Časté praní pokrývek a lůžkovin roztočům nesvědčí

-
Častější praní lůžkovin v porovnání s předchozími lety mají na svědomí obrovské osvětové kampaně, jejichž důvodem se stal mini-aturní živočich - roztoč. Ten se sice nestal třídním nepřítelem, ale jeho tělo o velikosti sotva 0,1 až 0,35 mikronu a jeho exkrementy patří k nejčastějším alergenům, které trápí současnou populaci. Snížit výrazně jeho výskyt v bytě lze zejména častým praním lůžkovin. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je totiž pouze sedm až deset dní.

I PŘIKRÝVKY PATŘĺ DO HORKÉ VODY
Za týden nabídne člověk roztočům v posteli kolem pěti gramů svého odpadu, a to bohatě stačí uživit až deset tisíc roztočů. A tak není divu, že se v takové „restauraci“ roztočům líbí - v porovnání s ostatními částmi bytu je v posteli stonásobně vyšší výskyt roztočů. Lékaři proto doporučují časté praní lůžkovin, a to včetně přikrývek. To byl také jeden z důvodů, proč se z domácností začaly postupně vytrácet prachové peřiny. Mezi peřím se drobným živočichům skvěle daří a navíc peří samo funguje u mnohých jedinců jako nepříjemný alergen.
Peřiny proto nahradily zejména přikrývky a polštáře plněné dutým vláknem. Tak se označují speciálně upravená polyesterová vlákna. Je jich celá řada typů, ale jedno mají společné - hřejí podle potřeby. V létě nebo v přetopených ložnicích vás zahřejí „tak akorát“, v zimě vám bude pod nimi teplo. To nejlépe dokazuje skandinávský trh, kde si na přetápění opravdu nepotrpí. Kolem 80 procent skandinávských domácností přitom používá právě přikrývky z dutého vlákna. Ti, kteří mají přesto obavy ze zimy, mohou zvolit deky z dutého vlákna s označením Thermo. Ty se vyrábějí technologií používanou při výrobě spacích pytlů, tedy pomocí takzvaných teplých švů a vzduchové izolační mezivrstvy.
Výrobci přikrývek z dutých vláken dlouho doporučovali praní jen v teplotách do 40 stupňů Celsia - to však na roztoče nestačilo. Podle Petra Czaderny z ostravské firmy Lina C lze totiž roztoče zničit až při teplotách nad šedesát stupňů. Praní při této teplotě musí přitom trvat kolem 50 až 60 minut. Duté vlákno prané jen do 40 stupňů před roztoči nechrání. Proto se v poslední době prosazují na trhu výrobky z dutého vlákna například z řady Classic se značkou Scan quilt, které je možné v případě potřeby dokonce vyvářet či sterilizovat. Praní je však lepší, protože s vodou se z přikrývek vyplaví i zbytky mrtvých roztočů a jejich exkrementy. Rozdíl v ceně mezi standardní přikrývkou a typem určeným i na vyváření není až tak velký. Zatímco standardní přikrývku z dutého vlákna pořídíte asi za 850 až 1000 korun, provedení Classic přijde asi na 1100 korun. Polštář Classic stojí kolem 800 korun. „Jeho výhodou je nejen to, že jej můžete prát při vyšších teplotách, ale i jeho náplň. Plní se totiž dutým, prostorově tvarovaným vláknem ve tvaru kuličky. Proto je velmi jemný, jakoby načechraný a připomíná tak polštáře z prachového peří,“ vysvětluje Ivana Vachková z firmy Silex.
Obdobně jako duté vlákno je možné vyvářet při teplotách kolem 95 stupňů Celsia výrobky s označením Happydorm, případně je také sterilizovat při teplotách kolem 140 stupňů.

MĺSTO ŽEHLENĺ STAČĺ PRÁDLO DOBŘE POVĚSIT
Mnohem častěji než přikrývky je však nutné prát ložní prádlo. Jenže mandlovat nebo žehlit damaškové povlečení či lněná prostěradla už nikoho příliš neláká. Stále větší zájem je proto o ložní soupravy ze stoprocentní česané bavlny, označované jako mako-jersey či mako-satén. „Pokud je dobře pověsíte, nemusíte je už ani žehlit,“ radí Martina Krejčová z firmy Stella Ateliers.
Povlečení na jednu postel se na pultech obchodů nebo v nabídkových katalozích objevuje přibližně v cenách 1100 až 1800 korun.
Obdobně se chovají i výrobky z krepu. Tady je však třeba dát pozor na takzvané výhodné koupě. Zatímco tuzemské zboží s označením QZ neboli značkou zaručené kvality žehlit nemusíte a i po četném praní bude vypadat dobře, levná asijská produkce vám takovou službu rozhodně neudělá. Kvalitní krepové povlečení vás přijde asi na 600 až 800 korun.
Žehlit nemusíte ani povlečení z materiálu z královédvorské Tiby, kterému se říká bavlněná wafle. Jeho struktura totiž připomíná právě tuto pochoutku. Za povlečení na jednu postel - tedy za cíchu a jeden polštář - zaplatíte podle prodejce asi 600 až 1100 korun. Materiál s waflovou strukturou dodává ložnímu prádlu příjemný omak, vzdušnost i hřejivost.
Bez žehličky se samozřejmě obejdete i u prostěradel z bavlněného jerseye nebo froté. U kvalitních výrobků však musíte počítat s tím, že vás prostěradlo na jednu postel přijde asi na 400 až 500 korun, na dvoulůžko si rezervujte částku přibližně dvojnásobnou.

POD PROSTĚRADLO PATŘĺ PODLOŽKA
K častému praní přikrývek a ložního prádla se vyplatí přidat i potahy matrací a takzvaných matracových chráničů. Pod tímto označením se skrývají tenké „deky“, které se používají jako mezivrstva mezi prostěradlem a matrací. Jsou důležité hlavně u malých dětí, které občas do postele zvrhnou hrníček s pitím nebo nestačí doběhnout na záchod. Ocení je i dospělí, jejichž tělo dokáže „odevzdat“ na lůžku více než jeden a půl litru potu za noc. Matracové chrániče jsou plněné dutým vláknem a stojí kolem 500 korun (při rozměrech 80 x 195 centimetrů). Vyrábějí se však i chrániče až do velikosti 200 x 200 centimetrů.
Pokud jde o snímatelné potahy, ty se kupují již s matracemi. Podle výrobce stojí kolem 1000 až 1200 korun a lze je prát v pračce. U matrací je třeba připomenout i to, že jim nejlépe svědčí rošty, nikoliv pevné podložky. Roztoči totiž mají rádi tmu a vlhko, ale nesnášejí průvan. A protože pot se musí někam odpařit, jsou „větrací“ rošty velmi důležité

Pro ty, které trápí revmatické nebo astmatické potíže, doporučují lékaři přikrývky z mykaného ovčího rouna. To totiž dokáže přijmout až třicet procent vlhkosti z okolí, aniž by se změnily jeho tepelné vlastnosti. Vlhkost se pak postupně uvolňje zpět do ovzduší. Vlněné přikrývky Merlip od lipovské firmy 2G přijdou od 692 do 2458 korun, za polštář pak zaplatíte 242 až 424 korun. Podložka pod prostěradlo vás přijde na 483 až 978 korun. Ovčí rouno se doporučuje čistit chemicky.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...