Při zařizování v interiéru majitelé investovali především do sedacího nábytku....

Při zařizování v interiéru majitelé investovali především do sedacího nábytku. Každý kus je solitér, pečlivě vybraný z portfolií světově známých designérů. Pohovka je od Hermana Millera. | foto: Jaroslav Kvíz

Dominantu elegantního mezonetu v secesním domě představuje schodiště

  • 59
Designérka Hana Šebková dostala zadání vytvořit projekt pro šarmantní pár, který uspokojí jejich vybraný vkus a nabídne logické řešení dispozice s glancem hodným secesní architektury. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Interiér působí čistě, elegantně a kompozičně velmi vyrovnaně. Je výsledek otiskem toho, jak na vás majitelé působí?
S majiteli bytu jsme si padli do oka hned při naší první schůzce a přesně tak hladce probíhala i naše spolupráce. Jde o manželský pár s odrostlými dětmi, které mají už své rodiny i bydlení. Majitelka je lékařka a byt chce užívat pro odpočinek po práci, které se stále aktivně věnuje.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Manžel se zabývá investicemi, má zálibu ve fotografování. Ačkoli často cestuje, Praha je jeho rodištěm a nejoblíbenějším místem. Manželé si pro své harmonické soužití vybrali pražské Nové Město pro jeho nabídku okolních restaurací, kaváren, obchodů i spojení s centrem a dostupností Starého Města.

Byt je v krásných prostorách starého secesního domu v centru Prahy. Jak jste si poradila s jeho o poznání méně idylickou a ne zcela standardní dispozicí?
Jde o podkrovní byt v původním secesním domě, který je koncipován jako otevřený prostor poskytující mimo jiné také samostatné zóny pro chvíle soukromí. Podkrovní vestavba je členěna na velkorysou obytnou místnost s kuchyní a jídelním stolem. Pohovka s křesly a knihovnou manželům slouží ke společně trávenému času, případně i s návštěvami.

Společná ložnice s úložnými prostory sousedí s koupelnou a pracovna vedle pak skýtá zázemí pro manžela, který se ve volném čase věnuje fotografování a práci s fotografiemi.

Mezipatro propojuje byt s terasou a je řešeno jako salonek k odpolednímu podávání čaje či posezení se sklenkou vína při dlouhých zimních večerech. Terasa zajistí v jarních a letních měsících klidné zázemí v soukromí a přitom v rušném centru metropole.

Čeho si podle vás cení majitelé bytu na vaší práci?
Myslím, že je oslovil především můj smysl pro detail a kompozici. To jsem se snažila dodržet do posledního kousku prostřednictvím dodávek na zakázku. Řeč je například o kuchyňském nábytku, obkladu vstupní chodby se skrytými dveřmi na WC a nebo o výběru současného moderního nábytku i dalších dekorací. Interiér je doplněn originálními grafickými listy od Jiřího Samka, dále pak prostorovými uměleckými objekty a fotografiemi.

S jakými materiály jste pracovala?
V interiéru jsem použila převážně lakované desky ve studeném odstínu, které sem vnášejí punc elegance. Ty jsou doplněny masivními dubovými podlahovými fošnami ošetřenými přírodním olejem. V interiéru navozují pocit tepla a zútulňují jej. Prosklené dveře pak otevírají byt jako celek a propouštějí do chodby denní světlo i barevnost jednotlivých místností.

Pro efekt útulnosti jsou v interiéru použity masivní dubové podlahové fošny, speciálně ošetřené přírodním olejem.

Schodiště je dominantou interiéru?
Je jistě jedním ze stěžejních solitérů. Zdůrazňuje ochoz, který rozhodně není mrtvým prvkem, nýbrž komfortní relaxační zónou s výhledem na nebe nad Prahou. Kladla jsem důraz na zachování prvků secesního stylu a na maximální využití dispozice.

Velmi vkusná je i volba světelných solitérů.
Počtem kusů nábytku je vybavení bytu skromné a vyhovující potřebám manželského páru. Právě z tohoto důvodu je každý kus designovým solitérem. Osvětlení je součástí systému inteligentní domácnosti.

Zaskočilo vás něco při samotné realizaci interiéru?
Tentokrát se nám podařilo realizovat interiér bytu se skupinou našich oblíbených dodavatelů velice rychle a bez neočekávaných překvapení či komplikací. Majitelé nemuseli na výsledek dlouho čekat.

Podkrovní charakter nemovitosti zajišťuje velký přísun denního světla, architektka si díky tomu mohla pohrát i s tmavšími odstíny na zdech a nábytku.

Autorka interiéru

Hana Šebková, studio SHR

Studovala na SUPŠ Žižkovo náměstí v Praze 3 a později na Vysokém učení technickém v Brně. Byla čestným hostem na Uměleckoprůmyslové škole v německém Hildensheimu. Jako stážistka sbírala zkušenosti v interiérovém studiu v Plymouthu v Anglii. Oboru se věnuje od roku 1997. I po dvaceti letech praxe se stále ze své práce raduje a hmatatelný konečný výsledek jí přináší velké uspokojení.

„Je to můj život. Stejně jako dýchám vzduch, musím dělat interiéry,“ svěřila se Hana Šebková.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.