Čaj a jeho kultura.

Druhy čaje – část1. - Počátky pití čaje jsou opředeny nejednou legendou a datují se kolem roku 2737 před naším letopočtem. Jedna z nich popisuje příběh císaře Šang-nung(a), kterému během rozjímání u ohně vítr sfoukl několik lístků z blízkého keře do vroucí vody v kotlíku. Císaři nápoj tak zachutnal, že vyhledal onen keř a tím dal vzniknout dnes tak oblíbenému nápoji.

Jiná legenda popisuje útrapy chanového mnicha který měl při svých dlouhých meditacích problémy se spánkem. Vždy usnul - a tím odsouval své osvícení na neurčito. Další nepodařená meditace ho natolik rozčílila, že si uřezal obě oční víčka a namístě zahodil. V místech kam dopadla vyrostly keře s listy zahánějícími spánek. Která z legend, či obě, jsou pravdivé jen těžko posoudíme, pravdou však je že zmínku o v Číně oblíbeném nápoji dovezli do Evropy až v 16. století Portugalci. Trvalo ale dalších 50 let než byl do Evropy čaj skutečně dovezen. Zásluhu na to měli Holanďané v roce 1610 a tak se také po právu stalo Holandsko střediskem čajového obchodu. Oblíbený nápoj císařů se velmi rychle rozšířil mezi nejvýznamnějšími aristokratickými rodinami. Anglie si na svůj dnes již "národní" nápoj musela ještě 50 let počkat. Jeho popularita se šířila tak rychle, že v roce 1657 se začal prodávat veřejně v londýnské Grawayově kavárně.

Čajovník
Botanici rozlišují dva druhy čajovníků. Čajovník Čínský - Thea sinensis dosahující 3-4 metry a divoký Čajovník Assamský - Thea Assamica dorůstající 15-20 metrů. Vzhledem k nenáročnosti rostlin jak na podnebí, tak na složení půdy pěstují se nejen v tropických nížinách, ale v nadmořské výšce 2000 metrů. To dává lístkům specifickou příchuť "kantonů". Rostlina se pěstuje ze semen nebo řízků. Sběr je převážně ruční a začíná kolem 4 roku od výsadby. Sklizeň p
robíhá podle podmínek čtyřikrát až pětkrát do roka.

Kvalita
Kvalita se řídí podle sbírané části čajovníku. Na vrcholku rostliny jsou listy nejcennější, obsahující nejvíce aromatických látek. 

Tip – listové pupeny porostlé bílými, stříbřitými chloupky, obsahují nejcennější aromatické látky. Čaje s příměsí tipsů nesou ve svém označení Tippy Golden Flowery, Golden Flowery, Flowery.

Orange Pekoe – čaje velmi dobré kvality, obsahující první mladé svinuté lístky, malé množství stopek a část tipsů. Mají jemnou vůni a chuť.

Pekoe – čaje obsahijící druhé, případně třetí lístky a větší množství stopek. Jsou to čaje střední jakosti.

Pekoe Souchong – čaje horších kvalit, obsahují velké, hrubé listy a mnoho stopek.

Congou – čaje nejhorší kvality. V Číně se toto označení používá pro čaje nejvyšší kvality např., Keemun Congou z provincií Če-Ťiang a Anchuej.

Rozdělení podle výrobního označení
Při výrobě se čaje rozdělují podle kvality a velikosti lístků.
Leaves Teas – (listové čaje) získávají se při "ortodoxním" způsobu výroby, obsahují větší množství lístků.

SFTGFOP - Special Fine Tippy Golden Flower Orange Pekoe
FTGFOP - Fine Tippy Golden Flower Orange Pekoe
TGFOP - Tippy Golden Flower Orange Pekoe
GFOP - Golden Flower Orange Pekoe
FOP - Flower Orange Pekoe
OP - Orange Pekoe
PS - Pekoe Souchong
S - Souchong
 

Broken Teas –(zlomkové čaje) vyrábí se technologií drcení, trhání, rolování nebo drcení neprosítovaných velkých lístků (CTC)

TGFBOP - Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe
GFBOP - Golden Flowery Broken Orange Pekoe
FBOP - Flowery Broken Orange Pekoe
BOP - Broken Orange Pekoe
BPO 1 - označení užívané v Indii pro FBOP, na Srí Lance (Cejlon) pro čaje na pomezí BOP a OP, což znamená pro pololistové čaje.

Fannings - (čajová drť) jemný propad sítem po vyfoukání prachu a nečistot u Broken Teas. Používá se zejména do nálevových sáčků.

BOPF - Broken Orange Fanning
PF - Pekoe Fanning
F - Fanning 

Dust –(prach) jemný čajový prach, získává se prosítováním čajů. Zpracovává se jako čaj cihlový nebo deskový.

PD - Pekoe Dust
D - Dust  

Tolik k označení čajů. Orientace při nákupu čaje není za pomoci těchto zkratek obtížná a navíc hned víme z které sorty pochází a jak byl zpracován.

 

Kvalita se řídí podle sbírané části čajovníku. Na vrcholku rostliny jsou listy nejcennější, obsahující nejvíce aromatických látek. Tip – listové pupeny porostlé bílými, stříbřitými chloupky, obsahují nejcennější aromatické látky. Čaje s příměsí tipsů nesou ve svém označení Tippy Golden Flowery, Golden Flowery, Flowery. Orange Pekoe – čaje velmi dobré kvality, obsahující první mladé svinuté lístky, malé množství stopek a část tipsů. Mají jemnou vůni a chuť. Pekoe – čaje obsahijící druhé, případně třetí lístky a větší množství stopek. Jsou to čaje střední jakosti. Pekoe Souchong – čaje horších kvalit, obsahují velké, hrubé listy a mnoho stopek. Congou – čaje nejhorší kvality. V Číně se toto označení používá pro čaje nejvyšší kvality např., Keemun Congou z provincií Če-Ťiang a Anchuej.