Čekat na slevu se vyplatí hlavně při stavbě svépomocí

- Bude se stavební materiál zdražovat? Mám nakoupit cihly teď, dokud dává výrobce sezónní slevu? Tak se ptají všichni, kdo se chystají příští rok stavět. Pokud vydrží současný trend, zdá se, že odpověď je potěší. Ano, zdražovat se bude, růst cen by však podle odborníků měl být pomalejší než růst inflace.
Využít různých sezónních slev a reklamních akcí se však vyplatí jen těm, kdo staví svépomocí. Ten, kdo využije služeb stavební firmy, bude automaticky nakupovat s pětiprocentní sazbou DPH, stavební firmy navíc dostávají množstevní slevy, takže se nakupují levněji celý rok.

CENA SÁDROKARTONU STAGNUJE
Zatímco ceny některých materiálů pomalu, ale jistě, rostou, u některých druhů výrobků lze vysledovat určitou stagnaci ceny. Například index vývoje cen zdicích materiálů stoupá poměrně pravidelně v rámci inflace, ceny sádrokartonu nejenže nerostou, ale dokonce o pár korun klesly. Podle některých odborníků je to tím, že po první módní vlně, kdy se ze sádrokartonu stavělo i tam, kde nemá jeho použití vážné opodstatnění, se stal tento materiál běžným výrobkem. Aby pak výrobci prodali, nesmějí jít s cenou příliš vzhůru.
Obecně se velké zvyšování cen nedá čekat," říká například Jakub Nepraš z firmy Bramac, která vyrábí betonovou střešní krytinu. "Pokud chce někdo ušetřit výhodným nákupem, měl by spíše sledovat takzvané akce velkých výrobců, často spojených s obměnou sortimentu či výstavbou nových výrobních závodů," dodává. Podobnou akcí byly například letní ceny cihelny Wienerberger, která pálí oblíbené tvárnice Porotherm. Letní sleva tu u některých výrobků dosahovala až dvanácti procent.

NA OKNA JE SEZONNĺ SLEVA
U nákupu některých výrobků lze ušetřit i tak, že se objednává v době, kdy má výrobce málo práce, a nabízí proto sezonní slevy. Tento způsob je častý zvláště u výrobců oken. Slevu je možné získat například u firmy Karde, která je dodavatelem oken pro výrobce montovaných domků RD Rýmařov, 10-15% se ušetří během zimy třeba i v truhlářství Švagr z Jesenice.
Oproti tomu výrobci betonových dlažeb podobně nekalkulují a nabízejí jen běžné množstevní slevy. "Nestačíme vyrábět ani tak," ozývá se například od známého výrobce zámkové dlažby Best. Místo finančních výhod tu nabízejí spíše servis pro soukromníky, architekty a stavební firmy.

DOPRAVA OVLIVNĺ CENU
Někteří stavitelé však upozorňují, že šetření se nemusí vždy vyplatit. Ne každý materiál na stavbu domu lze totiž bezpečně uskladnit. Pokud má někdo možnost výhodně dopředu nakoupit dřevo na krovy, může mít v době, kdy bude stavět, potíže. Dřevěné hranoly totiž po několika měsících začnou vysychat a kroutit se. Za takový materiál si pak stavebník vyslouží od tesařů nejedno ostřejší pojmenování. Proto doporučují: Slevy ano, ale jen tam, kde je možnost uskladnění a hlavně blízko budoucí stavby. Velkým strašákem je totiž pro většinu stavebních firem doprava, která se výrazně podílí na cenách stavebních prací. Proto s napětím stavitelé sledují, jak se v praxi projeví zvýšení spotřební daně pohonných hmot do jejich ceny a také do ceny stavebních materiálů.
I kdyby bylo zdražení samých materiálů minimální nebo žádné, prodraží se určitě faktury za dovoz stavebních materiálů. "Na auto s řidičem se účtuje i třináct procent z ceny materiálu, pokud je náklaďák plný," říká stavitel Roman Víšek. "Podíl dopravy na ceně materiálu se samozřejmě zvyšuje při zvětšující se vzdálenosti od místa stavby a při menším vytížení auta," upozorňuje Víšek.

NEJVĺC SE UŠETŘĺ ORGANIZACĺ PRÁCE
Přes využití všech možných i nemožných slev je však nejúčinnějším způsobem, jak ušetřit, správně zorganizovat práci na stavbě. Ušetřit deset tisíc na oknech nebo padesát na zdicím materiálu je sice pěkné, co je to však proti celkové ceně domu. Takto pracně ušetřené peníze se postupně mohou "vypařit" jen kvůli tomu, že neexistuje dobrá koordinace mezi jednotlivými stavebními profesemi a pracovníci pak více postávají, než aby skutečně využívali pracovní dobu. Nejvíc peněz pak paradoxně ušetří relativně drahý stavební dozor.
"Sama hrubá stavba navíc stává obvykle jen kolem poloviny z celkové ceny," říká stavitel Jaroslav Petera, "a dům musí stát v té podobě, jak ho projektant namaloval. Pokud by chtěl někdo šetřit, má daleko větší pole působnosti v dokončovacích pracích. Tady lze na výběru povrchů, typů dveří či sanitárního vybavení ušetřit mnohonásobně víc peněz."

Poznámka: Takto se vyvíjely ceny v síti stavebnin Stavoartikel