké výkladce spojí v jeden moderní tok současnosti

Již v minulosti se zajímali o stavby švýcarského architekta Petera Zumthora, které nepodléhají módním trendům a jejich hodnota časem neklesá.

Každá jeho stavba má svůj význam, svoji filosofii, je dotažena do detailů, dokonale zapadá do daného prostředí, materiály jsou vždy citlivě použity a zpracovány.

KDO JE PETER ZUMTHOR

Peter Zumthor

(* 26. dubna 1943 v Basileji) je švýcarský architekt. V šedesátých letech se vyučil nábytkářem, navštěvoval uměleckoprůmyslovou školu v Basileji a studoval Pratt Institute v New Yorku. V roce 1979 si otevřel vlastní architektonickou kancelář v Haldensteinu ve Švýcarsku. Zumthorova tvorba je často nenápadná, introvertní, až meditativní. V roce 1989 obdržel Cenu Heinricha Tessenowa a v roce 2009 prestižní Pritzkerovu cenu.

Zdroj: Wikipedie

Návštěvu Petera Zumthora v Čechách připravovali členové sdružení Šumná města Lucie Havlová a Tomáš Hendrych společně s Davidem Vávrou od konce roku 2008.

Tehdy mu David Vávra během návštěvy ateliéru v Haldensteinu ve Švýcarsku předal kalendář Šumná a bezbranná, mapující opomíjenou a chátrající architekturu 20. století.

Za dva dny přišlo na adresu o.s. Šumná města vydavateli kalendáře poděkování a pochvalný e-mail od Petera Zumthora. Tím začala vzájemná komunikace.

A za necelý rok slavný architekt organizátory projektu osobně přijal, aby domluvili podrobnosti jeho cesty do Česka a také přednášek.

Cestou do ateliéru v městečku Haldenstein Havlová s Hendrychem navštívili významné stavby Zumthora v Rakousku a ve Švýcarsku, například Dům umění ve tvaru skleněné kostky, hranolovou budovu termálních lázní ve Valsu, Muzeum umění kolínské arcidiecéze nebo dřevěnou kapli. Všechny navštívené stavby jsou také součástí kalendáře.

"Když jsme pak doma vybírali fotografie na plakát, na pozvánky a na vstupenky a měli koupená práva od fotografky Zumthorových staveb Helene Binetové na jejich užití, napadlo nás, že bychom chtěli vydat kalendář," přiznává Tomáš Hendrych.

Dvě říjnové přednášky vyslechlo 800 účastníků. Zumthor vystoupil v Praze v Betlémské kapli a druhý den si přednášku zopakoval v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Zdarma a rád. Kalendář byl vydán v listopadu 2009.

Kalendář nejzajímavějších staveb architekta Petera Zumthora

Noření duše i těla. Ve volném bazénu, kde jsou po loosovsku orámovány okolní prudké stráně. Zvuk vody střídají zvuky alpského údolí

Peter Zumthor si hlídá každý detail nejen u svých staveb, ale i u přednášek, vydávaných knih, použití fotografii i otištěných rozhovorů. Stejně tak chtěl autorizovat i kalendář, jeho vydání osobně schválil a dokonce se s ním chlubil svému vnukovi.

"Dělali jsme to s nadšením a s dobrým pocitem, že můžeme pomoci představit jeho dílo, způsob myšlení a jeho přístup k práci studentům, architektům, ale i ostatním zájemcům. Celý projekt určitě stál za to, protože to byl neopakovatelný zážitek a velká zkušenost," uzavírá Tomáš Hendrych.

KALENDÁŘ 6 x 2 PETERA ZUMTHORA

Kalendář obsahuje šest černobílých fotek nejvýznamnějších staveb ve dvou pohledech (exteriér, interiér) od renomované švýcarské fotografky Helene Binetové. Fotky jsou doplněné básněmi v próze a kresbami Davida Vávry.

Grafický návrh vytvořil mladý výtvarník Jan Slivka. Stručnou faktografii k jednotlivým projektům sepsal historik umění a architektury Hubert Guzik. Kalendář vydává společnost Happy Materials. Kalendář lze objednat na e-mailu: info@happymaterials.com, cena 499 korun.