Vánoční kolekce Opulence má základ ve vůni červených plodů a zelených jablek.

Vánoční kolekce Opulence má základ ve vůni červených plodů a zelených jablek. | foto: Concept Store Karlín

Nestihli jste uklidit a napéct? Stačí, když to bude u vás vonět

  • 0
Vůně cukroví, vanilky a leštěnky na nábytek. Tak vnímáme Vánoce. Alespoň podle čichových vjemů. Pokud jste nestihli napéct a uklidit, možná postačí, když interiéru dáte tu správnou vůni.

Lidský mozek totiž za rok zapomene 95 procent vizuálních vjemů, zato pouze 20 procent čichových. Pro muže je třeba symbolem vůně domova (a také dětství) vanilka, a tak s ní rozhodně nešetří výrobci dámských parfémů, ale i těch bytových. A také svíček či vonných olejů.

Stačí totiž dvě či tři kapky oleje do aroma lampy, který obsahuje vanilku, skořici či hřebíček, a iluze vánočního cukroví je tu. Lidé si vybaví příjemné vzpomínky z dětství, a rázem mají lepší náladu. Většina firem, které vyrábí vůně určené do interiéru, nabízí proto i svou speciální vánoční vůni.

Klasická aroma lampa - stačí pár kapek do „misky“ a zahřát keramiku čajovou svíčkou.

I dodavatel na britský královský dvůr, společnost Heyland & Whittle, která funguje také v Česku, má vedle vonných olejů i dárkové balení speciálně pro období svátků: aroma lampu spolu s olejem s parfemací pomeranč a vánoční koření.

Při vytváření „vůně Vánoc“ ale pozor, dejte přednost jen přírodním produktům. Výrobky ve spreji na bázi aerosolu nebo osvěžovačů vzduchu do zásuvek totiž uvolňují do vzduchu škodlivé látky, například benzen (který je karcinogenní), toluen, xyleny či styrén.

Přinést vůni do určitého prostoru není žádná novodobá móda. Lidstvo doprovází parfémy a vůně vůbec celá tisíciletí. Už před šesti tisíci lety pálili chrámoví kněží v Egyptě třikrát denně například vonné kadidlo či myrhu.

Vonné pryskyřice se tehdy spalovaly na zvláštních pánvičkách. Dnes je nahradily vonné svíčky, aroma lampy či difuzéry. Pokud tedy chcete, aby návštěva měla hned po vstupu do vaší domácnosti pocit, že jste strávili hned několik dní pečlivým předvánočním úklidem, přetřete nábytek v předsíni leštěnkou nebo použijte svíčky či difuzér s výtažkem ze vzácných dřevin tropických lesů.

Elektrické difuzéry Estéban rozptylují vůni na principu rozprašování parfémované páry.

Urban Chic elektrický difuzér se nabíjí přes USB port nebo jej lze zapojit do zásuvky.

Třeba kombinace santalového dřeva, s jemným náznakem zázvoru, kardamomu a vanilky je zárukou, že čichové receptory vaší návštěvy budou uspokojeny hned při vstupu do vašeho domova.

Komu přijdou aroma lampy nebo svíčky málo „technické“, může dát přednost novince letošního podzimu, bezdrátovému difuzéru Urban Chic nebo elektrickému provedení od francouzské značky Estéban.

Elektrické difuzéry rozptylují vůni na principu rozprašování parfémované páry. Stačí naplnit nádobku vodou, do které se nakape jen pár kapek parfémovaného oleje. Technologie na bázi ultrazvuku vytvoří tak rychlé vibrace, že voda smíchaná s parfémem vychází z přístroje už jen v podobě jemné voňavé páry.

Kdo chce zůstat u klasiky, ale bojí se čajové svíčky, která zahřívá aroma lampu, může zvolit difuzér. Nejčastěji má podobu designové skleněné lahvičky (může jít ale i o dřevěné nádoby), do nichž se nalije přírodní vonná esence. Nádobka se uzavře zátkou, v jejíž střední části je otvor.

Tvar i barvu aroma difuzéru si můžete zvolit podle vzhledu interiéru.

Do něj se vkládají bambusové nebo ratanové tyčinky, po nichž vůně vzlíná, a šíří se tak do prostoru. Podle toho, kolik tyčinek vložíte, zvyšujete či omezujete intenzitu vůně. Více tyčinek, více vůně. Náplň vydrží v lahvičce třeba deset měsíců, záleží na replotě v místnosti.

Nejdříve se zbavte zápachu

Ne všechno v domácnosti voní, stačí, když si v nekuřácké domácnosti zapálí host jednu či dvě cigarety. Ale i zde mohou pomoci přírodní esence. To platí zejména u takzvaných katalytických lamp.

U nich se začíná zapálením hořlavého materiálu (kamínku) v horní části lampy. Pod ním je vonná esence. Jakmile se dosáhne požadované teploty, což trvá poměrně krátce, asi dvě minuty, přestane keramický kahan „hořet“ a do ovzduší se začnou uvolňovat přírodní esence.

A také ozón. Není sice v koncentrované podobě, přesto dokáže likviduje nežádoucí bakterie či viry. Přírodní esence pak vzduch provoní. Katalytické lampy si dovedou poradit i s cigaretovým kouřem.

První, kdo začal výrazně prosazovat katalytické lampy, byl Maurice Berger, který se je nechal patentovat v roce 1898. Lampy s touto značkou se vyrábějí dodnes, mají i několik patentů. K nejznámějším značkám v bytových parfémech a lampách patří italské Millefiori (nabízí kompletní sortiment) nebo Mr. & Mrs. Fragrance. Tato firma vsadila hodně také na design.

Ne všechny bytové vůně jsou kvalitní, v Evropě kvalitu garantuje především švýcarská organizace IFRA (International Fragrance Association), která se této problematice dlouhodobě věnuje.

Vůně pro soukromí

Kdo má rád voňavé „zážitky“ v soukromí, může vyzkoušet relaxační koupel díky šumivým koulím. Stačí je vložit do teplé lázně a nechat rozpustit. Obsahují bambucké máslo, které zanechává pokožku jemnou a hydratovanou, pouze počítejte s tím, že budete muset pečlivě umýt vanu...

Šumivé koule do koupele obsahují bambucké máslo, které hydratuje pokožku zjemňuje a hydratuje. Koupel příjemně provzdušní a ovoní.

V teplé vodě se uvolní lístky růží, květy levandule, chrpy nebo měsíčku lékařského, záleží na tom, jaký typ zvolíte. V dárkovém balení najdete tři, šest nebo sedm koulí, takže si můžete zvolit konkrétní typ podle nálady. Koule obsahují výhradně přírodní produkty.