Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Byty v Praze podražily za rok až o pětinu

Ceny bytů v Praze se od začátku loňského roku zvýšily až o pětinu. Jedním z důvodů je i obava veřejnosti ze zvýšení DPH na stavební práce, a tedy i ceny bytů, od ledna 2008.

Trend výrazného zvýšení cen nemovitostí nejen v hlavním městě potvrdili i odborníci z oblasti realitního trhu na konferenci Realita Realit – principy úspěchu v nemovitostech.

Podle některých účastníků konference, například Aleše Cechela a Moniky Rutland z White & Case sice Evropská unie umožňuje výjimky, mezi které Česká republika snaží zahrnout i tzv. sociální bydlení, zatím však takový dokument nebyl v parlamentu ani schvalován, ani navržen.

Zvýšení DPH ovšem podle Arnošta Hejduka, ředitele agentury Rooney&Bennett, není ani jediným, ani nejdůležitějším důvodem zvýšeného zájmu lidí o tento typ investice: „Dalších příčin je několik. Například nastávající postupné uvolňování nájemného. Nebo vyrovnávání cen v europrostoru. Když porovnáváme ceny nemovitostí ve srovnatelných lokalitách Evropy- Mnichově, Londýně, Vídni, Berlíně a dalších, ceny v Praze jsou nižší. Je pravda, že nesrovnatelná je zatím i ekonomická situace u nás a v těchto zemích, ale poroste-li životní úroveň v Česku dále tempem, který potvrzují ekonomické odhady a statistiky, můžeme se úrovni vyspělé Evropy brzy přiblížit.“

Podle Hejduka je skokový vývoj cen nemovitostí zcela přirozený a málokdy ho ovlivní jen jeden faktor - například právě zvýšení DPH na stavební práce. To může být motivace pro maximálně 15% kupujících.

Zvýšené DPH z 5 na 19 % teprve trh ovlivní, pravděpodobně v létě tohoto roku: „Nejprve ovšem musí někdo přesně definovat datum a princip změny DPH. Bude se zvýšení cen týkat nemovitostí, u kterých se podepíše kupní smlouva do konce roku 2007? Nebo bude důležité datum vložení bytu či domu do Katastru nemovitostí, alespoň v Praze zoufale nepružného? Na tyto otázky nám musí odpovědět vláda.“

Ani stávající zvýšení cen není pro kupující důvodem ke ztrátě zájmu o vlastnické bydlení. Potvrdil to i Bedřich Skalický z Realitní společnosti České spořitelny: „Podle odhadů zhruba 7% lidí uvažuje o tom, že si do dvou let pořídí nové bydlení. Rozhodující je pro ně vždy cena, lokalita a její okolí a dispoziční řešení bytu a domu.“

„V nejbližších letech bude pro kupujícího například styl architektury jeho bydlení stejně důležitý, jako styl oblékání nebo image, kterou vyjadřuje typem svého auta," říká Ing. arch. Milan Veselý ze společnosti Loxie.