Červen je měsícem jahod

Červená barva zralých jahod symbolizuje začátek léta, jahody a šampaňské či jahody se šlehačkou zas vrcholný zážitek pro mlsné jazýčky.
Červená barva zralých jahod symbolizuje začátek léta, jahody a šampaňské či jahody se šlehačkou zas vrcholný zážitek pro mlsné jazýčky. A ačkoliv dnes jsou jahody v nabídce obchodů prakticky po celý rok, v červnu na jídelníčku chybět rozhodně nesmějí. Už proto, že jsou v tuto dobu cenově nejdostupnější.

Domácí jsou nejlepší

Sebezářivější plody v obchodech nemohou nahradit domácí sklizeň. Aby první ochutnávka červených plodů splnila očekávání svých pěstitelů, je nutné nízkým keříčkům věnovat dostatečnou péči. Jakmile tedy začnou dozrávat plody, je třeba nastlat kolem rostlin například posečenou trávu, slámu či dřevitou vlnu (možnou variantou je i plastová fólie, ale ta někdy podporuje rozšíření šedé plísně). Díky těmto "úpravám" máte šanci na čisté a nehnijící jahody. V suchém počasí je vhodné rostlinu hodně zalévat, aby jste mohli sbírat dostatečně velké plody.

Jak pěstovat

Ideálním prostředím pro pěstování jahodníku je slunné místo, ale můžete jej mít i na dočasně zastíněných záhonech. Ty se připravují už v létě, kdy se do půdy zaryje hnůj (neměl by být čerstvý). Sazenice jahodníku se vysazují v létě, v červenci nebo začátkem srpna. Sadbu si můžete koupit v zahradnictvích nebo si ji prostě vypěstovat. Sazenice se odebírají ze šlahounů těch rostlin; které mají hodně kvalitních plodů. Měly by mít například tři až čtyři pěkné listy, listové srdíčko a dobře vyvinuté kořeny. Tam, kde je jahodník zasázený v textilii, můžete nechat zakořenit sazenice třeba v kelímcích od jogurtu nebo v květináčcích. Jahodník se pěstuje v takzvaném tříletém cyklu. To znamená, že každé tři roky byste měli změnit nejen místo, ale i rostliny. Na stejné místo se jahody vracejí až tak po pěti letech. Během pěstování je možné jahodník přihnojovat hnojivy určenými pro tuto rostlinu. Jahody je vhodné sbírat brzy ráno, nebo když je zamračeno. Plody by měly mít stopku. Pokud je hned nezpracujete, musí rychle do chladu.

Jahodový koláč

250 gramů hladké mouky a lžíci moučkového cukru prosijte do mísy. Přidejte dvě lžičky prášku do pečiva a půl lžičky soli. Smíchejte s 125 gramy pokrájeného másla jako drobenku a přidejte mléko tak, aby se směs spojila do těsta. To pak rozdělte na polovinu a vytvořte dvě placky, aby se s nimi vyložily dvě vymazané koláčové formy o průměru dvacet centimetrů. Pečte asi patnáct minut a pak nechte vychladnout. Půl kila rozpůlepých jahod zasypejte cukrem. Tři sta mililitrů šlehačky ušlehejte do tuha a polovinou potřete vychladlý koláč. Na ni rozložte rozpůlené jahody a překryjte druhým koláčem. Nakonec jej na povrchu dozdobte druhou polovinou šlehačky a celými jahodami. Úplně nejjednodušší a nejrychlejší ovocný koláč můžete udělat tak, že si koupíte už hotový dortový korpus, na něj rozložíte různé druhy ovoce - jahody, kiwi, ostružiny a další podle vaší chuti. Nakonec zalijete želatinou a necháte ztuhnout.

Mražení jahod

Kdo si chce uschovat svou úrodu i na zimní měsíce, může si jahody zamrazit. Buď celé nasypat do sáčků určených do mrazáků, nebo formou dřeně, kdy se jahody rozmačkají s cukrem a zmrazí. Používají se různé plastové nádoby nebo i sáček na tlačenky. Z takového jahodového "válečku" si pak ukrojíte ostrým nožem jen tolik dřeně, kolik potřebuje, a vrátíte ho do mrazáku.