Při vaření nemusí být levá ruka na závadu

Při vaření nemusí být levá ruka na závadu | foto: Tescoma

Čemu levá ruka v bytě netleská

  • 21
Tvoří přibližně deset procent populace. Úrazy v domácnosti je postihují o 54 procent častěji než pravoruké lidi, při řízení motorových vozidel bourají o 80 procent častěji. Je to s nimi prostě na levačku. A to přesto, že mají 13. srpna i svůj mezinárodní den. Leváci.

V minulém roce jsme oslavili 40. výročí "osvobození levé ruky", neboli děti se rozhodnutím ministerstva školství přestaly povinně přeučovat na praváky.

Fungují speciální internetové obchody pro leváky, ale i kamenné obchody se zbožím pro tuto minoritu. K vyhledávaným favoritům patří škrabky, nože, golfové hole, otvíráky na konzervy, hrnečky, vývrtky, kráječe chleba, ale také kancelářské a psací pomůcky či rychleschnoucí inkoust. Přesto to leváci nemají v bytě jednoduché.

Žijeme v pravém světě

Dveře,  skříňky, domácí spotřebiče, baterie s bočním joystickovým ovládáním – to vše vychází z ovládání pravou rukou.

Někomu to může připadat jako banalita, ale čtyřletého caparta vůbec nepotěší, že nevidí svého oblíbeného krtečka. Dětský hrneček s oblíbeným pohádkovým motivem si totiž při pití užije jen pravák – levák na něj nevidí.

Když si levák nalévá vodu z rychlovarné konvice, velmi často netuší, kolik vody v ní vlastně je. "Většina konvic má ukazatel vody pouze z jedné strany," vysvětluje Patrik Nacher, který v České republice založil obchod s pomůckami pro leváky (www.levaruka.cz). Inspirací mu byl kolega marně shánějící školní pomůcky pro svá levoruká dvojčata. 

Internetové obchody však každému nevyhovují, právě proto vznikly i kamenné, kde si každý může konkrétní výrobky vyzkoušet.

Srp pro leváky

Srp pro leváky

"Bývají hodně překvapeni, že existují věci, jež jim mohou usnadnit život. Někdy si výrobky pro leváky kupují také praváci. Jako dárek, ale i pro sebe – ostříhat si nehty na pravé ruce zvládne pravák mnohem snadněji právě s nůžkami pro leváka," tvrdí Patrik Nacher.

Ne náhodou patří k nejžádanějším výrobkům pro leváky ořezávátka, nůžky, otvíráky, vývrtky nebo pravítka – ta mají totiž "30" vlevo.

"Momentálně je největší poptávka pro náramkových hodinkách pro leváky," vysvětluje Patrik Nacher, "velký zájem je také o srpy, kosy a další nářadí."

Na leváky občas pamatují i výrobci mobilů a telefonů, ale spíše neúmyslně. Na objednávku lze pořídit i kytaru pro leváka (www.kytary.cz) a bez problémů golfové hole.

Oboustrannou škrabku může využívat levá i pravá

Oboustrannou škrabku může využívat levák i pravák.

Bohužel speciální nářadí a pomůcky se v tuzemsku příliš nevyrábějí, většina se musí dovážet, hlavně z Německa a Holandska. Odborníci varují před nákupem zejména ergonomicky tvarovaných rukojetí u některých typů nářadí. Ty totiž počítají s pravákem.

Lepší je sáhnout po "univerzálním" výrobku. "Máme škrabky nebo otvíráky konzerv, které mohou využívat praváci i leváci, u škrabek nabízíme dvě velikosti, menší pro ženy a větší pro muže," vysvětluje Michal Kostka ze společnosti Tescoma.

Pokud jde o dveře, měli by leváci volit "levé", tedy ty, jež mají závěsy na levé straně. Záleží ovšem na tom, jaký je poměr leváků a praváků v rodině.

Otvírání konzerv vadí i pravákům

Otvírání konzerv vadí i pravákům.

U skříňkového nábytku zase vychází, že pohodlnějším řešením než klasická dvířka budou zásuvky s plnovýsuvy a u horních skříněk tzv. klopny, které se otevírají nahoru. Ty zvládají leváci i praváci stejně.

Patrně největší komplikace mohou nastat při řazení jednotlivých pracovních zón v kuchyni. Pro praváka začínají dřezem, pokračují přípravnou plochou a končí varným centrem. Pro leváka platí obrácené pořadí.

