Dřevěná okna a prosklené plochy zvýrazňují rámy s krémovým nátěrem

Dřevěná okna a prosklené plochy zvýrazňují rámy s krémovým nátěrem | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Část stavebních prací zvládl otec, manželé tak ušetřili na luxusní vybavení

  • 125
Míšení stylů, materiálů a kultur vneslo nezaměnitelného ducha do domu v obci nedaleko Prahy. Na jeho výjimečnosti má svůj podíl dlouholetý vztah majitele ke zvolenému místu. A také výběr autora projektu, architekta Tomáše Klance, známého nekonvenčním pohledem na bydlení.

Stavět na vyhlédnutém pozemku plánovali manželé několik let, dnes se z oken v horních podlažích mohou dívat přes údolí na místa, kde vyrůstali a kde mají domy jejich rodiče.

Základní dispoziční rozvrh novostavby rodinného domu do značné míry předurčila situace na mírně svažité parcele, vymezené na severní a na jižní straně klidnými komunikacemi a na západě potokem. Hlavní vstup do domu je ze severní strany, v dolní části při jižní hranici pozemku je samostatné kryté garážové stání pro dva automobily, relaxační zahrada a bazén.

Jižní fasádě dominují dvě symetricky umístěné kryté terasy na západním a východním nároží

Jižní fasádě dominují dvě symetricky umístěné kryté terasy na západním a východním nároží

Dům tvoří hlavní dvoupodlažní zděná část s podkrovím, zastřešená sedlovou střechou, a dvě dřevěné přístavby s pultovými střechami. Na severní straně se v dřevěné přístavbě našel prostor pro hobby místnost, na jižní straně do zahrady je přístavba dvoupodlažního obytného traktu s asymetricky prostřídanými terasami a posuvnými francouzskými okny.

V návaznosti na sklon terénu byla dispozice rozdělena středovou nosnou stěnou na dvě poloviny navzájem výškově posunuté o půl podlaží. Vstupní partie tak plynule navazuje na úroveň horní přístupové komunikace, zatímco jižní část přízemí (společný obytný prostor s kuchyní a jídelnou) se ocitá v jedné rovině s obytnou zastřešenou terasou a zahradou.

V horních podlažích jsou ložnice, dětské pokoje a příslušné sociální zázemí. V podkroví prostorná pracovna a herna pro děti s pásovým oknem ve vikýři, ze kterého se nabízí impozantní výhled na panoráma kopcovité krajiny.

Pohled ze západní strany jasně naznačuje kompoziční členění na střední zděnou část a dvě dřevěné přístavby

Pohled ze západní strany jasně naznačuje kompoziční členění na střední zděnou část a dvě dřevěné přístavby

Otevřené středové schodiště spojuje celý vnitřní prostor domu v jeden celek, obytný prostor se tak po vzoru prostorového plánu vil Adolfa Loose rozšiřuje do všech vnitřních úrovní, kde má každá jednotlivá výška příslušnou obytnou či technickou funkci.

Bez improvizace není architektury

Zatímco někteří stavebníci budují své dílo podle typových projektů, v nichž je vše stanoveno předem, od konstrukce až po umístění každé zásuvky a vypínače, tato stavba prošla pod vedením architekta vývojovým procesem s řadou změn.

Centrální schodiště obložené tropickým dřevem lemuje atypické zábradlí konstruované ze dřeva a horizontálních měděných trubek

Centrální schodiště obložené tropickým dřevem lemuje atypické zábradlí konstruované ze dřeva a horizontálních měděných trubek

"Některá zlepšení při výstavbě objevíte až přímo na místě, další možnosti vás napadnou až během realizace," vysvětluje architekt Tomáš Klanc. Touto cestou například přibyly suterén a pracovna v podkroví, širokoúhlý výhled z půdního prostoru by totiž bylo škoda nevyužít.

"Také jsme zrcadlově přemístili terasu u obývacího pokoje, takže na ni není vidět od sousedů. V průběhu stavby jsme optimalizovali a upravovali některá konstrukční řešení z původního projektu pro stavební povolení. Společně s klienty nás bavilo vymýšlet zajímavé detaily, které udělají z domu unikát."

Krytá terasa v patře je přístupná z dětského pokoje a ložnice rodičů, poskytuje dostatek místa pro sezení a krásný pohled do okolí

Krytá terasa v patře je přístupná z dětského pokoje a ložnice rodičů, poskytuje dostatek místa pro sezení a krásný pohled do okolí

Tyto detaily objevíme na fasádě (například funkční dřevěné překlady v režné obezdívce) i v interiéru (průběžné schodišťové zábradlí z horizontálních měděných trubek), či v samotné konstrukci.

