Nový horský byt 1+kk v projektu Ramzová v Jeseníkách pořídíte za 1 650 tisíc korun

Nový horský byt 1+kk v projektu Ramzová v Jeseníkách pořídíte za 1 650 tisíc korun | foto: BEMETT

Ceny horských apartmánů spadly o 20 procent. Hitem jsou Jizerky i Šumava

  • 13
Byty v atraktivních horských střediscích jsou nyní levnější. Nepříznivá ekonomická situace nutí prodejce zlevňovat. Od loňska ceny spadly v některých místech až o pětinu. Zajímavé pro kupující nejsou jen Krkonoše, ale i Šumava, Orlické či Jizerské hory.

Co je nyní v nabídce? Například za nový 1+1, 58 m2 v Harrachově zaplatíte 2 714 tisíc korun. Krušné hory jsou o něco levnější. Zde pořídíte za stejnou cenu třípokojový apartmán skoro dvakrát tak velký.

Zájem o takzvané druhé bydlení se pochopitelně odvíjí i od nabízených služeb v dané lokalitě. Jde zejména o obchody, restaurační zařízení, zábavní podniky, wellness centra, ski servisy a jiné.

NABÍDKY BYTŮ

Krkonoše
Harrachov, nový 1+1, 53,8 m2
Cena: 2 714 000 Kč

Jizerské hory
Kořenov, chalupa, 120 m2, pozemek 744 m2
Cena: 2 700 000 Kč

Albrechtice, nový 3+kk
+ sklep, 52,2 m2,
Cena: 2 035 800 Kč

Krušné hory
Loučná pod Klínovcem,
nový apartmán 3+kk, 95 m2
Cena: 2 934 400 Kč

Šumava
Železná Ruda, starší 3+1, 77,5 m2
Cena: 1 550 000 Kč

Podkrkonoší
Bukovina u Čisté, starší
3+1, 71,5 m2
Cena: 900 000 Kč

Pro kupující je také velmi přitažlivá nabídka dalších služeb ve formě různých bonusů, kterými mohou být společná recepce či správa a údržba apartmánů. Mezi nejlákavější horské lokality patří oblast Šumavy, Krkonoš, Orlických a Jizerských hor, Beskyd a Krušných hor.

Co radí odborníci? "Za rozumnou cenu se v tuto chvíli vyplatí koupit jakoukoliv nemovitost. Pokud je prodávající chytrý a cenu nenadsazuje, jde o zajímavý obchod," říká Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Stává se, že kvalita často neodpovídá ceně. V horských oblastech mnohdy developeři stavějí budovy podobné těm ze satelitních městeček v okolí velkých měst, kde všechny domky vypadají téměř stejně. Tak poté vyrůstají monstrózní horská sídliště.

Raději chatu nebo chalupu

Češi nechtějí jen byty. Stále populární jsou i chaty a chalupy. "Češi jednoznačně preferují chalupy. Atraktivní na nich je větší soukromí, a to pro celou rodinu a často i přátele," říká Otakar Šmíd. "Tyto nemovitosti přitom musí splňovat především dvě kritéria: bezproblémové sociální zařízení a možnost celoročního obývání."

Zájem o chaty a chalupy potvrzuje i Rut Piklová z realitní kanceláře Re/max Gold 2. "Zde je zásadní cena a samozřejmě i lokalita a kvalita. V případě, že je cena nižší, nemovitost se velice rychle prodá."

Horské byty i chalupy jsou zajímavé také jako investice. Pokud si pořídíte nemovitost na lukrativním místě, máte dobře uložené peníze a ještě můžete objekt především v zimních měsících pronajímat.

Byty ve městech blízko hor: až třikrát levnější

Jinou alternativou může být i koupě starších bytů v podhůří. "Z některých měst je to do hor jen pár kilometrů a zdejší byty jsou v nabídce realitních kanceláří za ceny dvakrát a někdy i třikrát nižší než přímo v nedalekých horských střediscích," říká Petr Vosmík z Českomoravské realitní akciové společnosti.

Apartmány Špindlerův Mlýn v Krkonoších

Apartmány Špindlerův Mlýn v Krkonoších

V poslední době jsou podle něj oblíbená hlavně města v těsné blízkosti Jizerských hor a Krkonoš, například Tanvald, Jablonec nad Nisou, Vrchlabí či Trutnov. "V principu tak může milovník hor využít jakoukoliv lokalitu, která leží v blízkosti hlavních lyžařských center," doplňuje Vosmík.

Kromě jednoznačně nižší ceny takovýchto bytů spatřuje Vosmík výhodu i v tom, že sousedé jsou běžní obyvatelé města, kteří obvykle nežijí tak rušným nočním životem jako příležitostní návštěvníci hor.

"Velká část horských apartmánů se totiž přes zimu pronajímá cizincům a ti mohou být někdy hluční," vysvětluje Vosmík. Nevýhodou bydlení v podhůří sice může být delší vzdálenost na lyžařské svahy, ale často lze využít ski busy nebo městskou hromadnou dopravu.

HORY JSOU DOBRÁ INVESTICE

Horský apartmán může být výhledově mnohem lepší investicí než byt ve městě. "Pokud si vyberete vhodný projekt v příznivé cenové relaci, lze očekávat další růst cen nemovitosti a zároveň výnos z pronájmu od osmi procent ročně," vypočítává Jan Koubík, marketingový manažer společnosti Bemett.

Kde se na horách nejvíce staví?
O lokality v Krkonoších již moc velký zájem není. Za uplynulých několik let zde vyrostlo takové množství rekreačních nemovitostí, že každý, kdo měl zájem, si zde nějaký horský apartmán už zakoupil. Ale nejenom Krkonoše lákají zájemce o takzvané druhé bydlení. Do středu zájmu se dostává i Šumava, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy a další.

Jak vypadají ceny?
Dá se říci, že ceny apartmánů v Krkonoších mírně klesají. Naopak ceny v ostatních výše uvedených lákavých lokalitách si díky tomu, že zde ještě nebyl nasycen trh, svou cenu až na výjimky drží.

Kdo si apartmány na horách kupuje?
Kupují si je lidé, kteří mají k dané oblasti nějaký vztah, rádi svůj volný čas tráví aktivně a nechtějí se o nemovitost příliš starat jako v případě chaty nebo chalupy. Druhou skupinou jsou již zmínění zájemci, kteří nákup chápou jako investici a díky současné složité situaci na finančních trzích své prostředky směřují spíše konzervativnějším způsobem do nákupu nemovitostí.