Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byty v metropoli: budou stále dražší?

aktualizováno 
Bydlení v hlavním městě v posledním roce a půl velmi prudce podražilo. Za luxusní byty dají lidé i přes dvacet milionů korun, ale stoupají i ceny těch nejlevnějších. Dostupnost bydlení v Praze se tak celkově zhoršuje.

Pracovník realitní kanceláře Tide reality Pavel Velebil uvedl, že se ceny nově stavěných bytů zvýšily až o pětinu.

"V současné době zaplatí zájemci běžně i padesát tisíc korun za metr čtvereční," řekl Velebil.

Ceny bytů žene v Praze vzhůru především obrovský zájem kupujících. "Je to tím, že si tady lidé vydělají víc peněz než jinde v republice, a je tady také poměrně slušná nabídka dobře placených míst, takže lidé jsou za nový byt ochotni i víc zaplatit," tvrdí Velebil.

A kolik dají lidé v Praze za nové byty? K nejdražšímu projektu patří v současné době stavba čtyř domů s šestapadesáti tří- až šestipokojovými byty společnosti Orco.

Lidé zaplatí v Americké ulici na kraji Vinohrad i čtyřiadvacet milionů korun za velký šestipokojový byt. Metr čtvereční ocenil prodejce na sto tisíc korun.

Za tuto cenu jsou kupujícím nabízeny italské kuchyně, koupelny z kvalitního materiálu, které jsou v každém bytě dvě až tři, a velká francouzská okna.

Naopak nejlevnější bydlení nabízejí v současné době okrajové části Prahy. "Takové byty jsou v domech, které se stavějí u současných panelových sídlišť.

NEJLEVNĚJŠÍ A NEJDRAŽŠÍ BYTY V PRAZE
(postavené v posledních letech)

Nejdražší:

Hellichova ulice na Malé Straně
Americká na Vinohradech

Cena: okolo 100 tisíc korun za metr čtvereční
Stometrový byt tak může stát až 10 000 000 Kč
Malometrážní padesátimetrový byt 5 000 000 Kč

Nejlevnější*:
Bohnice
Jižní město
Jihozápadní město
Barrandov

Cena: do 30 tisíc korun za metr čtvereční
Stometrový byt tak může stát až 3 000 000 Kč

Pozn.: *okrajová sídliště navazující na starou zástavbu

"To se týká například Barrandova, Jihozápadního a Jižního Města, Proseku či Bohnic. Byty se tady dají koupit za cenu kolem třiceti tisíc korun za metr čtvereční," řekl Velebil.

Na rozdíl od bohatých Vinohrad však jsou tyto byty poměrně menší, pouze se základním vybavením. Například tři pokoje s kuchyní mají dohromady jen sedmdesát metrů čtverečních.

Někteří Pražané však nemají ani na takové bydlení, a proto se stěhují do okolí. Alena Štěpančíková, která pracuje jako asistentka právníka velké společnosti, si koupila menší nový třípokojový byt v Odoleně Vodě.

"Dala jsem za něj necelý milion korun, víc si nemohu dovolit. Ale není to zas tak daleko, autobusem jsem v Praze u metra za třicet minut a jezdí poměrně často," míní Štěpančíková.

Ceny nových bytů dále porostou
Rekordní sumy dávají lidé za nové byty v hlavním městě, v některých případech i desítky milionů korun. Ceny bytů však rostou obecně, týká se to i těch nejlevnějších.

Pracovník realitní kanceláře Tide Reality Pavel Velebil odhaduje, že ještě nějaký čas porostou. "Může to být až o dvanáct procent ročně," řekl Velebil.

Které podmínky jsou důležité pro výši cen nových bytů v Praze? Jaromír Smetana z

Vybraná místa v Praze, kde se staví nové byty

Lokalita
Cena bytu


1. Nový Prosek II.
od 25 300 Kč/metr čtvereční (bez DPH)
2. Rezidenční čtvrť Botanica Jinonice
od 31 000 Kč/metr čtvereční
3. Rezidence Pod Krocínkou Vysočany
od 35 000/metr čtvereční
4. Čihadla Klánovice
od 2,51 mil. Kč
5. Sunhouse Modřany
od 40 000 Kč/metr čtvereční
6. Havlíčkovy sady Vršovice
od 54 000/metr čtvereční
7. Dubeč
od 26 900 Kč/metr čtvereční
8. Sluneční město Zbraslav
od 1,66 mil. Kč
9. Výhledy Suchdol
od 1,25 mil. Kč/metr čtvereční
10. Nové Butovice
od 29 300 Kč/metr čtvereční

Zdroj: Aktual Reality

realitní kanceláře DTZ uvedl, že rozhodující jsou dvě věci: místo, kde se bytové domy nacházejí, a vybavení bytu.

"Nejvyhledávanějším místem k bydlení je stále Praha 6, kde je velký zájem jak o byty nové, tak i staré. Dále jsou atraktivní i některá místa na Praze 5, třeba Košíře, ale také na Praze 4, třeba v Podolí," tvrdí Smetana.

Podle Smetany se obecně nejvyhledávanější místa nacházejí blíže k přírodě a lokalitám s minimálním provozem, a zároveň co nejblíže centru Prahy. "Je jasné, že víc peněz dají lidé za výhled z okna do lesa, než aby se měli denně dívat na chátrající továrnu," řekl Smetana.