Z vlastní hlavy, vlastníma rukama

Proces stavby domu dospěl ke zdařilému výsledku díky velkému osobnímu nasazení otce majitele stavby, značnou část stavebních prací totiž prováděl svépomocí.

"Díky tomuto postupu, s najatými místními řemeslníky a pečlivým stavebním dozorem v osobě architekta, se nám podařilo dosáhnout dobré kvality provedení za přijatelnou cenou. S jedním generálním dodavatelem bychom takto velký dům v poměru kvality a ceny nikdy nepostavili," vysvětluje majitel.

Obývací poj je zařízen kombinací nejmodernějšího vestavného nábytku a replikami nebarokních a orientálních doplňků

Obývací pokoj je zařízen nejmodernějším vestavným nábytkem a replikami neobarokních a orientálních doplňků

Úspornou svépomocnou organizací více dodavatelů zbyly prostředky na nadstandardní, téměř luxusní vybavení domu i kvalitní povrchové úpravy a podlahy.

I přes nadstandardní půdorysné rozměry jednotlivých místností vytváří stylově pestrý interiér výrazně intimní charakter bydlení. Zařízení se skládá z vestavěných prvků (šatní skříně, schodiště, knihovna, kuchyňská linka atd.) a solitérů.

Z velké části bylo zařízení vyrobeno na zakázku podle návrhů Tomáše Klance, některé kusy sem dorazily až z daleké Indonésie. Teakový nábytek s etnickými prvky stejně jako patinovaná neobarokní jídelna komunikují s vybavením vestavných částí interiéru z minimalistických lakovaných MDF desek a dalších moderních materiálů. To dodává domácnosti nezaměnitelný punc individuality.

Jídelna je zařízena kombinací nejmodernějšího desénového nábytku a replikami nebarokních a orientálních doplňků

Jídelna je zařízena v podobném duchu jako obývací pokoj

Jak ušetřit

"Nechat postavit dům stavební firmou je jistý standard. Nad jiným řešením lidé zpravidla ani nepřemýšlejí. Když ale vezmete do ruky kalkulačku, tak velmi rychle zjistíte, že pokud si vezmete na rok neplacené volno a budete se věnovat na plný úvazek výstavbě svého rodinného domu, ušetříte z pětimilionové investice minimálně 20 procent na stavebních nákladech. Myslím, že je jen velmi málo zaměstnání, kde si vyděláte za rok víc, tento způsob stavění se vám tudíž může vyplatit."

                                                   Ing. arch.Tomáš Klanc

Rodinná koupelna s vestavnou saunou je osvětlena velkým francouzským oknem a funguje pro celou rodinu jako další obytná místnost

Rodinná koupelna s vestavnou saunou je osvětlena velkým francouzským oknem a funguje pro celou rodinu jako další obytná místnost


Technické údaje

Zastavěná plocha: 150 m2

Užitná plocha: 300 m2 obytný prostor (dispozice 7+2), dvě terasy 30 + 30 m2

Způsob realizace: Svépomocná organizace více dodavatelů pod technickým dozorem architekta

Konstrukce zděné centrální části domu: železobetonové základové konstrukce, nosné zdivo z keramických tvarovek tl. 300mm, plechovo-betonové stropy uložené na ocelových profilech IPE, železobetonové centrální schodiště, do interiéru přiznaná dřevěná vaznicová konstrukce krovu, fasádní sendvič s tepelnou izolací a s předstěnou z lícových cihel

Konstrukce dřevěných přístaveb: dřevěno-ocelová nosná konstrukce stěn a stropů, hrázděné stěnové akumulační vyzdívky z keramických tvarovek, do interiéru přiznaná dřevěná vaznicová konstrukce pultové střechy, fasádní sendvič s tepelnou izolací a palubkovým modřínovým obkladem

Topení: samozásobovací kotel na peletky, teplovodní podlahové rozvody jsou kombinovány s topnými spiro trubkami vloženými do připravených dutin v konstrukcích, systém doplňuje krbová vložka s výměníkem a ohřevem TUV.

Autor

Ing. arch. Tomáš Klanc

* 1975

Autorizovaný architekt (absolvent FA ČVUT Praha) a vedoucí ateliéru Klanc, který poskytuje pro klienty ve stavebnictví kompletní služby od architektonických návrhů, přes organizaci výstavby až po zařízení domů interiérem. 

Pro návrhy Tomáše Klance je typické výrazné tvarování přiznaných nosných konstrukcí na fasádě, které jsou navržené s ohledem na celkový výraz a siluetu domu. Rád pracuje se sochařským sendvičovým vrstvením jednotlivých prvků fasády přes sebe, kde nosné sloupy, zábradlí, obklady, žaluzie a okna vytvářejí na fasádě v průběhu dne měnící se hru světel a stínů.

Spolupráce na projektové dokumentaci: Ing. arch. Kryštof Spilka

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 2/2010.