Krby s novou tváří. Tyto se hodí i do moderních interiérů

Krby s novou tváří. Tyto se hodí i do moderních interiérů | foto: Focus, Stuv

Češi propadli krbovým kamnům. Skvěle se hodí do moderních domů i bytů

  • 29
Krbová kamna jsou velmi žádaná. Nabídka je velká, od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Nejoblíbenější jsou napodobeniny starých venkovských kamen. Nejvíc jde na odbyt model v tmavě zelené s velkým prosklením, ve kterém je dobře vidět oheň.

Změna je v tom, že si kachlová kamna už dávno nepořizují jen majitelé chat a chalup. Skvěle se totiž hodí i do moderních domů.

Obvykle tam splňují úlohu výrazného designového prvku. Když je v pokoji kvalitní podlaha, zajímavá sedačka a barevná kachlová kamna, v podstatě v něm už nic jiného výrazného být nemusí a bude vypadat úžasně.

Výhodou kamen oproti krbům je, že jsou levnější. Dají se pořídit už od deseti tisíc korun. Je jednoduché je instalovat. Zatímco s krbem se musí počítat už při stavbě komínu, případně ho kvůli němu později upravovat, kamna se dají umístit i tam, kde by komín krbu průměrem nevyhovoval.
Jsou vhodná pro alergiky, protože se v nich takzvaně nepřepaluje prach.

Kachlová kamna. Tyto modely patří už řadu let k nejžádanějším

Kachlová kamna. Tyto modely patří už řadu let k nejžádanějším

Některé typy krbových kamen už mají sofistikované funkce, které donedávna patřily jen krbům s cenově náročnými krbovými vložkami. Krbová kamna mají například centrální přívod vzduchu, který zajišťuje dostatek kyslíku v pokoji, a není tudíž třeba často větrat, i když se topí.

Součástí krbových kamen bývají i teplovodní výměníky pro ohřívání vody. Krásná designová kamna v obývacím pokoji tedy mohou důmyslným systémem propojovat celý dům a být nejen krásná, ale i užitečná.

Nabídka krbových kamen je nepřeberná, najdeme je v hobbymarketech, ale můžeme si je objednat i jako složitější celek od řady výrobců. Při rozhodování, jaký typ vybrat, je nejdůležitější si ujasnit, co od nich vlastně chceme a co nám náš byt či dům umožňuje.

Pokud bydlíme ve vyšším patře činžovního domu, je třeba probrat s odborníkem, jakou máme podlahu a zda se na ni vůbec těžký typ kachlových kamen hodí. Je třeba také myslet na to, že místo pod nimi nemůže být z lamina či dřeva, na takové patří kryt z tvrzeného skla, na který se těžší typy kamen umisťují.

Extravagance pro odvážné. Krby mohou být i barevné

Extravagance pro odvážné. Krby mohou být i barevné

Pak už následuje si ujasnit, zda je chceme mít především jako designový prvek, nebo jimi chceme vytápět celý byt či dům. Každopádně není dobrý nápad koupit si velká kamna v supermarketu a pak doma zjistit, že máme nevyhovující komín, podlahu, případně je vůbec neprotáhneme úzkými dveřmi. Zní to legračně, ale i to se stává.

Oheň patří za sklo

Druhou variantou, jak si dopřát oheň v bytě, je krb. Rozdíl mezi kamny a krbem není jen ve vzhledu. Kamna více pracují s teplem a předávají ho do keramických tahů, zatímco krby předávají teplo cirkulací kolem krbové vložky.

Většina lidí si krby pořizuje kvůli příjemné atmosféře, ale přibývá těch, kteří se zajímají, nakolik lze instalací krbu ušetřit na vytápění. Odborníci se shodují, že každý předem udělaný odhad je zavádějící, protože záleží na tom, jak je dům zateplen a jaká má okna.

Počítat s tím, že když si večer zatopíme v krbu, jednoznačně to náš byt ohřeje tak, že můžeme utlumit radiátory, by bylo příliš jednoduché a zavádějící.

