Čech vymyslel skleník pro Mars. Dostal se mezi 8 nejlepších designérů na světě

  • 27
Více než 900 studentů a absolventů designových škol z padesáti zemí letos bojovalo v mezinárodní soutěži Electrolux Design Laboratory. Mezi nejlepší se do finále probojoval s robotickým skleníkem i Martin Miklica z Vysokého učení technického v Brně.

Soutěž, která se zaměřuje na inovativní domácí spotřebiče, přináší každý rok stále odváženější představy mladých designérů o budoucnosti. Létající zachycovač vody, nástěnná myčka využívající ultrazvuk, tiskárna na jídlo ve 3D – i takové byly letošní nápady mladých pro příští desetiletí.

K těmto designovým unikátům se zařadil i robotický skleník Le Petit prince, jehož autorem je Martin Miklica z VUT v Brně. O vítězství bude bojovat 24. září v Londýně, kde v rámci slavného veletrhu 100% Design rozhodne o nejlepších mezinárodní porota.

Také letos v ní usednou přední designéři: Nipa Doshi, návrhářka nábytku a spoluzakladatelka studia Doshi Levien, David Fischer, ředitel konzultační firmy Seymourpowell, Marisol Manso Cortina, vedoucí Color Design Group v Nissan Design Europe a Henrik Otto, viceprezident sekce Global design ve společnosti Electrolux.

Water Catcher - létající zachycovač dešťové vody

Water Catcher - létající zachycovač dešťové vody

Malý krok pro roboty, velký skok pro lidstvo

Martin Miklica dal svému robotickému skleníku, který by měl sloužit pro budoucí průzkum a osídlení Marsu, poetické jméno - Le Petit prince. "Malý princ” se stará o rostlinu, která je pod skleněným poklopem na čtyřnohém podstavci.

Robotický skleník Le Petit prince

Robotický skleník Le Petit prince

Je naprogramovaný tak, aby si intuitivně osvojil nejefektivnější metody vedoucí k získání potřebných živin. Robot také hlásí svůj pohyb a pokroky ostatním chodícím skleníkům přes bezdrátovou síť, takže se mohou učit od sebe navzájem.

A jak Martin Miklica "přišel" ke svému robotu?  "Všechno, co jsem kdy viděl a četl, to je moje inspirace. Určitě to byla kniha Nahé slunce od Isaaca Asimova, R2-D2 robot z Hvězdných válek, ale také vejce, hmyz a spousta dalších věcí, které jsem viděl v běžném životě," vysvětluje mladý designér, jehož vzorem je německý návrhář Luigi Colani.

Mezi 25 nejlepších návrhů (přihlášených bylo více než 900) se dostal ještě jeden český zástupce, a to Jan Semerák z Fakulty strojního inženýrství VUT Brno. Vymyslel pračku, v níž se vznáší buben a prádlo se čistí ultrazvukem.

Vznášející se buben pere v závislosti na váze prádla, nikoli v běžných cyklech. Tato technologie zlepšuje výkonnost, takže se 6 kilo prádla vypere za 10 minut a ušetří se i značné množství energie.

Renew - parní čistič na zeď, který čistí a osvěží oděvy

Renew - parní čistič na zeď, který čistí a osvěží oděvy

Cocoon upravuje geneticky upravené maso a ryby ohříváním svalových buněk

Cocoon upravuje geneticky upravené maso a ryby ohříváním svalových buněk

Odvážné představy? Jenže takové bylo letošní zadání - "Design pro příštích 90 let". Téma vzniklo v souvislosti s devadesátým výročím založení společnosti Electrolux.

Vyhrát znamená cestu do světa

Letošní vítězství v sedmém ročníku Design Laboratory přinese nejlepšímu designérovi odměnu 5 000 eur, ale především šestiměsíční stáž v jednom z návrhářských center společnosti Electrolux ve Švédsku, Spojených státech, Austrálii, Itálii, Singapuru nebo Brazílii. Pracuje v nich kolem 150 designérů. Druhá cena znamená 3 000 eur, třetí pak 2 000 eur.

Nástěnná myčka

Nástěnná myčka

Pro mladé designéry představuje možnost zúčastnit se této soutěže vynikající příležitost. Martin Miklica je už druhým českým zástupcem, který se dostal do finále.  

V roce 2004 to byli Jan Čapek a Kryštof Nosál se svojí pračkou pro muže – Washmanem. Tehdy v New Yorku obsadili skvělé druhé místo. Toto ocenění patří k největším úspěchům českých designérů.

Jan Čapek s pračkou Washman

Jan Čapek s pračkou Washman

Jan Čapek jen pár let po soutěži vyhrál v konkurzu mezi 200 dalšími účastníky a jako první návrhář ze zemí východní Evropy začal pracovat v designérském centru Electroluxu v Pordenone v Itálii. Jeho návrhy lahví pro Mattoni dnes zná každý.

Kryštof Nosál se stal zase doslova "kmenovým” designérem Ravaku. Oba se po soutěži dostali v Česku rychle mezi nejlepší designéry.

Plastové lahve pro Mattoni od Jana Čapka

Plastové lahve pro Mattoni od Jana Čapka