Majitelé družstevního podílu by si měli pozorně přečíst návrh nových stanov, než je odhlasují na členské schůzi.Ilustrační snímek

Majitelé družstevního podílu by si měli pozorně přečíst návrh nových stanov, než je odhlasují na členské schůzi.Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bytovým družstvům hrozí likvidace. Na nápravu zbývá jen několik dnů

  • 39
Bytová družstva musí nově přizpůsobit své stanovy zákonu o obchodních korporacích. Nové znění stanov je třeba do 30. června doručit do sbírky listin. Pokud družstvo nestihne svolat členskou schůzi, kde by změny družstevníci odhlasovali, hrozí bytovým družstvům likvidace.

"Doporučujeme bytovým družstvům, ať úpravy stanov konzultují s právníky, aby předešli problémům s rejstříkovým soudem a případným pokutám. Důležité je co nejdříve svolat usnášeníschopnou schůzi a dbát na dodržení všech schvalovacích formalit. Majitelé družstevního podílu by si měli pozorně přečíst návrh nových stanov, než je odhlasují na členské schůzi. Vzhledem tomu, že jsou družstva pod velkým časovým tlakem, mohou členové některé důležité změny přehlédnout," uvádí Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Na otázky k hrozbám odpovídají odborníci z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, Jan Holásek a Daniela Kozáková.

Co se stane, když jako členové družstva nestihneme do konce června odhlasovat změnu stanov? Hrozí nám opravdu zánik družstva?
Ujednání starých stanov, která jsou v rozporu s donucujícími (kogentními) ustanoveními ZOK jsou od 1. ledna 2014 zrušena. Pokud je družstva neodstraní v šestiměsíční lhůtě, může to opravdu vést v krajním případě až ke zrušení a likvidaci družstva. K takové situaci dojde v případě, kdy po 30.6. 2014 rejstříkový soud bytové družstvo vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění povinnosti úpravy stanov, a družstvo stanovy dodatečně neupraví. Pokud tato dodatečná lhůta marně uplyne, soud na návrh rejstříkového soudu nebo osoby, která osvědčí právní zájem, může bytové družstvo zrušit a nařídit jeho likvidaci. Neuposlechnutí takové výzvy může být nadto sankcionováno pořádkovou pokutou až do výše 100 tisíc korun ve smyslu zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob.

Můžu jako členka družstva přijít o nárok na byt?
Pokud opravdu dojde ke zrušení bytového družstva a je nařízena jeho likvidace, je jejím účelem dle příslušných právních předpisů vypořádat majetek zrušeného bytového družstva, vyrovnat dluhy věřitelům a naložit s čistým majetkovým zůstatkem, jenž vyplyne z likvidace. Likvidace je poměrně obsáhlým procesem, ale velmi stručně lze shrnout, že příslušný likvidátor standardně provede inventarizaci veškerého majetku a převezme jej k prodeji. Jakmile likvidátor splní veškeré zákonné požadavky a výsledkem je výše zmíněný čistý majetkový zůstatek, připraví návrh na rozdělení likvidačního zůstatku, přičemž každý člen bytového družstva má právo na podíl na likvidačním zůstatku, a který se vyplácí v penězích. Teoreticky tak je možné, v krajním případě při absenci jiných podmínek, jako například možný nárok na převod bytu do vlastnictví podle bytového zákona, že vaše účast v družstvu zanikne, a s ní i váš členský (nově družstevní) podíl.

Jsou možné nějaké odvolací prostředky proti výmazu z obchodního rejstříku?
Jde o tzv. rejstříkové řízení upravené v zákonu o zvláštních řízeních soudních. Účastníkem řízení je pak ten, o jehož právech nebo povinnostech má být v řízení jednáno, v tomto případě tedy bytové družstvo, které se má rozhodnutím soudu zrušit. Za právnickou osobu pak jedná příslušný člen statutárního orgánu a ten je oprávněn jednat za bytové družstvo v souladu s příslušnými právními předpisy, včetně možnosti podání odvolání proti rozhodnutí.

Nebude termín dodání nových stanov prodloužen?
Do 30.6. 2014 zřejmě nedojde k takové změně zákona o obchodních korporacích.

Co mohu jako člen dělat, jak se proti tomu mohu bránit?
Být velmi aktivní směrem k vedení vašeho družstva, tedy příslušným členům statutárního orgánu a apelovat na dodržování zákonných povinností.