Krb jako obraz. Jeho úkolem není jen hřát, ale je i dekorací

Krb jako obraz. Jeho úkolem není jen hřát, ale je i dekorací

Rozdíl je také mezi otevřeným krbem a krbovou vložkou. Otevřený krb je vhodnější do venkovského prostředí. Počítejme, že je z něj prach a kouř, takže se do běžného bytu nehodí. Větší je také riziko požáru, takže by v jeho okolí neměly být žádné hořlavé materiály.

Do bytů a domů, v nichž žije běžná rodina, která od krbu očekává především příjemné večerní posezení, patří krbové vložky.

Počítejme s tím, že kvalitní krb pořídíme od čtyřiceti tisíc korun výše. U složitých, a co se týká designu, nadprůměrně zajímavých krbů počítejme i s cenou nad sto tisíc.

Stavba krbu samozřejmě musí být záležitostí odborné firmy. Svépomocné pokusy opravdu patří jen do chatiček ze sedmdesátých let minulého století, kdy bylo české kutilství na vrcholu.

Většina lidí si krby pořizuje kvůli příjemné atmosféře

Většina lidí si krby pořizuje kvůli příjemné atmosféře

To, kolik paliva krb spotřebuje a jaké teplo vydá, je závislé na typu krbové vložky. Některé vložky jsou uzpůsobeny tak, že nashromážděný popel se dá vybírat, i když se topí. Takže se v krbu může topit nepřetržitě, což je ideální pro zimní mrazivé dny.

Krby s krbovými vložkami jsou až o sedmdesát procent účinnější, tedy vytvářejí více tepla než krby otevřené. Paradoxně tedy neplatí, že když si do domu dáme otevřený oheň, bude nám tepleji. Naopak, oheň v krbu se sklem nás zahřeje víc.

Dřevo, briketa, nebo plyn?

Když už si krb či krbová kamna pořizujeme, je vhodné myslet i na to nejdůležitější: Čím v něm budeme topit? Jasně, dřevem, to je hloupá otázka. Hloupě může tato otázka vypadat, pokud žijeme na venkově, máme kus vlastního lesa nebo zdroj, který nám dodává dříví za přijatelnou cenu.

Pokud ale máme krb v bytě uprostřed města, asi těžko si můžeme před činžák nechat složit kmeny, pak je postupně řezat a tahat do druhého patra. V takovém případě jsou možností pelety. Vyrábějí se z odpadu, tedy pilin, které vznikají při zpracovávání dřeva, a nejsou v nich žádné chemikálie.

Obývací část v kombinaci dřeva a zdiva. Krb s krbovou vložkou nabízí v přechodovém období alternativu k centrálnímu topnému systému. Vyzděná příčka ukrývá komínové těleso

Krby s krbovými vložkami jsou až o sedmdesát procent účinnější, tedy vytvářejí více tepla než krby otevřené

Další možností jsou podobné dřevěné brikety. Když topíme dřevem, nejdůležitější je pohlídat si, že je dřevo suché. Nemělo by mít více než patnáct procent vlhkosti, ideální je dub či buk. Pokud koupíme dřevo nevysušené, oheň těžce chytá, uvnitř krbu to čoudí a sklo je brzy zaneřáděné tak, že na vysněné plameny vůbec nevidíme.

Možností, která se mezi Čechy zatím moc neujala, ale například ve Velké Británii je velmi rozšířená, jsou krby plynové. Mají klasická prosklená dvířka, takže při troše fantazie si můžeme myslet, že máme doma skutečný oheň.

Plynový krb vytopí až sto osmdesát metrů krychlových místnosti a jeho výhodou je absolutní čistota: nečoudí a nepráší. Nevýhodou to, že necítíme vůni a neslyšíme praskání dřeva.

Novinkou je AKU vytápění, což je teplovzdušný podlahový systém topení krbem a solárními kolektory, který umožňuje akumulovat přebytkovou energii z ohně a slunce pro pozdější potřebu.