Čerstvé koření patří na stůl i v zimě

- Záhony s pažitkou a celerem už brzy zmizí pod sněhem. To však neznamená, že by člověk musel být při vaření na půl roku odkázaný jen na sušené koření: řada bylinek totiž může růst v květináči za kuchyňským oknem. Na parapetu nebo na kuchyňském stole jsou kořeninové rostliny při vaření stále po ruce. Nejde tu však jen o pouhé přísady do jídla - bylinky poslouží i jako zajímavá dekorace, zvlášť když zkombinujete v jednom hrnku nebo truhlíku několik různě zbarvených druhů. Šedavé, hebce plstnaté listy pelyňku nebo levandule vyniknou v sousedství temně zelené máty a zlatolistých šalvějí. »Bylinky a zelenina mohou samozřejmě růst v obyčejném polystyrenovém truhlíku nebo třeba i v kelímku od jogurtu ale aby vypadaly zajímavě, potřebují také odpovídající nádob u.
Dekorativní a přitom nenáročné na prostor jsou různé 'petrželáky' - květináče s po stranními otvory, které jsou přímo určeny pro pěstování zeleniny ,« doporučuje pražský ekolog Štefan Bačo. Petrželáky se osazují odspoda - a právě v dolních patrech by měly růst ty druhy, kterým nevadí, že k nim steče větší díl zálivkové vody: například petržel, listový celer nebo máta. Na sušším povrchu se bude spíš dařit středomořským levandulím nebo rozmarýnám.

Bylinky potřebují často stříhat

»Při vaření bych se těžko dokázala obejít bez čerstvé petržele, pažitky či celeru, takže pěstuji na kuchyňském parapetu v truhlíku trochu od každé z nich. Navíc mám za oknem vždycky aspoň jednu voňavou kytičku rozmarýny,« říká Anna Krečmerová, která se v panelákové dvougarsonce musí obejít jen s minizahrádkou za oknem. »Je pravda, že na konci zimy nevypadají už moc pěkně - ale na jaře je přece zase přesadím na záhon na chalupě a ty nejubožejší prostě vyhodím.« Aby kuchyňské koření vypadalo i v březnu alespoň trochu k světu, potřebuje především co nejvíc světla. Proto postavte truhlík nebo květináč s bylinkami co nejblíž k oknu. Ani to však nestačí jejich hlad po slunci plně nasytit - a tak musí ke slovu přijít nůžky nebo nůž: »Hlavním účelem kuchyňských zelenin a koření je použití do pokrmů - a čím častěji je budete seřezávat nebo otrhávat, tím lépe budou vypadat. Rostliny se totiž během zimy vytahují za světlem, takže hezký kompaktní vzrůst se nedá udržet jinak než častým sestřihováním,« radí zahradník Vlastimil Šindelář.

Otužilci přežijí i venku

»Minulý podzim jsem si vysadila do květináče petržel, šalvěj, pažitku a kvůli barevnému kontrastu také šedolistou svatolinu. Původně jsem chtěla dát květník do kuchyně, ale nakonec přestál celou loňskou mírnou zimu na balkoně - a s výjimkou choulostivé svatoliny všechny bylinky přežily,« popisuje Alena Kozáková z rodinného domku v pražských Bohnicích. Venku za oknem může zimu přežít řada zahradních druhů bylinek a kořeninových zelenin. Patří k nim hlavně trvalky, které i tak tráví zimu na zahradě pod sněhem: kromě těch už zmíněných například také máta, dobromysl nebo tymián. I když se bylinková zahrádka v truhlíku dokáže se zimou docela dobře vyrovnat, v nejchladnějších dnech - a hlavně nocích - se přece jen vyplatí rostliny ochránit alespoň vrstvou novin nebo kartonovou krabicí.

Domácím bylinkám záclony nesvědčí

»Rostlinám nezáleží na tom, zda si berou živiny z půdy nebo třeba z vyváženého hydroponického roztoku,« vysvětluje pražská botanička Jana Škodová. »Pro tvorbu různých aromatických látek ve svém těle však nezbytně potřebují také světlo - a právě toho se jim během zimy nedostává.« Platí to o druzích ze Středomoří, jako je například rozmarýna nebo šalvěj, právě tak jako o naší české mátě nebo pažitce.Domácím bylinkám tedy bude nejlépe na stanovišti, kde k nim může proniknout co nejvíc slunečních paprsků. Příšeří - alespoň z pohledu rostlin - přitom panuje nejen ve sklepích nebo v temných koutech za sporákem. Nenasytným světložroutem jsou také záclony, takže bylinkám prospěje, když je nebudete přes den úplně zatahovat. I tak se obsah účinných látek nejspíš nevyrovná koření, které si přinesete z obchodu nebo které jste si nasušili během léta. Kouzlo domácích bylinek je však v něčem jiném: jsou neustále po ruce čerstvé, a navíc pocházejí z vlastní sklizně.

Bylinky, které lze pěstovat v kuchyni

bazalka
dobromysl
kadeřávek
levandule
listový celer
majoránka
máta
pažitka
petržel
rozmarýn
šalvěj
tymián