Naopak na takovém Zličíně je blízko okružní dálnice a hypermarketů relativně levně, ceny za byty se pohybují kolem třiceti tisíc korun za metr čtvereční. Je však odtud velmi daleko do lesa.

Někteří Pražané proto kvůli levnějšímu bydlení opouštějí město a stěhují se do blízkých míst. "Tady se dají sehnat nové byty i za osmnáct až dvacet tisíc korun za metr čtvereční. Levně lze bydlet i v Čelákovicích, kde jsou byty v přestavěné ubytovně," tvrdí Velebil.

Jiných možností, jak získat byt, však v Praze moc není. To potvrdil i starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. "U nás přidělujeme byty většinou jen ze sociálních důvodů. V nejbližší době uvažujeme o tom, že bychom postavili pečovatelský dům pro seniory," řekl Chalupa.

Nebydlícím příliš nepomůže ani pražský magistrát. Zájemců o městské byty jsou sice tisíce, ale poptávka vysoce převyšuje nabídku. Náměstek primátora Jiří Paroubek uvedl, že město ročně postaví šest až sedm set bytů, do kterých se však stěhují převážně policisté, strážníci, hasiči, zdravotníci, učitelé a úředníci.

Paroubek však slibuje, že se město postará o bydlení i lidem, kteří nemají na hypotéky a městské byty nedostanou. "Pro ně postavíme do tří let nájemní domy," dodal.

Realitní makléř: Lidé nejvíce shánějí dvoupokojové byty

Kdo shání levné bydlení, ten si může koupit byt v paneláku. Jiří Felix ze společnosti IPB Real čeká, že jejich ceny mírně klesnou.

Jaká jsou rozhodující kritéria pro stanovení ceny bytů v Praze, které lokality jsou nejdražší a které naopak nejlevnější?
Základní kritéria jsou jasná. Do ceny bytů v první řadě promluví cena pozemku, kde se byty stavějí, a samozřejmě další faktory, které vyplývají z přípravy stavby samé. Například vzdálenost sítí k pozemkům. Při výstavbě bytového komplexu se potom do konečné ceny promítne úroveň a kvalita standardního provedení bytů. IPB Real například ve svých bytových projektech zavádí plovoucí podlahy v obývacích místnostech a kuchyních, zárubně dveří dodává s dřevěnou obložkou, v koupelnách a na WC jsou obklady a dlažba. A to jsou standardy, které se promítnou do ceny bytu, ale zároveň zaručují základní komfort již ve standardním provedení. A rozdíl cen podle lokality? Tam je vše jasné již několik let. V popředí stále stojí lokality nejblíže u centra, následují místa s kvalitní dopravní obslužností a rozvinutou infrastrukturou.

Je trh s byty nasycen, nebo poptávka převyšuje nabídku?
Trh s byty v Praze je již velmi rozvinutý. Nabídka je v současné době velmi silná, ale díky velkému množství pracovních příležitostí, a hlavně výhodným podmínkám hypotečních úvěrů je stále solidní i poptávka po kvalitních nových bytech do osobního vlastnictví.

O které typy již postavených bytů je největší zájem?
Trvalý zájem je o byty menší, dvoupokojové s kuchyňským koutem, ale v poslední době vzrostla poptávka i po bytech větších - od 3+kk až po 5+kk. Všechny samozřejmě v dobře dopravně dostupných lokalitách.

Kdo jsou kupci nejdražších bytů?
Dlouhodobě to jsou vysoce postavení manažeři a podnikatelé, ale i silná skupina investorů, kteří následně nemovitost využívají ke komerčním pronájmům.

Kdo jsou naopak zájemci o nejlevnější byty v Praze?
Jsou to lidé, kteří hledají vyšší kulturu a standard bydlení a opouštějí sídlištní zástavbu. Druhá, poměrně silná skupina klientů jsou ti, kteří přišli do Prahy za prací a nechtějí krátkodobé drahé pronájmy.

Jakým nejvýhodnějším způsobem se dá byt koupit?
V současné době je velmi výhodný nákup nemovitosti pomocí hypotečního úvěru, úvěru ze stavebního spoření či kombinací obou forem.
(MF Dnes, jaz)


Bytový dům v Praze.

Autoři:
Nejčtenější

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Další z rubriky

Nové sídlo společnosti se sběrným dvorem bude mít podobu spirály s vyhlídkou do...
I sběrný dvůr může vypadat jako kultivovaná stavba a pomoci vychovávat

Češi patří v Evropě k těm nejlepším, tedy pokud jde o recyklování odpadů. Dokonce se zajímají i o výchovu. Třeba v Hranicích na Moravě vyroste nový areál...  celý článek

Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má...
Konec zmatků v dřevostavbách aneb jednoduchá vysvětlení složitých pojmů

Chcete-li se něco dozvědět o technologii dřevostavby, která se vám líbí, zavalí vás lavina technických pojmů. Abyste se v ní neudusili, pomůže vám slovník těch...  celý článek

Dominantu odpočivného prostoru tvoří nádherný dřevěný trámový strop ze starého...
Pořídili si k rodinnému domu wellness ze dřeva starého mlýna

Když si manželé pořídili typový dům nedaleko Hradce Králové, byli spokojeni. Ale jen na chvíli, zjistili, že by mohli bydlet lépe. A tak s architektem stavbu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.