Byť je pohovka rozměrná, do velkého obývacího pokoje se vešla s rezervou.

Byť je pohovka rozměrná, do velkého obývacího pokoje se vešla s rezervou. | foto: Archiv studia Free Architects

Byt ve smetanové a nugátové: sen o bydlení si lze splnit v každém věku

  • 38
Nezařízený pražský byt měli architekti ze studia Free Architects proměnit na pohodlné bydlení pro manželský pár. Věkem sice starší, ale duchem mladý. I proto chtěl například interiér zařídit tak, aby se v něm mohli potkávat s přáteli, nejen tu v křesle trávit "podzim života".

Architektka Karolína Reslerová vzpomíná ráda už na první setkání se zajímavým manželským párem: "Líbil se nám ten váš rockerský díl. To mělo grády a nápady jsou přesně to, co nás baví," zněla první věta klientů, které práce mladých architektů zaujala v jednom z dílů televizního pořadu Jak se staví sen (více zde).

Může se hodit

Chcete si koupit nový byt? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Zadání pro Karolínu Reslerovou a Petra Záluského tak bylo zařídit byt manželů víceméně k sezonnímu užívání, protože léto manželé tráví v zrekonstruovaném objektu v přírodě, interiér měl však také posloužit pro setkávání s přáteli.

Jako první bylo třeba upravit dispozici, ubourat příčku oddělující kuchyň od obývacího pokoje a vytvořit multifunkční, ale přitom na jednotlivé zóny členěný obytný prostor s jídelnou a kuchyňským koutem.

Oddělenou kuchyň si majitelé nepřáli, proto se bourala příčka.

Majitelé si také přáli velkou a pohodlnou koupelnu a v ložnici vytvořit částečně oddělený pracovní kout. Byť jsou ve věku prarodičů mladých architektů, jsou stále velmi aktivní.

Zkušenosti jsou výhodou

"Majitelům záleželo i na kvalitních materiálech. Proto jsme mohli pracovat s travertinem, dýhou a lakem," popisuje Karolína Reslerová. Velmi oceňuje životní zkušenosti klientů, kteří si po řadě let společného soužití dokázali jasně stanovit své preference a požadavky. Na rozdíl od většiny starších lidí rozhodně nechtěli zaplnit byt nábytkem a nepotřebnými věcmi, ale ani zbytečnými dekoracemi.

Design byl proto jednoduchý a funkční. Úložné prostory řeší vestavěné skříně v předsíni, chodbě i v kuchyni. Prostor kolem jídelního stolu i sedací soupravy je volný, nic nebrání v pohybu ani v komunikaci.

"Navíc mohou designové kousky pěkně vyznít," upozorňuje Karolína Reslerová.

Plochy s obkladem z travertinu, který byl použit i v obývacím pokoji za televizí, přecházejí v barevné stěny v nugátových odstínech a dále do ploch vytvořených ze smetanových, bohatě nařasených záclon.

"Nepravidelné členění oken se ztratilo, prostor se sjednotil a dostavil se také i kýžený akustický efekt," popisuje architektka Karolína Reslerová. V obývacím pokoji mohl zavládnout klid a pohoda.

Na pohovku je pěkný pohled i z kuchyně.

Pohodlí v příjemných tónech

Kuchyň tvoří vlastně tři části. Na zabudované úložné prostory ve výrazné dýze navazuje kvalitní pracovní deska ve stejné smetanové barvě jako jsou korpusy.
Kuchyňskou linku zakončuje atypický prostorový prvek vyrobený na míru.

"Válec na úplném konci vychází z kruhové varné desky a válcové digestoře. Vypadá jako kus nábytku a plynule navazuje na jídelnu," říká Karolína Reslerová.
Zaoblený měkký tvar je příjemný ve všech ohledech, nejen z estetického, ale také praktického hlediska, protože nehrozí případné střety s nepříjemnými "rohy", což by se mohlo stát u řešení v podobě klasického obdélníku.

Komplikované bylo ovšem dotáhnout vše v požadovaném tvaru, bílé válcové digestoře jsou na trhu minimálně, pro kruhovou varnou desku museli jet architekti až na Slovensko.

Pracovní deska s varnou zónou je orientovaná rovnoběžně s fasádou, aby majitelka při vaření viděla z okna. A protože manžel slíbil, že bude pomáhat při vaření, mají teď oba k pracovní desce volný přístup.

K varné zóně mají pohodlný přístup oba manželé, mohou vařit společně.

"Zásuvky a vypínače jsou zabudované do lemu linky. Travertinový obklad za linkou tak nehyzdí žádné visící kabely a materiál může krásně vyznít díky osvětlení, které je instalované do prosklených spodních částí horních skříněk," upozorňuje Petr Záluský.

Jídelnu architekti pojali velmi jednoduše. Nugátová stěna budí až chuť k jídlu, prostor zdobí nika s osvětlenými skleněnými policemi, závěs přechází v plochu záclony, vše tón v tónu. Bílé židle i bílá konstrukce stolu krásně vyniká na pozadí syté barvy.

Smetanová sedačka může sice působit ohromnými rozměry, ale do prostorného obýváku se vešla ještě s rezervou. Umožňuje pohodlné sledování televize i příjemné posezení s přáteli. Pro sledování televize slouží polohovatelné opěrky hlavy, v "běžném provozu" sklopené.

Byla zvolena tak, aby na ni byl pěkný pohled i od jídelního stolu. Má proto pohledově řešenou také zadní část, kde je umístěna hezká, ale také praktická knihovnička. "Při umístění pohovky volně do prostoru a obzvlášť v návaznosti na jídelnu je vždy potřeba najít takovou, která je designovaná na pohled ze všech stran," upozorňuje Karolína Reslerová.

Ložnice je také v příjemných teplých barvách.

Pracovní kout odděluje od ložnice polopříčka a oboustranně přístupná knihovna.

V příjemných přírodních a klidných tónech navrhli architekti také ložnici s pracovním koutem, koupelnu a vstupní halu.

Autoři projektu

Ing. arch. Karolina Reslerová

*1976, absolventka Fakulta architektury ČVUT v Praze. V roce 1999 založila se svým pracovním i životním partnerem Petrem Záluským studio Free Architects.

Ing. arch. Petr Záluský
* 1975, vystudoval stavební průmyslovku, pak Fakultu architektury ČVUT v Praze.

Studio se věnuje návrhům nových domů i i rekonstrukcím, interiérům bytů, komerčním prostorům, průmyslovým stavbám i rekonstrukcím památkově chráněných objektů.

Mají velmi jednoduchý cíl: vytvořit ateliér, který bude svobodně tvořit a uživí se.