Kdo nebo co dostane v rodině přednost? Preferovat by se měl ten, kdo v kuchyni nejvíce vaří. Nebo by měl mít alespoň dostatečně velký prostor po obou stranách varné desky – zde totiž dochází nejčastěji k nebezpečným úrazům. Levákům vyhovuje i ostrůvkové řešení kuchyně. Je totiž univerzální.

Vždy záleží na toleranci. Navíc platí, že leváctví představuje často dědičnou záležitost, takže pokud se sejdou oba rodiče leváci, mají velkou šanci, že na tom podobně bude jejich potomek.

I kdyby bylo dítě jediným levákem v rodině, rozhodně by ho rodiče neměli nutit měnit jeho orientaci. Brát si příklad ze starých Římanů, kteří při výcviků do legií přivazovali mladíkům levou ruku k tělu, aby používali pravou (rušili by uspořádání), není dobrý příklad.

Potomek by mohl dopadnout jako anglický král Jiří VI., kterého převychovávali pomocí řetězu na zápěstí. Výsledek? Silná koktavost.

Konvička na mléko pro leváky

Konvička na mléko pro leváky

Levákem proti své vůli

Za leváctví může prý dědičnost či hladina testosteronu a také to, která hemisféra mozku je dominantní. Zatímco u praváků vede levá, u leváků pravá, kde se ovšem skrývá sídlo emocí, intuice a kreativity.

To sice nebylo nikdy vědecky prokázáno, nicméně mezi leváky je spoustu umělců. Najdete tu jména jako Michelangelo, Leonardo da Vinci, J. W. Goethe, Beethoven, Chaplin i Nicole Kidman, Tom Cruise, Brad Pitt, Angelina Jolie, Paul McCartney.

Leváci bývají tvořivější a lépe zvládají prostorové, zrakové a matematické úlohy – levákem byl i fyzik Albert Einstein, autor teorie relativity.

Hrát proti levákovi také není žádná legrace – možná i proto vítězí Nadal, Martina Navrátilová nebo Petr Čech.

Leváci to však nemají vůbec jednoduché, zahraniční studie potvrdily zvýšený počet úrazů v domácnostech i dopravních nehod, v Česku se tyto statistiky bohužel nevedou.

Leváci se mohou dostat i do nepříjemných situací zejména v mnoha zemích v Asii, kde je levá ruka stále pokládána za nečistou. Proto se nepoužívá při jídle.

Leváci jsou i mezi herci, Petra Špindlerová měla s používáním levé ruky velké problémy v Asii

Leváci jsou i mezi herci, Petra Špindlerová měla s používáním levé ruky velké problémy v Asii.


 

Škola začala, co s malým levákem?

Mnohé děti "odkoukávají" pohyby od rodičů, a tak se jejich orientace vždy neprojeví. Češou se nebo si čistí zuby klidně pravou. Před nástupem do první třídy by však už mělo být jasno.

Zkuste malý test: motoricky náročnější práce - stříhání papíru, navlékání nitě - vše většinou odhalí.
Ve škole levák "narazí" hlavně při psaní.

Zatímco pravák po papíru tužku "táhne", levák ji tlačí před sebou. Proto potřebuje tužku lehkou, aby po papíru snadno klouzala, nejlépe trojbokou.

Plnicí pero bývá velkým problémem, protože si dítě snadno rozmaže písmenka, posouvá totiž ruku přes napsaný text.

Malí leváci mají už štěstí - nikdo je nenutí psát pravou

Malí leváci už mají štěstí - nikdo je nenutí psát pravou rukou.

Chápavá učitelka by neměla nutit levoruké dítě plnicí pero používat – nebo mu rodiče musí pořídit alespoň rychleschnoucí inkoust. Papír má být na levé straně dítěte, lehce pootočený ve směru hodinových ručiček v úhlu přibližně 30°.

A především by měl levák sedět na levé straně lavice, aby měl dostatek místa, a používat sešity pro leváky, kde jsou předkreslená písmenka tam, kde je potřebuje – vpravo.

Být levákem není žádná hanba. Nejsou to čarodějové, jak si o nich kdysi mysleli Eskymáci, ani to není důvod k rozvodu – to platilo dříve v Japonsku, kdy se mohl muž rozvést po zjištění, že je jeho žena levačka.

Koneckonců, i budoucí americký prezident bude levák, bez ohledu na to, zda vyhraje Obama, nebo McCain – oba jsou leváci.