Díky dobré dostupnosti kraluje žebříčku oblíbených lokalit  Chorvatsko

Díky dobré dostupnosti kraluje žebříčku oblíbených lokalit Chorvatsko | foto: Profimedia.cz

Češi chtějí bydlení v Chorvatsku, zaplatí nejméně dva miliony

  • 12
Česko sice nemá moře, ale vlastník domu či bytu poblíž pláže už v tuzemsku není tak vzácným tvorem. Jak Češi bohatnou, stávají se pro ně přímořské apartmány dostupnějšími. A to především v jihovýchodní Evropě.

Za čtyři i za osm milionů
"Protože trend koupě nemovitostí v zahraničí je v Česku celkem nový, zájem stoupá přibližně o sto procent ročně," hodnotí Jan Rejcha z realitní společnosti Rellox. Češi nakupují nemovitosti u moře za ceny mezi čtyřmi a osmi a půl miliony korun.

Čtěte také: Pořiďte si apartmán či vilku s výhledem na moře

"Lidé shánějí nemovitosti i za méně než tři miliony v oblastech, kde je lze takto levně pořídit, ale samozřejmě jsou ochotni dát i více, i desítky milionů korun. Za nejvíce se prodal dům v Itálii, za který kupec dal několik milionů eur," říká Rejcha.

To však ještě není nic ve srovnání například s ruskými zájemci. "Nakupují i v řádu desítek milionů eur. Nejdražší nákup, o kterém vím, byl za 40 milionů eur, tedy 1,1 miliardy korun," říká mezinárodní realitní konzultant Vít Klíma.

Češi jako problémoví sousedé?
Často se však stává, především na západ od českých hranic, že českým kupcům místní lidé nevěří. "Bohužel, obdobně jako se díváme my na bohaté Rusy a Ukrajince, na nás tamější lidé pohlížejí s nedůvěrou. Mnohdy nás zařazují i mezi mafii," vysvětluje Vít Klíma.

Kdo chce koupit nemovitost v prestižní čtvrti, musí se co nejrychleji této nálepky zbavit. "Jinak se může stát, že vám dům neprodají, protože nechtějí mít problémové sousedy," varuje Klíma. Připravte si proto raději věrohodnou verzi, jak jste k penězům přišli.

Chorvatsko je bestseller
Češi to k moři nechtějí mít daleko. Z devadesáti procent si proto nemovitosti pořizují v Evropě, u Středozemního a Jaderského moře. "Jedním ze základních požadavků většiny klientů je přitom blízkost k moři," přisazuje Jan Rejcha.

Díky dobré dostupnosti proto žebříčku oblíbených lokalit kraluje Chorvatsko. "Místní překladatelé, kteří musí být u každé smlouvy, odhadují, že v Chorvatsku si už koupilo nemovitost pět až deset tisíc Čechů," říká Vít Klíma.

Zájem je o střední Dalmácii s ostrovy Hvar, Brač a Čiovo. "Například na Omišské riviéře je možné koupit starý dům k rekonstrukci už za dva miliony korun," říká David Kahofer z realitní společnosti Mediterránea R. E. I.

Druhé v pořadí je nově Bulharsko, které díky nízkým cenám předstihlo populární Španělsko. Ceny nemovitostí v Bulharsku jsou oproti cenám v Chorvatsku i Španělsku přibližně poloviční. Vít Klíma zde odhaduje počet nákupů nemovitostí na zhruba pět tisíc, ve Španělsku mezi třemi a pěti tisíci. V těsném závěsu se drží Řecko, kde se ceny nemovitostí pohybují na stejné úrovni jako v Chorvatsku.

Zájem o další země už je menší. Ti bohatší nakupují v Itálii, Toskánsku a na Sardinii, podobně také na francouzské Riviéře nebo ve španělské Andalusii. Střední příjmové vrstvy čím dál tím častěji vyhledávají Černou Horu, která je levnějším sousedem Chorvatska, anebo Rumunsko.

Kolik stojí bydlení u moře
Bulharsko
- byt od 1,3, dům od 2,5 milionu Kč Rumunsko - byt od 1,3, dům od 2,7 milionu Kč
Jižní Itálie - byt od 1,4, dům od 4,3 milionu Kč
Černá Hora - byt od 2, dům od 3,4 milionu Kč
Řecko - byt od 2, dům od 3,4 milionu Kč
Chorvatsko - byt od 2,2, dům od 4,5 milionu Kč Portugalsko - byt od 2,8, dům od 5,6 milionu Kč Španělsko - byt od 3,4, dům od 6,2 milionu Kč
Kanárské ostrovy - byt od 3,4, dům od 6,2 milionu Kč Severní Itálie - byt od 4,3, dům od 7,9 milionu Kč
Francie - byt od 4,3, dům od 8,5 milionu Kč
Sardinie - byt od 5,1, dům od 7,9 milionu Kč