Na trhu je tak stále hodně bytů za přemrštěné ceny, a to jak u nových developerských projektů, tak u bytů starších.

Na trhu je tak stále hodně bytů za přemrštěné ceny, a to jak u nových developerských projektů, tak u bytů starších. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čekat, nebo vyčkávat s koupí bydlení? Ceny se příliš nemění

  • 58
Odborníci tvrdí, že ceny v roce 2011 by se měly pohybovat přibližně na úrovni předchozího roku. Optimisté nevylučují, že by se trh mohl oživit. Jenže pesimisté mají názor jiný, podle nich se prodávají byty za nižší ceny, než se uvádí v nabídkách.

Zatím platí, že se realitní trh pomaličku zvedá ze dna a počet obchodů po velkém útlumu začíná růst. Kupující jsou však stále opatrní a vyčkávají na další snižování cen. Podle prodávajících a developerů už však velký prostor pro další snižování cen není. Už nyní nabízí někteří developeři u nových bytů výrazné slevy, vybavení či další služby zdarma. Lákání na údajné snižování cen proto není na místě.

"Pokles můžeme očekávat snad jen u panelových bytů v málo atraktivních lokalitách. Na trhu stále nabídka značně převyšuje poptávku," tvrdí manažer Petr Šula z firmy Coldwell Banker.

Mohlo by vás zajímat

Uvažujete o koupi bytu? Z pestré nabídky na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Tomu ostatně odpovídají i zjištění Českého statistického úřadu, jejichž výsledky komentuje Blanka Dvořáková ze společnosti KPMG Česká republika: "Statistika zaznamenala v únoru růst českého stavebnictví téměř o šest procent. Je to však důvod k optimismu? Jedenáctiprocentní nárůst pozemního stavitelství dokreslený vzrůstajícím počtem jeřábů a stavenišť v našem okolí by sice mohl představovat začátek cesty ode dna vzhůru, nicméně pokračující meziroční pokles v inženýrském stavitelství spolu s minimálním počtem nových tendrů k optimismu zrovna nevyzývá. Jestli je růst trvalejší, je tedy spíše otázkou toho, zda i do budoucna bude pozemní stavitelství schopno eliminovat očekávané propady v oblasti inženýrských staveb."

Na trhu je tak stále hodně bytů za přemrštěné ceny, a to jak u nových developerských projektů, tak u bytů starších. Není žádným tajemstvím, že ceny skutečně realizovaných obchodů jsou nižší než ceny běžně dostupné na internetu, kde se některé byty nabízejí po dlouhé měsíce a to bez většího zájmu kupujících.

"Neočekáváme ani to, že by se na cenách bytů nějak výrazněji podepsala plánovaná deregulace nájmů. Situace se bude samozřejmě odvíjet také od jednotlivých regionů a zajímavosti konkrétních lokalit," dodává Petr Šula z firmy Coldwell Banker.

Ilustrační snímek

Pravdivá smutná čísla

Stavební produkce v únoru 2011 podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla reálně o 5,6 %. Po očištění od sezonních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 91,2 %. Bylo zahájeno meziročně o 14,5 % bytů více, dokončeno bylo o 33,7 % bytů méně.

Stavební produkce v únoru 2011 meziročně vzrostla reálně o 5,6 %, meziměsíčně, očištěná od sezónních vlivů byla vyšší o 1,1 %. Index stavební produkce se letos v únoru pohyboval na úrovni roku 2004 a ve srovnání s únorem 2009 byl o téměř 20 % nižší.

Počet vydaných stavebních povolení se letos v únoru meziročně snížil o 2,9 %, stavební úřady jich vydaly 7 120. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 42 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 vzrostla o 91,2 %. Tento vysoký růst ovlivnilo povolení nákladných energetických staveb a zčásti také nízká srovnávací základna z února 2010.

Počet zahájených bytů v únoru 2011 vzrostl meziročně o 14,5 % a dosáhl hodnoty 2 095 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech však meziročně poklesl o 27 procent. Počet zahájených bytů v bytových domech vzrostl o 246,1 procent. Tento nárůst byl způsoben nízkou srovnávací základnou minulého roku, kdy byla v bytových domech zahájena výstavba pouze 245 bytů!

Počet dokončených bytů v únoru 2011 meziročně poklesl o 33,7 % a činil 2 138 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 10,4 %, v domech bytových dokonce o 67,4 %.

Optimismus na místě prostě není. A i když sousední Německo hlásí oživení i v oblasti stavebnictví, nelze jednoznačně tvrdit, že se tento pozitivní vývoj odrazí stejně i v České republice.