Ceny nového i starého bytu mohou srovnat splátky

- Jestliže chce někdo kupovat byt, zpravidla si pokládá otázku, zda je výhodnější investovat do nového či starého bytu. Většinou se rozhoduje podle vlastní peněženky a podle pohodlí, které od bytu očekává. U nových bytů je totiž komfort vyvážen vyšší cenou.
Jestliže chce někdo kupovat byt, zpravidla si pokládá otázku, zda je výhodnější investovat do nového či starého bytu. Většinou se rozhoduje podle vlastní peněženky a podle pohodlí, které od bytu očekává. U nových bytů je totiž komfort vyvážen vyšší cenou.

Málokdo se však při koupi rozhoduje podle toho, jakým způsobem bude bydlení financovat a kolik nakonec skutečně zaplatí. Ono totiž porovnávat cenu podle celkové sumy, která je uvedená v inzerátu, je jedna věc a porovnávat cenu jen podle měsíční splátky úvěrů je věc druhá. Hypotéku lze dostat na starý levnější byt i na nový dražší byt, vzhledem k rozdílným podmínkám splácení se však může stát, že u starého a levnějšího bytu nebude měsíční splátka nižší než u nového.

Počítat se státní podporou

Kromě stavebního spoření, které je dotováno pro koupi nového nebo starého bytu stejně, stát podporuje také hypoteční úvěry. Protože však stát chce podporovat bytovou výstavbu, poskytuje pro novostavby určité státní dotace. A právě podpora hypoték je pro klienta zajímavá. Při novostavbě je možné čerpat státní bezúročnou půjčku, jejíž výše může činit až 200 000 Kč. Kromě bezúročnosti je výhoda půjčky také obsažena v tom, že její splácení lze odložit až o deset let. To znamená, že po prvních deset let klient nic nesplácí a začíná ji splácet částkou 1667 Kč měsíčně až později. (To už budou mít tyto peníze nižší hodnotu.) Kromě bezúročné půjčky stát poskytuje státní finanční podporu k hypotečním úvěrům, která je ve výši čtyř procentních bodů z úrokové sazby. Klient tak splácí hypotéku splátkou, jako by měl o čtyři procentní body nižší úrokovou sazbu. Vlastně splácí místo hypotéky za 11 % ročně hypotéku za 7 % ročně.

Čerpá se vyšší úvěr

Protože podpora snižuje splátku hypotéky, může klient při stejné měsíční splátce čerpat vyšší hypoteční úvěr. Hypotéce bez podpory ve výši 600 000 Kč odpovídá splátka asi 6200 Kč. Hypotéce se státní podporou ve výši 800 000 Kč odpovídá také splátka 6200 Kč měsíčně. (Při stejné úrokové sazbě a stejné době splatnosti.) Hypoteční úvěr tak může být o 200 000 Kč vyšší u nového bytu. Když se přičte 200 000 Kč ze státní bezúročné půjčky, lze koupit byt o 400 000 Kč dráž a měsíční splátka zůstane zachována. Například nový byt za 1,4 milionu Kč je »stejně drahý« jako starý byt za 1 000 000 Kč. Splátka je totiž v obou případech stejná (asi 6200 Kč) měsíčně. Při velikosti bytu 70 metrů čtverečních se tak dosáhne u nového bytu na cenu 20 000 Kč za metr čtvereční, zatímco u starého bytu na cenu asi 14 000 Kč za metr čtvereční. Zda lze za tyto peníze koupit byt výše uvedených rozměrů a zda jsou tyto odhady reálné, záleží hlavně na regionu. Ve velkoměstech se obecně kupuje dráž a naopak, fakta určující výšku státní podpory však zůstávají.

Nový se lépe prodá

K těmto finančním hlediskům by se měl přibrat i další: nový byt jistě potřebuje z počátku méně peněz na údržbu než byt starý, kde je často třeba opravit stoupačky, omítku či střechu. A bude-li po určité době potřeba byt vyměnit za větší nebo ho prodat, pak »nový« byt bude pořád ještě novější, a tím prodejný lépe i za vyšší cenu. Kromě finančních podmínek hovoří pro nový byt další faktory. Stavba nového bytu se provádí často podle požadavků klienta, a tak je možné zohlednit i požadavky, které by se u existující nemovitosti realizovaly těžko nebo jen při vynaložení dalších finančních nákladů. Navíc nové nemovitosti poskytují zpravidla vyšší komfort. Je ovšem pravda, že se nyní prodávají hotové nové byty i v takzvaném standardním provedení, kde se objevuje například PVC na podlahách, kovové zárubně i nejlevnější baterie a sanitární keramika - tedy to, co už znají nájemníci z tak odsuzovaných panelových bytů, o špatném dispozičním řešení nemluvě. Investoři tvrdí, že standardním vybavením a díky tomu nižší ceně vycházejí vstříc mladým lidem. Ovšem třeba »pražská« cena takového standardu za metr čtvereční - kolem 32 tisíc korun - mluví sama za sebe... Výběr nemovitosti je často rozhodnutí na celý život a je potřeba mu věnovat značnou pozornost. I stránka financování patří ke koupi nemovitosti a dokáže ji výrazně zlevnit. Kdo chce k financování použít hypoteční úvěr a rozhoduje se mezi koupí nového a starého bytu, měl by tato hlediska vzít v úvahu.